Najlepšie vitamíny pre oči – recenzie a skúsenosti

Hoci je zrak jedným z našich najdôležitejších zmyslov, namáhame ho viac ako kedykoľvek predtým, najmä keď trávime veľa hodín za obrazovkami počítačov a mobilných telefónov. Jedným zo spôsobov, ako predchádzať rôznym očným vadám, či už v dôsledku namáhania očí alebo jednoducho veku, je konzumácia vitamínov a minerálov. Poďme sa teda spoločne pozrieť nielen na živiny, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie našich očí, ale aj na bežné očné choroby.

8 najdôležitejších živín a vitamínov na podporu očí

Vitamín A

Teraz vitamín A

NOW Vitamín A, 25000 IU

Prírodný betakarotén z morskej riasy Dunaliella salina. Zdroj provitamínu A, ktorý sa v ľudskom tele metabolicky mení na aktívny vitamín A.

Swanson Vitamín A

Swanson Vitamín A, 10000 IU

Vitamín A 10 000 IU. Základná výživa pre oči, pokožku a funkciu imunitného systému. Bez GMO.

Kto z nás nepočúval rady, aby začal jesť viac mrkvy pre zdravé oči? Táto rada našich babičiek a mám sa však zakladá na pravde – mrkva obsahuje veľké množstvo vitamínu A. Jeho nedostatok je jednou z najčastejších príčin slepoty na svete. 

A prečo je to také dôležité? Je to najmä preto, že je nevyhnutný pre správne fungovanie fotoreceptorových buniek. Ak sa dostaneme do vážneho nedostatku tohto vitamínu, môžeme mať napríklad poruchy nočného videnia (šeroslepota) alebo syndróm suchého oka. 

Kľúčom k prevencii nedostatku vitamínu A je dostatočný príjem potravín, ktoré ho obsahujú. Ak chceme prijímať čistý vitamín A, musíme do stravy zaradiť živočíšne produkty. Patria sem napríklad vajcia (najmä žĺtok), pečeň alebo mliečne výrobky.

Ak sa vyhýbate živočíšnym produktom, nemusíte panikáriť. Túto dôležitú živinu možno do tela prijímať aj vo forme tzv. provitamín A, t. j. betakarotén. Obsahuje látku s antioxidačnými účinkami, z ktorej si naše telo dokáže ľahko vyrobiť čistý vitamín A. Asi nikoho neprekvapí, že betakarotén sa nachádza najmä v ovocí a zelenine. Najlepšími zdrojmi sú napríklad mrkva alebo špenát.

Omega-3 mastné kyseliny

Vegetológia Omega 3

Vegetology Opti3 Liquid Omega-3 EPA a DHA

Opti3 je 100 % rastlinný a vysoko vstrebateľný zdroj (vo forme triglyceridov) DHA a EPA, dôležitých omega-3 mastných kyselín. Tie prispievajú k správnemu stavu zraku a funkcii mozgu.

Teraz Omega 3

NOW Omega-3, molekulárne destilovaný

Prírodný koncentrát rybieho oleja vyrobený podľa prísnych noriem kontroly kvality. Podporuje činnosť mozgu a kardiovaskulárneho systému. Neobsahuje potenciálne škodlivé kontaminanty, ako sú PCB, dioxíny, ortuť a iné ťažké kovy.

Na zdravé oči však nepotrebujeme len vitamíny. Ďalšou dôležitou živinou je tzv. omega-3 mastné kyseliny. Kyselina dokozahexaenová, ktorá je jednou z nich, je súčasťou našej sietnice. V tejto súvislosti je jeho príjem dôležitý najmä počas tehotenstva – v prípade jeho nedostatku sa u dieťaťa môžu vyvinúť vážne vývojové poruchy zraku.

U dospelých vedie nedostatok omega-3 mastných kyselín najmä k syndrómu suchého oka a zníženej produkcii sĺz. Okrem toho nedostatok omega-3 mastných kyselín u starších ľudí môže viesť k vzniku tzv. diabetickej retinopatie.

Kyselina gama-linolénová

Teraz Gamma Lin

NOW Super Primrose 1300 mg

Super Primrose obsahuje prirodzene sa vyskytujúcu kyselinu gama-linolénovú (GLA), omega-6 mastnú kyselinu, ktorá sa nachádza aj v oleji z čiernych ríbezlí.

Ďalšou nevyhnutnou kyselinou pre zdravé oči je kyselina gama-lenolénová alebo GLA. Podobne ako omega-3 môže bojovať proti príznakom syndrómu suchého oka, a to najmä vďaka svojim protizápalovým účinkom. Nájdete ho napríklad v borákovom alebo paprikovom oleji.

Luteín

Teraz luteín

NOW Luteín a zeaxantín

Luteín a zeaxantín sú karotenoidné pigmenty, ktoré zachytávajú voľné radikály a často sa nachádzajú spolu v zelenine. V tele sú uložené v makule, časti oka, ktorá je zodpovedná za centrálne videnie. Pôsobia ako primárne filtre intenzívneho modrého svetla.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako sa vaše oči bránia škodlivému modrému svetlu, ktoré je všade okolo nás? Jednou z látok v prvej línii obrany je tzv. luteín. Je to žltý karotenoid s antioxidačnými účinkami. 

