Ako často meniť matrac?
Kúpili ste si pred rokmi naozaj dobrý matrac, ale v poslednom čase sa budíte nevyspatí a s boľavým chrbtom? Dôvodom môže byť opotrebovanie matraca – aj tie najkvalitnejšie materiály sa po rokoch pravidelného používania jednoducho opotrebujú a stanú sa menej funkčnými. Keďže však ide o pomerne nákladnú investíciu, často ignorujeme známky opotrebovania matraca, kým sa neobjavia vážnejšie problémy s chrbticou a chrbticou alebo nespavosť. Ak si nie ste istí, či váš matrac potrebuje výmenu, ste na správnom mieste – pripravili sme pre vás praktického sprievodcu, ako zistiť, kedy je čas na výmenu matraca.
Dokážete rozpoznať opotrebovaný matrac už pri pohľade naň?
Jedným z dôvodov, prečo väčšina ľudí používa matrac ešte dlho po tom, ako stratil svoju funkčnosť, je jednoducho to, že opotrebovanie sa na prvý pohľad nezistí. Zatiaľ čo opotrebovanie topánok alebo napríklad pohoviek a stoličiek je na prvý pohľad zrejmé, s matracmi je to trochu zložitejšie. Keďže matrac chránime pred znečistením prestieradlom a v mnohých prípadoch aj penovými chráničmi, povrch matraca sa môže zdať vizuálne v úplnom poriadku, aj keď vnútorné komponenty matraca už vykazujú značné známky opotrebovania. Známky opotrebovania nie sú len špina, ale skôr miesta s priehlbinami, kde môžeme hovoriť o preležaninách. V týchto miestach je matrac mierne prepadnutý a neslúži ako opora tela.
Ako dlho vydrží matrac?
V prípade, že matrac používate skôr príležitostne, môže vám vydržať až niekoľko desaťročí – to platí napríklad v prípade matracov na chate, chalupe alebo izbe pre hostí. Ak však na matraci spíte každý deň alebo noc, prvé známky opotrebovania peny a ostatných vnútorných materiálov sa začnú prejavovať približne po siedmich rokoch. Pri skutočne kvalitných matracoch výrobcovia často garantujú životnosť približne osem až desať rokov.
Aj keď matrac nie je po tomto čase príliš opotrebovaný, je vhodné aspoň zvážiť, či je pre nás typ matraca v tomto intervale ešte vhodný. Počas tohto obdobia sa môže výrazne zmeniť naša telesná konštitúcia a hmotnosť alebo sa môžu objaviť početné zdravotné problémy. Okrem iného sa každý rok pridávajú nové a lepšie modely matracov a materiály, ktoré môžu výrazne zlepšiť zdravie chrbta a kvalitu spánku. Musíme zvážiť aj hygienické hľadisko, najmä v prípade, že matrac pravidelne neotáčate, nečistíte a nepoužívate chránič matraca.
Náš tip
Budete si zaobstarávať nový matrac? Príďte sa pozrieť, ako si vybrať matrac.
V neposlednom rade venujte pozornosť svojmu telu. Ak vás ráno zrazu začne bez zjavnej príčiny bolieť chrbát alebo sa zrazu často budíte na v noci a neviete si nájsť pohodlnú polohu na spanie, zvážte, či nie je čas na zmenu matraca.
Otestujte matrac
Asi sa zhodneme na tom, že kvalitný hlboký spánok je základom fyzického aj duševného zdravia. Ak viete, že máte matrac dlhšie ako päť rokov, jednoducho z času na čas otestujte jeho stav a funkčnosť pomocou nášho špeciálneho testu matracov. Stačí sa pozrieť na nasledujúce body; ak sa naň vzťahujú viac ako dva z nich , pravdepodobne je čas ho vymeniť:
- Pravidelne sa ráno budíte celí dolámaní a s boľavým chrbtom bez zjavnej príčiny (fyzická námaha, šport, fyzicky náročná práca atď.)
- Keď spíte inde ako doma (na návšteve, v hoteli atď.), zvyčajne spíte lepšie a netrpíte problémami s chrbticou a chrbticou.
- Váš matrac vykazuje viditeľné známky opotrebovania (je prehnutý alebo roztrhnutý, má diery, škvrny alebo iné poškodenia na stránke ).
- Budíte sa unavení, hoci ste spali celú noc
- Váš matrac je starší ako sedem rokov
- V noci sa často prevraciate na a snažíte sa nájsť pohodlnú polohu.
- objavili sa u vás alergie alebo sa zhoršila astma
Aké faktory ovplyvňujú životnosť matraca?
Pri výbere matraca a určovaní miery opotrebenia vám pomôže niekoľko faktorov. Jedným z je použitý materiál. Najmä tvrdé matrace z peny s vysokou hustotou majú vysokú životnosť, zatiaľ čo matrace z mäkkej peny sa opotrebujú podstatne rýchlejšie. Najdlhšou výdržou sa všeobecne môžu pochváliť latexové matrace alebo aj kvalitné matrace z pamäťovej peny. Pružinové matrace majú najkratšiu životnosť, ktorá sa pohybuje od piatich do siedmich rokov.
Rovnako dôležitým faktorom je celková kvalita matraca. Zatiaľ čo drahšie a kvalitné matrace môžu bez problémov vydržať až avizovaných desať rokov, lacné matrace vyrobené z obyčajnej peny často prestanú slúžiť svojmu účelu po dvoch až troch rokoch.
Nakoniec nezabudnite zohľadniť svoju telesnú hmotnosť a polohu, v ktorej najčastejšie spíte. Zatiaľ čo ľahším ľuďom vydrží matrac pomerne dlho vo výbornom stave, pre ľudí s nadváhou je potrebné matrac častejšie meniť. To platí aj pre osoby pripútané na lôžko. Väčšie opotrebovanie a preležaniny možno očakávať aj od spáčov, ktorí uprednostňujú spánok na boku.