Vbočený palec – diagnostika, prvá pomoc, liečba a prevencia
Hoci diagnóza „pukliny“ neznie desivo, môže v mnohých ohľadoch znížiť kvalitu nášho života. Nielen z estetických dôvodov kvôli tzv. Hallux môže spôsobiť, že sa budeme musieť vyhýbať noseniu letných sandálov alebo vysokých podpätkov, ale môže ovplyvniť aj náš celkový pohybový aparát. Neošetrený vbočený palec tiež znepríjemňuje život nepríjemnou bolesťou alebo opuchom. Je tak zrejmé, že všetko treba riešiť včas.
Našťastie, v drvivej väčšine prípadov to nie je dôvod na operáciu. Ak je vbočený palec len mierne posunutý, často stačí adjustačné ponožky alebo iné zdravotnícke pomôcky. Dnešný článok vám pomôže zorientovať sa v príčinách a liečbe puklín a poskytne vám komplexný prehľad plný užitočných informácií, či už hľadáte správne ponožky na pukliny, alebo metódy, ako halluxom úplne zabrániť.
Obsah článku
Čo je to vbočený palec?
Ak ste niekedy videli röntgenovú snímku nohy alebo anatomický nákres chodidla, pravdepodobne tušíte, že zdravý palec by mal smerovať dopredu. Bohužiaľ, v dôsledku rôznych faktorov, ktorým sa budeme venovať neskôr v článku, môže dôjsť k jeho deformácii a palec sa dostane mimo os. Hoci sa táto deformita nohy hovorovo označuje ako vbočený palec, v lekárskej terminológii je známa ako vbočený palec alebo latinsky hallux valgus.
A ako zistíte, či sa táto deformita týka vášho chodidla? Stačí sa pozrieť na prsty na nohách. Palce by mali smerovať dopredu – jasným znakom vybočeného palca je jeho naklonenie smerom k druhému prstu a mierne pootočenie.
Aby sa palec považoval za vybočený, musí byť jeho vybočenie väčšie ako 15 stupňov. Ak si nie ste istí, či je to váš prípad, jednoducho navštívte podiatrickú kliniku, kde vám dajú jasnú odpoveď a prípadne poradia, ako začať s nápravou.
Dôsledky vybočeného palca na zdravie
Skôr než sa pozrieme na príčiny vzniku puklín, pozrime sa na niektoré následky, ku ktorým môže viesť neliečený hallux valgus. Predovšetkým ide o postupné zhoršovanie tejto deformity alebo nevhodnú polohu palca, ktorá má pre mnohých ľudí najmä estetické dôsledky. Vážnejšie sú však zdravotné komplikácie, ktoré sprevádzajú pukliny. Najčastejšie sú:
- bolestivosť pri chôdzi a odpočinku,
- pľuzgiere, nezodpovedajúce topánky,
- problémy s pohyblivosťou a ohýbaním palca,
- opuch,
- pokles priečnej klenby,
- nepriamy účinok na pohybový aparát a veľké kĺby.
Kto je náchylnejší na pukliny?
Hoci pukliny môžu postihnúť takmer každého, najviac ohrozené sú ženy po štyridsiatke. Je to spôsobené jednak nevhodnou obuvou, ale predovšetkým hormonálnymi zmenami počas tehotenstva alebo menopauzy. Bzučáky sa však môžu vyskytnúť aj u mužov alebo detí, kde je najčastejšie na vine dedičnosť. Skupinu, v ktorej sa pukliny vyskytujú až v 35 %, tvoria seniori bez ohľadu na pohlavie.
Aké sú príčiny vzniku puklín?
Hoci sa ako príčina vzniku puklín najčastejšie uvádza zlá obuv, v hre je samozrejme oveľa viac faktorov. Vo všeobecnosti ich možno rozdeliť na vnútorné a vonkajšie príčiny, ktorých kombinácia výrazne zvyšuje vývoj tejto deformity. Najmä ak máte predispozíciu na vznik pukliny (t. j. vnútorné príčiny), je nevyhnutné čo najviac obmedziť vonkajšie príčiny, ktoré by vývoj deformity len urýchlili.
Vnútorné príčiny puklín
Asi vás neprekvapí, že najčastejšou vnútornou príčinou je genetika. Ak sa hallux valgus vyskytuje vo vašej rodine, je veľká pravdepodobnosť, že sa u vás počas života objaví.
Ďalšou vnútornou príčinou, ktorej možno do určitej miery predchádzať, jeoslabenie väzov, svalov a šliach palca. V tejto súvislosti je vhodné venovať dostatočnú pozornosť ich posilňovaniu, napríklad chôdzou bez topánok alebo cvičením odporúčaným fyzioterapeutom.
V ťažších prípadoch puklín môže byť táto deformita aj príznakom degeneratívneho ochorenia spojivového tkaniva alebo nervového tkaniva. Typicky napríklad reumatoidná artritída alebo reumatizmus.
Vonkajšie príčiny puklín
Samozrejme, na deformáciu a pohyb palca mimo osi môže mať vplyv aj mnoho vonkajších faktorov. Zvyčajne ide o nevhodnú obuv, ktorá preťažuje klenbu a neposkytuje prstom dostatok priestoru, napríklad lodičky na podpätku alebo všeobecne vysoké podpätky či robustná pracovná obuv. Môže sa však vyskytnúť aj vtedy, ak nosíte vhodnú obuv, ale väčšinu dňa trávite na nohách.
Pukliny a tehotenstvo
Kombináciou vonkajších a vnútorných príčin je potom tehotenstvo a obdobie po pôrode. Uvoľňuje sa totiž hormón relaxín, ktorého úlohou je uvoľňovať väzy a šľachy. Hoci ho telo vylučuje predovšetkým na uvoľnenie panvy pri príprave na pôrod, môže sa, bohužiaľ, prejaviť aj vo väčšej pružnosti kĺbov. Spolu so zvýšenou telesnou hmotnosťou a opuchom nôh to môže viesť k vzniku puklín.
Je príčina pukliny v zlej obuvi?
Ak radi nosíte vysoké podpätky alebo lodičky na nohách, je veľká pravdepodobnosť, že príčinou vzniku puklín sú dlhé hodiny strávené chôdzou v nepohodlnej obuvi. Podpätky však nie sú jedinou obuvou, ktorá má negatívny vplyv na postavenie palca – problémy s haluxmi majú často pracovníci, ktorí trávia celý deň v pevnej pracovnej obuvi, alebo športovci, ktorí nosia nevhodnú (príliš úzku) športovú obuv.
Zároveň je potrebné dodať, že samotná obuv je len zriedka primárnou príčinou vzniku tejto deformity. V prevažnej väčšine prípadov ide o genetickú predispozíciu, prepadnuté klenby, ploché nohy alebo spomínanú hormonálnu nerovnováhu. V každom prípade nie je na škodu čo najviac obmedziť nosenie podpätkov a zaobstarať si topánky, ktoré nielenže poskytnú vašim prstom a klenbe dostatok priestoru, ale aj oporu.
Aké sú štádiá puklín?
Hoci stupeň rozvoja deformity palca spoľahlivo určí predovšetkým lekár, a to na základe vizuálnej kontroly a palpácie, ako aj röntgenových snímok, aj ako laik môžeme podľa príznakov zistiť, v akom štádiu sa ochorenie nachádza.
Mierna forma puklín
Ak ešte nepociťujete výraznú bolesť alebo opuch, ale máte problémy s obúvaním alebo vás často tlačí v oblasti prstov, pravdepodobne ste na pokraji vzniku puklín. V tomto štádiu nie je vrub veľmi výrazný a často nevedie k včasnej liečbe. Tá je v tomto štádiu najjednoduchšia a často si vystačíme s jednoduchými zdravotníckymi pomôckami, ako sú nastaviteľné ponožky.
Stredne ťažká forma puklín
S nástupom ďalšej fázy sa už objavuje výrazný opuch, bolestivosť a začervenanie. Nemenej často sa môžeme stretnúť s bolestivými pľuzgiermi. Typická je aj bolesť na vnútornej strane chodidla spôsobená poklesom priečnej klenby. Vizuálne si už môžeme všimnúť výrazné zväčšenie palca, ktoré je zodpovedné za opuch mazového vačku.