Ak by sme sa pozreli na zloženie nášho oka, luteín by sme našli v časti nazývanej makula. Ide o centrálnu časť sietnice, ktorá obsahuje veľké množstvo buniek umožňujúcich farebné videnie. Dostatočná konzumácia luteínu zabráni ochoreniu nazývanému vekom podmienená makulárna degenerácia, t. j. degenerácia makuly.

Zeaxantín

Luteín však nie je jedinou látkou obsiahnutou v spomínanej žltej škvrne. Okrem toho by sme tu našli aj tzv. zeaxantín, ďalší z makulárnych pigmentov. Podobne ako luteín chráni naše oči pred modrým svetlom. Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že dostatočný príjem týchto dvoch látok môže zabrániť vzniku sivého zákalu.

Vitamín C

Hoci si bunky C spájame najmä s imunitou, sú dôležité aj pre naše oči. Vitamín C sa nachádza v tzv. komorovej vody, ktorú by sme našli v priestore medzi šošovkou a rohovkou. Okrem toho je vynikajúcim antioxidantom, ktorého nedostatok je častý u ľudí so šedým zákalom. 

Vitamín C sa nachádza napríklad v citrónoch, paprike alebo brokolici.

Vitamín E

Ďalším z antioxidantov, ktoré nám môžu pomôcť predchádzať očným chorobám, je vitamín E. Okrem toho je jednou z látok, ktoré chránia dôležité nenasýtené mastné kyseliny pred oxidáciou. Niektoré štúdie uvádzajú, že podobne ako vitamín C môže pomáhať predchádzať sivému zákalu.

Zinok

Zinok je obzvlášť užitočný pre ľudí so spomínanou vekom podmienenou makulárnou degeneráciou. Štúdia ukázala, že u pacientov, ktorí počas liečby užívali doplnok stravy so zinkom, došlo k spomaleniu degeneratívneho procesu. Zinok nájdeme napríklad v tekvicových semienkach alebo v mäse.

Aké sú najčastejšie očné choroby?

Okrem vyššie uvedených očných ochorení, t. j. vekom podmienenej makulárnej degenerácie alebo syndrómu suchého oka, existuje mnoho ďalších závažných aj menej závažných očných ochorení. A aké sú?

Sivý zákal: Toto nebezpečné ochorenie, ktoré spôsobuje rozmazané videnie, je jednou z najčastejších príčin slepoty na celom svete. Je spôsobená najmä procesom starnutia a našťastie sa dá pomerne dobre liečiť.

Glaukóm: Hoci je glaukóm spočiatku takmer bezbolestný a nemá takmer žiadne príznaky, je to veľmi nebezpečné očné ochorenie. Dôvodom je postupné odumieranie zrakového nervu, ktoré môže viesť k úplnej slepote.

Diabetická retinopatia : Toto ochorenie postihuje najmä ľudí s cukrovkou. Príliš vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje poškodenie ciev v sietnici oka.

Ďalšie doplnky stravy pre oči

Ak nemáte dostatok vitamínov a živín z pestrej stravy, môžete užívať vhodné doplnky. A čo odporúčame?

Advance Ocu26

Ocu26

ADVANCE Ocu26

ADVANCE Ocu26 je výživový doplnok obsahujúci jedinečnú kombináciu luteínu, čučoriedkového extraktu, zeaxantínu, koenzýmu Q10, zinku, betakaroténu a vitamínov B2, B6, C a E.

Tento doplnok stravy obsahuje celý rad vyššie uvedených živín. Patrí medzi ne napríklad vitamín E, C, betakarotén, luteín a zeaxantín alebo zinok. Okrem toho by sme v ňom však našli aj koenzým Q10 alebo extrakt z čučoriedok, ktoré sú známe svojimi antioxidačnými účinkami. Na udržanie zdravého zraku sa používa tzv. riboflavín, vitamín B2.

Luteín Jamieson

Základný luteín je možné zakúpiť aj v takmer čistej forme v tomto doplnku stravy Jamieson. Tridsať kapsúl obsahuje okrem luteínu aj extrakt z hroznových jadierok alebo antioxidant z čučoriedok.

NatureVia OptiVizin Blue

Ak chcete svojmu zraku dodať extra dávku luteínu, zinku, vitamínov A a E alebo medi, tento doplnok stravy je tou správnou voľbou. Je vhodný pre všetkých, ktorí si namáhajú oči dlhou jazdou v aute, prácou na počítači alebo častým sledovaním televízie.

Čo jesť na podporu zdravých očí?

Základom zdravého zraku je pestrá strava. Zahŕňajte najmä sýto sfarbené ovocie a zeleninu, mliečne výrobky alebo črevá bohaté na vitamíny a minerály. Na druhej strane sa vyhýbajte sladkostiam a pečivu, ktoré zvyšujú hladinu cukru v krvi.

Ako sa štúdie pozerajú na produkty na podporu očí?

Ako sme už spomenuli, vplyv vitamínov, kyselín a minerálov na zdravie očí bol predmetom mnohých štúdií. Príkladom je americká štúdia AREDS, ktorá sa zaoberala vekom podmienenou degeneráciou makuly. Štúdia zistila, že užívanie doplnkov stravy obsahujúcich betakarotény, zinok a vitamíny A a C znižuje riziko vzniku ochorenia až o 25 %. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *