Ako sa zbaviť komárov, spánok bez komárov
Bohužiaľ, s príchodom horúcich letných mesiacov prichádza aj nepriateľ pokojného spánku – komáre. Napriek ich malej veľkosti je prakticky nemožné spať v ich prítomnosti nerušene. Ak ste už zúfalí, ste na správnom mieste – tu sú praktické tipy, ako s týmto otravným hmyzom raz a navždy skoncovať.
Najlepšie repelenty proti komárom pre lepší spánok
Výdrž: 480 hodín
Chráni miestnosť do 34 m3
Príjemná vôňa citronely
Jednoducho ho zapojte a nechajte ho pracovať.
Ekologický lapač hmyzu, ktorý si poradí nielen s komármi.Funguje bez chemikálií a dymu.
Výhodou esenciálneho oleja je, že odpudzuje komáre a zlepšuje spánok.
Ako sa zbaviť komárov v noci
Ak ste niekedy zamierili do oddelenia s repelentmi proti hmyzu v drogérii, pravdepodobne ste si všimli množstvo rôznych deratizačných a repelentných sprejov a iných výrobkov. Aké metódy sú však proti komárom najúčinnejšie?
Svetlo
Skôr ako sa vyberiete na nákup sprejov, sietí proti komárom alebo špeciálnych žiaričov, skúste sa pozrieť na svetlá vo svojej spálni. Tie môžu významne ovplyvniť, či komáre vôbec budú mať záujem o váš domov. Podobne ako muchy, aj komáre priťahujú určité druhy svetla. Ich pozornosti môžete uniknúť, ak nahradíte klasické žiarovky sodíkovými výbojkami alebo populárnymi LED diódami.
Aj pri týchto typoch osvetlenia sa však odporúča obmedziť ich používanie na minimum vo večerných hodinách. Zároveň sa môžete pokúsiť využiť svetlo na „zmätenie nepriateľa“ – ak už komár vošiel do vašej spálne a nepríjemne bzučí blízko vášho ucha, skúste rozsvietiť svetlo na chodbe alebo vo vedľajšej miestnosti. Komár s najväčšou pravdepodobnosťou odletí na svetlo a nechá vás pokojne spať.
Repelenty proti komárom
Najčastejšie kupované repelenty proti komárom sú chemické repelenty. Tie obsahujú špeciálne chemické látky, ktoré komáre nielen odpudzujú, ale často ich aj zabíjajú. Odpudzovač sa spravidla jednoducho zapojí do zásuvky a látky sa počas noci priebežne odparujú. Nevýhodou týchto výrobkov však môže byť, že chemické výpary vdychujú nielen komáre, ale aj my, hoci v minimálnom množstve.
Prírodná cesta
Ak sa chcete úplne vyhnúť chemikáliám, alternatívou môžu byť prírodné repelenty proti komárom. Môžete napríklad vyskúšať krabičku s bylinkami, ktoré obsahujú esenciálne oleje prirodzene odpudzujúce hmyz, ako je mäta, šalvia, medovka alebo levanduľa. Príjemným bonusom je skutočnosť, že naozaj krásne prevonia interiér a často pomáha aj k lepšiemu a hlbšiemu spánku.
Tip na článok: Najlepšie kvety do spálne pre relaxáciu a čistý vzduch
Okrem živých byliniek môžete vyskúšať aj ich sušenú formu alebo esenciálne oleje, ktoré sa dajú nakvapkať do aromalampy alebo difuzéra.
Ultrazvukové odpudzovače
Čoraz častejšie sa môžeme stretnúť aj s takzvanými bzučiakmi komárov. Tieto odpudzovače fungujú na princípe ultrazvuku, ktorý vysiela vysokofrekvenčné vlny. Hoci ho ľudské ucho nedokáže zachytiť, komáre a iný hmyz sa mu vyhýbajú. Bohužiaľ, táto metóda nie vždy funguje, takže je na vás, aby ste sa rozhodli, či radšej nevyskúšate účinnejšie spôsoby boja proti komárom.
UV žiariče
Patria medzi ne napríklad takzvané UV žiariče. Fungujú na jednoduchom, ale pomerne účinnom princípe. Vyžarujú ultrafialové svetlo, ktoré priťahuje komáre a iný hmyz. Hneď ako sa však komár priblíži k UV lampe alebo žiariču, dostane elektrický šok. Funguje podobne ako chemické repelenty, ale bez chemických výparov a iného znečistenia ovzdušia alebo nepríjemného zápachu.
Siete proti komárom a siete na okná
Repelenty proti komárom by sa mali kombinovať s moskytiérami a sieťkami na okná, aby sa znížil výskyt komárov. Hoci s komárom, ktorý je už v miestnosti, veľa nezmôže, je to dobrá prevencia. Najmä ak bývate pri vode alebo máte za oknami záhradu. Môžete si kúpiť sieťky na okná aj na dvere, alebo môžete siahnuť po závesnej moskytiére nad posteľou.
Esenciálne oleje
Ako sme už spomenuli, bylinky, resp. éterické oleje z nich, sú pomerne účinným prírodným spôsobom boja proti komárom. Veľmi účinné sú najmä aróma difuzéry, ktoré rozptyľujú olej a vodu do vzduchu a zároveň ho zvlhčujú, čo určite oceníte počas horúcich letných nocí.
Aby mala difúzia požadovaný účinok, je potrebné vybrať vhodné esencie. Komáre účinne odpudzuje napríklad bazalka, levanduľa alebo citronela.
Kvety, ktoré spoľahlivo odpudzujú komáre
Budeme sa držať rastlín, ktoré vám pomôžu v boji proti komárom. A je len na vás, či sa rozhodnete používať tieto rastliny živé, sušené alebo vo forme esenciálneho oleja či aromatických sviečok.
Mäta pieporná
Mäta je rozhodne stávka na istotu. Nielenže ju komáre neznesú, ale zároveň dodá vašej spálni krásnu sviežu letnú vôňu. Príjemným bonusom je skutočnosť, že sa dá použiť aj v kuchyni alebo pri príprave koktailov. Okrem iného je to pomerne nenáročná bylina, ktorá pri správnej starostlivosti vydrží až päť rokov. Bude sa jej dariť na záhonoch v záhrade aj v kvetináči na balkóne alebo na parapete.
Citrónový balzam
Podobne nenáročná je aj medovka so sviežou citrusovou vôňou. Je to účinná zbraň v boji proti komárom, ktoré sajú krv. Môžete ju použiť aj vtedy, ak vás už komár ušetril – stačí rozdrviť listy medovky v prste a priložiť na štípanec.
Karafiát
Hvozdík alebo zimolez vás poteší nielen krásnymi farebnými kvetmi, ale aj jedinečnou schopnosťou odpudzovať komáre. Ak nie ste veľký záhradník, jednoducho umiestnite kyticu karafiátov do vázy s vodou. Veľmi účinný je aj karafiátový „čaj“ – stačí kvety zaliať vriacou vodou a nechať ich dlho lúhovať. Nasledujúci deň stačí pridať alkohol do kvetinového roztoku a v prípade potreby aplikovať zmes na pokožku pomocou spreja.
Často kladené otázky
Môžem zjesť nejaké jedlo, aby som odohnal komáre?
Podobne ako v prípade kliešťov je vitamín B pomerne účinný proti komárom, preto sa snažte do svojho jedálnička zaradiť potraviny bohaté na vitamíny komplexu B. Mnohé babičky tiež odporúčajú jesť paradajky, cesnak alebo štipľavé papričky.
Čo priťahuje komáre a prečo na mňa lietajú?
Zatiaľ čo cez deň sa komáre ukrývajú na chladnejších miestach, v noci sa hemžia a hľadajú ľudskú krv na večeru. Ak máte pocit, že vás komáre priťahujú viac ako vášho partnera alebo deti, pravdepodobne sa vám to len nezdá – niektorí ľudia jednoducho komáre cítia viac.
Dôvodom však nie je sladká krv, ako hovoria mestské legendy a dedinské povery, ale zloženie mikroorganizmov na vašej pokožke. Hoci ho možno do značnej miery ovplyvniť zložením stravy, najlepšou obranou proti útokom komárov sú skôr rôzne repelenty, ktorým sa budeme venovať neskôr v článku.
Čo sú komáre?
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že nám krv pije len jeden druh komára (doslova aj obrazne), na svete ich žije neuveriteľných 3 000 druhov. Jedno majú spoločné –sú nositeľmi nebezpečných chorôb, ako sú malária, zika a žltá zimnica . Aj keď sa týchto chorôb v našej krajine pravdepodobne nemusíme obávať, prevencia je stále na mieste.
Skôr ako sa však pozrieme na spôsoby, ako sa účinne zbaviť komárov, je potrebné dodať, že nie každý saje krv. Ľudskú krv si užívajú len samičky komárov, pretože ju potrebujú na kladenie vajíčok. Keď nasávajú krv do kože, uvoľňujú jed, ktorý znižuje zrážanlivosť krvi. Oveľa nepríjemnejšia je však reakcia nášho tela na túto cudziu látku, ktorá sa prejavuje typickým svrbením a opuchom v mieste vpichu.