Aj v tomto štádiu je vhodné používať zdravotnícke pomôcky, a to ako nastavovacie ponožky, tak aj špeciálne dlahy a korektory.
Ťažká forma puklín
Ak sa vbočený palec nelieči včas, deformita sa môže vyvinúť do ťažkej formy. Prejavuje sa výrazným vybočením alebo dokonca prekrížením prstov, čo narúša náš každodenný život. Ľudia trpiaci týmto štádiom halluxu často nemôžu nosiť normálnu obuv. V tomto štádiu lekár často odporučí chirurgickú liečbu.
Ako sa lieči vbočený palec?
Strach z operácie je najčastejším dôvodom, prečo sa mnohí ľudia trpiaci puklinami vyhýbajú návšteve lekára. Našťastie to však nie je jediná možná liečba, ale skôr posledná možnosť, ku ktorej lekári siahajú len v najzávažnejších prípadoch.
V počiatočných fázach sa môžeme obrátiť na rôzne ortopedické pomôcky, ako sú napríklad spomínané nastaviteľné ponožky. V mierne závažnejších prípadoch vám lekár odporučí špeciálnu dlahu alebo rôzne korektory. Napriek tomu, že nejde o invazívnu liečbu, narovnávanie vbočeného palca je zvyčajne sprevádzané vysokou mierou bolesti. Nie je zriedkavé, že lekár okrem ortopedických pomôcok predpíše aj analgetiká.
Nastavenie ponožiek
Terapeutická pomôcka pre pukliny. Potrebujete sa zbaviť stresu a napätia? Nastaviteľné ponožky sú skvelé na regeneráciu nôh.
Aby bola liečba skutočne účinná, odporúča sa doplniť pasívne nosenie vložiek, ponožiek alebo dlah aktívnou rehabilitáciou, ktorá zahŕňa posilnenie väzov v chodidlách, ako aj jemné ohýbanie a nastavenie kĺbu do správnej polohy pomocou takzvanej Dornovej metódy. Okrem fyzioterapie sa odporúča aj elektroliečba alebo magnetoterapia.
Keď fyzioterapia nestačí…
Najmä u starších ľudí však deformita dosiahne štádium, keď už nie je možná korekcia konvenčnými neinvazívnymi metódami. Ide najmä o prekríženie prsta alebo výrazné zväčšenie kĺbu, ktoré nie je možné vrátiť do pôvodnej polohy neoperatívnymi prostriedkami.
A ako prebieha operácia podpazušia? Počas operácie lekári zlomia kosť a vyrovnajú polohu palca pomocou kovových dlah alebo skrutiek. Často sa vykonáva aj celková rekonštrukcia kĺbového puzdra a najmä odstránenie mazového vaku. V niektorých prípadoch sa vkladá silikónový implantát, ktorý pacientovi zabezpečí pohyblivosť postihnutého kĺbu.
Zároveň treba dodať, že táto operácia rozhodne neznamená koniec starostí. Na udržanie správnej polohy prsta musia pacienti často doživotne nosiť špeciálne vložky do topánok a pravidelne navštevovať fyzioterapiu.
Prevencia alebo ako predchádzať puklinám?
Absolútnym základom prevencie by mala byť vhodná obuv. Vyhýbajte sa obuvi, ktorá obmedzuje pohyblivosť prstov alebo zvyšuje tlak na kĺby, ako sú napríklad vysoké podpätky. Ani obuv s plochou podrážkou však nie je bez rizika – najčastejšími problémami sú nevhodná, nestabilná podrážka a príliš silný materiál. Chodidlo v topánke by malo byť dostatočne stabilné a pevné v predozadnom aj bočnom smere.
Nemali by sme však zanedbávať prevenciu v podobe pravidelného cvičenia a strečingu. Venujte teda dostatočnú pozornosť naťahovaniu samotného palca, ako aj Achillovej šľachy a svalov na jeho spodine. Chôdza naboso je tiež zanedbávanou, ale pomerne účinnou prevenciou, pretože pomáha prirodzene posilňovať klenbu chodidla.