Nespavosť pri splne mesiaca
Všetci sme to už určite niekedy zažili – strávili ste noc tým, že ste sa nepokojne prehadzovali a premýšľali, prečo nemôžete zamrkať, a ráno ste zistili, že to bol vlastne spln. Hoci väčšine bežných nespavcov toto vysvetlenie vyhovuje, rozhodol som sa bližšie pozrieť na súvislosť medzi touto fázou Mesiaca a kvalitou spánku. Naozaj spíme počas splnu horšie, alebo je to len ľudová povera?
Ako je to s tými lunárnymi fázami?
Najskôr si musíme povedať, aké sú fázy Mesiaca, medzi ktoré patrí aj spln. V podstate ide o optický klam – keďže Mesiac nevyžaruje vlastné svetlo, viditeľná časť Mesiaca je len tá, ktorá odráža slnečné svetlo. Keď sú Zem, Mesiac a Slnko v priamke (t. j. Mesiac je medzi Slnkom a Zemou), nastáva nová situácia, keď je Mesiac prakticky neviditeľný, pretože je k Zemi otočený neosvetlenou stranou.
V prípade splnu je to naopak. Mesiac je v tejto fáze na opačnej strane ako Slnko, a preto je k Zemi otočený osvetlenou stranou. Úplnok je jedným z mála okamihov, keď môžeme pozorovať zatmenie Mesiaca.
Vplyv mesiaca na kvalitu spánku
Nie je pochýb o tom, že fázy Mesiaca alebo lunácie ovplyvňujú širokú škálu procesov v prírode. Príkladom sú nielen prílivové javy, t. j. príliš veľký a príliš malý príliv, ale aj životné cykly a správanie niektorých živočíchov, ktoré sa riadia fázami mesiaca. Úplnok však zohráva významnú úlohu aj v ľudskej kultúre – kto by nepoznal príbehy o upíroch, čarodejniciach a vlkolakoch, ktorí sa za splnu premieňajú?
Vzhľadom na množstvo rozprávok, mýtov a legiend asi neprekvapí, že súvislosť medzi splnom mesiaca a spánkom sprevádza množstvo ľudových povier. Najznámejšou z nich je pravdepodobne námesačnosť – hoci ide o pomerne rozšírenú predstavu, námesačnosť nemá nič spoločné s splnom mesiaca ani s inými fázami mesiaca. Je za tým prozaickejší dôvod, t. j. neparalyzovanie svalov počas NREM fázy spánku.
K mnohým poverám o vplyve mesiaca alebo splnu na kvalitu spánku sa pridáva aj skutočnosť, že ide o oblasť, v ktorej sa skúsenosti každého z nás a overené vedecké poznatky výrazne líšia. Reálny príklad možno nájsť v mnohých praktických štúdiách a meraniach (1,2) z ktorých vyplýva, že u väčšiny ľudí sa počas splnu zhoršuje kvalita spánku, dlhšie zaspávajú alebo sa skracuje fáza REM. Kvalita spánku sa často zhorší až o 30 %.
Záhadný mesiac alebo štúdia stále chýba
Napriek týmto neoficiálnym dôkazom a pomerne početným meraniam, ktoré dospeli k podobným záverom, nie je vedcom úplne jasné, čo vlastne stojí za zhoršením spánku počas splnu. Objavilo sa niekoľko zaujímavých teórií, ktoré sa snažia tento jav vedecky vysvetliť, ale žiadna z nich neposkytuje presvedčivé dôkazy.
Odborníci sa asi najviac zhodujú na tom, že spánok počas splnu narúša množstvo slnečného svetla, ktoré Mesiac odráža späť na Zem. Slnečné svetlo zohráva dôležitú úlohu pri produkcii spánkového hormónu melatonínu – ak sme vystavení slnečnému žiareniu (predovšetkým modrej zložke denného svetla), telo prirodzene blokuje produkciu melatonínu. Táto teória má však niekoľko slabých miest – mesačné svetlo je len odrazom slnečného svetla, a preto dosahuje len 7 % jeho intenzity, čo podľa vedcov nestačí na narušenie spánkového cyklu. Laicky povedané, aj svetlo z mobilného telefónu alebo televízie má oveľa väčší vplyv na blokovanie tvorby melatonínu ako mesačné svetlo.
Preto nie je prekvapujúce, že odborníci hľadajú inú, pravdepodobnejšiu teóriu. Môže to byť elektromagnetizmus alebo gravitácia (3) . Mnohí vedci však opäť tvrdia, že tieto sily nie sú dostatočne silné na to, aby významne ovplyvnili spánkový cyklus. Nezostáva nám teda nič iné, ako počúvať múdrosť našich starých mám a chvíľu počkať na definitívne závery odborníkov.
Ako zlepšiť spánok počas splnu
Bez ohľadu na príčinu straty spánku počas splnu existuje niekoľko spôsobov, ako účinne bojovať proti nespavosti. Prvým krokom by malo byť zaobstaranie žalúzií alebo zatemňovacích závesov – najmä počas jasných nocí môže mesačné svetlo svietiť naozaj jasne, a ako sa zhodnú všetci odborníci na spánok, dostatočná tma je absolútnym základom dobrého spánku.
Hlboký a osviežujúci spánok môžete podporiť aj vhodnou spánkovou hygienou v podobe obmedzenia kofeínových a alkoholických nápojov. Namiesto pohára vína alebo šálky čierneho čaju si večer doprajte relaxačné bylinky, ako je levanduľa alebo harmanček. Chybu neurobíte ani s prírodnými doplnkami stravy, najmä Horčík ktorá pomáha upokojiť telo. A asi vám nemusím hovoriť, aké zázraky robí, keď večerné prezeranie sociálnych sietí nahradíte pútavou knihou!
Často kladené otázky
Ako často nastáva spln?
Úplnok nastáva každý mesiac alebo každých 29,5 dňa. Samotný spln trvá len jeden deň.
Čo všetko ovplyvňujú fázy mesiaca?
Mesiac má významný vplyv na množstvo procesov nielen v našom organizme. Ovplyvňuje napríklad prílivové javy – počas splnu je príliv vyšší ako zvyčajne – a správanie niektorých živočíchov.
Zhoršuje spln nespavosť?
Hoci neexistuje priamy, vedecky podložený dôkaz o vplyve splnu na kvalitu spánku, je jasné, že väčšina ľudí počas splnu spí horšie. To platí dvojnásobne, ak trpíte zlou kvalitou spánku a pravidelne zaspávate.
Ako sa zbaviť nespavosti počas splnu?
Keďže počas splnu sú noci veľmi jasné, všeobecne sa odporúča dostatočne zatemniť okná závesmi alebo žalúziami.