Posteľná bielizeň z mikrovlákna
Dávate prednosť moderným materiálom, chcete, aby sa vaša posteľná bielizeň dobre udržiavala a dlho vydržala? Mikrovlákno tieto požiadavky spĺňa.
Ale dobre si vyberte, mikrovlákno je veľmi široký pojem a prestieradlá z neho môžu mať úplne odlišné vlastnosti.
Čo je posteľná bielizeň z mikrovlákna?
Posteľná bielizeň z mikrovlákna je ušitá z látky vyrobenej zo 100 % syntetického, t. j. umelého materiálu. Polyester (PES) sa zvyčajne používa na výrobu posteľnej bielizne.
Tkanina z mikrovlákna sa často upravuje, aby sa zlepšil jej výkon. Pri výrobe posteľnej bielizne sa ošetruje nežehlivou, prach odpudzujúcou alebo protižmolkovacou úpravou.
Typickými príkladmi posteľnej bielizne z mikrovlákna sú mikroflanel, mikroplyš, mikrosatén.
Posteľná bielizeň z mikrovlákna: áno alebo nie?
Proti sebe stoja dva tábory: jedni si nemôžu dovoliť posteľnú bielizeň z mikrovlákna, druhí by „nechceli plast vo svojej domácnosti, ani keby bol zadarmo“.
Ako je to teda s mikrovláknom?
Musíme si uvedomiť, že mikrovlákno je tu s nami len niekoľko rokov, nehovoriac o tom, že mikrovláknová tkanina na posteľnú bielizeň je naozaj dieťa.
Prvé obliečky z mikrovlákna nemali dobrú povesť: elektrizovali, pokožka pod nimi nemohla dýchať a prikrývka potiahnutá mikrovláknom často skončila skĺznutá niekde v rohu obliečky.
Výrobcovia postupne našli spôsoby, ako mikrovláknovú tkaninu vylepšiť. Bola chemicky ošetrená a zušľachtená rôznymi spôsobmi, aby sa znížila statická elektrina na povrchu, odpudzovala prach, bola priedušnejšia a aby sa zabránilo jej žehleniu.
Možno povedať, že moderné tkaniny z mikrovlákna používané na posteľnú bielizeň majú oveľa lepšie vlastnosti ako pred niekoľkými rokmi. Je veľká pravdepodobnosť, že s takýmto posteľným prádlom budete spokojní.
Aj napriek tomu buďte pri kúpe obliečok z mikrovlákna opatrní, vyberajte starostlivo a nenechajte sa ovplyvniť chválospevom predajcov: ich cieľom je predať, často za cenu zavádzania.
To, že s posteľnou bielizňou nie je niečo v poriadku, zistíte až vtedy, keď ju vyperiete, oblečiete a prvýkrát pod ňou zaspíte. Potom je už neskoro na výmenu alebo vrátenie.
Prečo ÁNO
Tu je niekoľko dobrých dôvodov, prečo si kúpiť prestieradlá z mikrovlákna:
- odpudzuje vodu, preto rýchlo schne
- polyesterové vlákna sa nemrvia a netvoria záhyby, prestieradlá z mikrovlákna nie je potrebné žehliť
- vysoká odolnosť voči mikróbom, výrazne znížená penetrácia peľov a roztočov, vhodné pre alergikov
- tkanina z mikrovlákna je pevne tkaná a silná, dlho drží tvar a nerozťahuje sa
- farby nevyblednú ani pri častom praní
- plátno má lesklý a hladký povrch
- je príjemne teplá
Prečo NIE
A potom sú tu aj nevýhody posteľnej bielizne z mikrovlákna, ktoré sa najčastejšie spomínajú v diskusiách a recenziách tých, ktorí majú s touto posteľnou bielizňou skutočné skúsenosti:
- mikrovlákno je umelé, vyrobené z odpadových materiálov
- posteľná bielizeň nie je priedušná, ľahšie sa pod ňou potíte
- nemusí byť príjemná na dotyk a nie je pohodlná na spanie.
- je klzkejšia ako bežná bavlna
- nie je vhodný pre osoby trpiace ekzémom kvôli ľahšiemu páleniu pokožky
- mikrovlákno nie je mimoriadne šetrné k životnému prostrediu
- Vhodná alternatíva mikrovlákna? Najlepšie sú prestieradlá zo 100 % bavlny.
Posteľná bielizeň z mikrovlákna pod stromčekom
Obliečky z mikrovlákna sú často predmetom „nechcených darčekov“.
Najmä staré mamy a niekedy aj matky v dobrej viere, že nakúpili vo výpredaji alebo v zľave, kúpia pre celú rodinu sadu lacných obliečok z mikrovlákna.
Vysokokvalitná posteľná bielizeň z prírodného materiálu môže stáť niekoľkonásobok ceny, ktorú by ste zaplatili za rovnakú posteľnú bielizeň zo syntetického materiálu.
TIP: Vedeli ste, že krepové plátno sa dá vyrobiť aj z mikrovlákna?
Krep je tkanina, ktorá bola upravená krepovaním, ale nehovorí nám nič o materiáli, z ktorého bol krep vyrobený.
Preto ak chcete jemnú krepovú bielizeň, ktorá je mäkká, nie drsná a pri kontakte s pokožkou „neštípe“, kúpte si takú, ktorá je vyrobená zo 100 % bavlny.