Aké sú fázy spánku?

Spánok sa začína odchodom do postele a končí ranným prebudením. Medzitým, V našom mozgu však prebieha obrovské množstvo rôznych procesov, ktoré sa odohrávajú v peknom poradí podľa aktuálnej spánkovej fázy. Pochopenie priebehu týchto jednotlivých fáz nám pomôže odpovedať na otázku, prečo sa niekedy budíme svieži a inokedy unavení po rovnakom množstve spánku alebo prečo nie je dobré zaspať niekoľko minút po zazvonení budíka.

Hoci každý živý tvor na našej planéte vrátane človeka spí, táto oblasť je ešte stále celkom neprebádaná. Vedci sa neustále snažia zistiť nové skutočnosti o svete spánku a snov prostredníctvom rôznych vyšetrení pomocou EOG, EEG a EMG. Vďaka týmto zariadeniam a technológiám však dnes vieme, že spánok sa delí na niekoľko rôznych fáz, ktoré sa opakujú počas celej noci.

Spánkový cyklus

Striedanie bdelosti, spánku REM a spánku NREM sa označuje ako spánkový cyklus. Jeden cyklus trvá približne 90 minút, a aby sme sa dobre vyspali, mali by sme počas noci absolvovať aspoň 5 takýchto „kôl“, čo predstavuje približne 7,5 hodiny spánku. Táto dĺžka je úplne optimálna, ale nedá sa aplikovať na každého, pretože ľudia sú individuálne bytosti a každý z nás má trochu iné potreby. Každý deň by sme však mali spať aspoň 6 hodín a maximálne 9 hodín. Samozrejme, hovoríme o zdravom dospelom človeku. Potreba spánku sa v priebehu života mení a spánkový cyklus dieťaťa je úplne odlišný od spánkového cyklu seniora.

Fáza spánku NON REM (Non Rapid Eye Movement)

Prvou fázou je tzv. fáza Non Rapid Eye Movement alebo NON REM. Ako už názov napovedá, počas tejto časti spánku nedochádza k rýchlym očným pohybom. U zdravého dospelého človeka táto fáza predstavuje približne 70 % celkového času spánku a je rozdelená do 4 po sebe nasledujúcich fáz.

NREM 1 – zaspávanie

Prvou fázou je zaspávanie. V tomto okamihu dochádza k prechodu z bdelosti do spánku. Srdcová frekvencia a dýchanie sa spomalia, pohyby očí sú veľmi pomalé a možno pozorovať nekontrolovateľné zášklby končatín a pseudohalucinácie. Zistilo sa, že pamäťové centrum v tejto fáze pracuje veľmi efektívne, takže ak sa učíte a chcete si dobre zapamätať látku, čítajte ju napríklad tesne pred spaním. NREM 1 trvá približne 1-10 minút, ale ak máte problémy so spánkom, môže byť tento čas oveľa dlhší.

NREM 2 – ľahký spánok

Po zaspaní prichádza ďalšia fáza, v ktorej spiaci človek stráca kontakt s okolím – nevníma. Pohyby očí úplne vymiznú a činnosť mozgu sa výrazne spomalí. Ide však o tzv. ľahký spánok, z ktorého sa dá pomerne ľahko prebudiť. Zaujímavé je, že človek je vo fáze „ľahkého spánku“ približne polovicu celej noci.

NREM 3 – hlboký spánok

Po ľahkom spánku nasleduje hlboký spánok. Začína sa prvou fázou, keď sa svaly uvoľnia. Prvé sny sa objavujú, ale vo väčšine prípadov si ich po prebudení nepamätáme. Hlboký spánok je najdôležitejšou časťou noci, pretože v tejto fáze mozog a telo odpočívajú a dopĺňajú potrebnú energiu. Táto časť cyklu trvá približne 10 % celkového času spánku.

NREM 4

Patrí tiež do hlbokého spánku, je to jeho druhá fáza. V tomto momente sa človek nachádza v najhlbšom spánku, z ktorého je naozaj ťažké sa prebudiť. Keď dôjde k náhlemu prebudeniu, človek je zvyčajne dezorientovaný a netuší, či ešte spí, alebo sa už zobudil. V hlbokom spánku sa vylučuje väčšina rastového hormónu, ktorý je zodpovedný za mechanizmy obnovy organizmu. Dochádza tiež k prenosu informácií z krátkodobej pamäte do dlhodobej. Hoci táto fáza trvá len 10 % spánku, je pre telo a mozog najdôležitejšia.

Spánok REM (rýchle pohyby očí)

Táto fáza spánku sa vyznačuje rýchlymi pohybmi očí pod zatvorenými viečkami. Je to spôsobené predovšetkým výskytom snov, ale aj zvýšením srdcovej a dychovej frekvencie a svalovej aktivity.i. Mozgová aktivita počas tejto časti noci je takmer porovnateľná s aktivitou v bdelom stave. V spánkovej štúdii, v ktorej sa niektorí ľudia zobudili vo fáze REM a niektorí vo fáze NON REM, sa zistilo, že takmer všetci ľudia zobudení vo fáze REM si pamätali, že práve snívali, zatiaľ čo len 20 % ľudí z druhej skupiny uviedlo, že snívali.  

Zaujímavé je aj to, že v tejto fáze často dochádza k erekcii u mužov a u žien k prekrveniu vaginálnej oblasti. Mozog tiež potrebuje viac kyslíka, čo naznačuje, že centrálny nervový systém sa v tomto období regeneruje. Fáza REM predstavuje u ľudí približne 20-25 % spánku.

Prebudenie

Prebudenie je návrat do stavu bdelosti. Môže to byť spôsobené fyziologickými príčinami (jednoducho ste už ospalí) alebo vonkajšími vplyvmi, ako sú hlasné zvuky, ostré svetlo atď. Človek, ktorý dodržiava denný režim a ktorého vnútorné hodiny fungujú dobre, sa zvyčajne budí približne v rovnakom čase aj bez budíka. U niektorých jedincov môže nejaký čas pretrvávať stav podobný námesačnosti, keď fungujú akoby na „autopilota“ a vykonávajú bežné činnosti, na ktoré si neskôr možno ani nepamätajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *