Ako fungujú menštruačné nohavičky?
Zatiaľ čo pred niekoľkými rokmi by väčšina žien nad týmto pojmom nechápavo pokrčila plecami, dnes sa pre mnohé z nás menštruačné nohavičky stali neoddeliteľnou súčasťou života. Napriek tomu je veľa žien a dievčat, ktoré im veľmi nedôverujú. Ak patríte k týmto skeptikom, čítajte ďalej. V dnešnom článku na si vysvetlíme, ako vlastne fungujú menštruačné nohavičky, aké sú ich hlavné výhody a na čo treba myslieť pri ich výbere.
Ako to funguje?
Začnime najdôležitejšou otázkou – na akom princípe vlastne fungujú menštruačné nohavičky? Je to jednoduché. Majú špeciálnu absorpčnú vložku všitú na vnútornej strane , ktorá nasiakne všetku menštruačnú krv.
Táto absorpčná časť sa skladá z niekoľkých vrstiev. Odvod tekutiny zabezpečuje absorpčná vrstva, t. j. tá, ktorá sa priamo dotýka našej pokožky. Pod ňou sa nachádza antibakteriálna vrstva (často napríklad s iónmi striebra ), ktorá nielen zabraňuje rastu baktérií, ale aj pohlcuje všetky pachy. Pod týmito vrstvami sa nachádza posledná vrstva, nepriepustná membrána. Jeho hlavnou úlohou je zabrániť úniku a prípadnému znečisteniu oblečenia. Celkový počet vrstiev sa však môže u jednotlivých výrobcov líšiť – kvalita menštruačných nohavičiek závisí od množstva a typu materiálu jednotlivých vrstiev.
Ďalším bezpečnostným prvkom, ktorý zabraňuje nepríjemnému úniku, sú špeciálne elastické lemy, ktoré tesne priliehajú k pokožke . Aby však všetko fungovalo tak, ako má, musíte si vybrať vhodnú veľkosť – takú, aby nohavičky dobre priliehali k pokožke a nikde sa nezošmykli. Keďže sa pri častom praní môžu ľahko roztiahnuť, je lepšie siahnuť po menšej veľkosti.
Hlavné výhody menštruačných nohavičiek
Väčšina žien, ktoré používajú menštruačné nohavičky, si ich obľúbila najmä z dôvodu, že sa takmer nelíšia od klasickej spodnej bielizne. Sú k dispozícii v a množstve strihov a štýlov, od nohavičiek s vysokým pásom až po brazílske.
Máte záujem o konkrétnu značku nohavičiek? Tu nájdete moje osobné skúsenosti a recenziu nohavičiek Snuggs.
Ide o oveľa zdravšiu verziu tampónov, ktoré sú často chemicky bielené a môžu spôsobovať rôzne gynekologické problémy. V porovnaní s klasickými vložkami sú výrazne pohodlnejšie a predovšetkým takmer neviditeľné. A keďže jeden pár nohavičiek vydrží niekoľko rokov, sú v porovnaní s tampónmi a vložkami nielen šetrnejšie k životnému prostrediu, ale z dlhodobého hľadiska aj úspornejšie .
Na čo myslieť pri výbere?
Aby sme však boli s menštruačnými nohavičkami skutočne spokojné, musíme pri ich výbere myslieť na niekoľko kritérií. Hlavnou je sila menštruácie. Ak chcete nosiť menštruačné nohavičky počas slabej alebo strednej menštruácie alebo ako doplnok k menštruačnému kalíšku, môžete použiť bežné menštruačné nohavičky. Ochráni vás pred únikom počas ôsmich až dvanástich hodín.
Tip
Pomôžem vám vybrať najlepšie menštruačné nohavičky. V mojom článku nájdete porovnanie 3 značiek nohavičiek.
Ak však viete, že vaša menštruácia je v niektorých dňoch výrazne silnejšia na , siahnite po menštruačných nohavičkách s vyššou absorpčnou schopnosťou. V prípade, že chcete spať v menštruačných nohavičkách, vyberte si nočnú variantu . Vďaka špeciálnemu strihu je prispôsobená na niekoľkohodinové ležanie. Absorpčná časť siaha až po pás , čo umožňuje rovnomerné rozptýlenie tekutiny a nehrozí jej pretečenie.
Akú veľkosť si mám vybrať?
Ak chcete vybrať najlepšiu veľkosť, zmerajte si šírku bokov a porovnajte obvod s veľkostnou tabuľkou. Tabuľky mnohých výrobcov sa môžu líšiť. Ak však váhate medzi dvoma veľkosťami, je dobré vybrať si tú, ktorú nosíte najčastejšie, alebo skúsiť objednať obe veľkosti a vrátiť tú, ktorá vám nesedí.
Koľko by som ich mal dostať?
Sila menštruácie závisí nielen od absorpčnej schopnosti, ale aj od počtu nohavičiek, ktoré by sme si mali kúpiť. Ak máte silnejšiu menštruáciu alebo chcete používať menštruačné nohavičky ako jedinú menštruačnú pomôcku, ideálne množstvo sú tri až štyri kusy. Kým máte na sebe jedno, druhé sa perie a druhé suší.
Menštruačné nohavičky môžete prať na v práčke pri 40 stupňoch Celzia, ale vyhnite sa používaniu zmäkčovača a sušičky. Pred praním sa odporúča umyť ich v studenej vode. Pred prvým použitím by sa mali umyť, aby sa aktivovala absorpčná vrstva.