Ako dlho môže človek vydržať bez spánku
Nedostatok spánku so sebou prináša množstvo vážnych problémov, preto by sme mali dodržiavať odporúčanú dĺžku spánku a dbať aj na to, aby bol kvalitný a nerušený. Ako vlastne vyzerá nedostatok spánku? Čo sa stane s naším telom, ak niekoľko dní nespíme, a ako dlho to možno vydržať?
Rekord v nespavosti drží Američan
Randy Gardner je americký študent, ktorý drží svetový rekord v nespavosti. Vytvoril ho v roku 1965, keď mal len 17 rokov. Odvtedy ho nikto neprekonal. Bez spánku vydržal neuveriteľných 11 dní. Na konci tohto experimentu mal Randy značné problémy s pamäťou, neudržal si myšlienky a dokonca mal halucinácie. Študent by pokračoval ďalej, ale lekári experiment prerušili, pretože Randymu hrozilo, že zomrie v dôsledku vyčerpania. Nech sa to zdá akokoľvek neuveriteľné, experiment nezanechal na Randym žiadne trvalé následky a jeho telo sa čoskoro vrátilo do pôvodnej podoby.
Dĺžka spánku
Správne fungovanie ľudského tela však závisí od spánku. Počas života sa však dĺžka potrebného času mení. Novorodenec spí aj 20 hodín denne. Batoľatá a mladšie deti potrebujú približne 13 hodín spánku denne, zatiaľ čo pre malé školákov a deti v tínedžerskom veku postačuje 10-11 hodín spánku. Dospelí potrebujú len 8-9 hodín kvalitného spánku. Seniori spia najmenej a ich spánok je prerušovaný a zvyčajne rozdelený do niekoľkých kratších blokov. Spánok by nemal byť kratší ako 7 hodín denne v žiadnom období života.
TIP: Máte problém so spánkom. V ľahších prípadoch vám môže rýchlo pomôcť čaj na spanie. Nájdite si najlepší čaj na spanie v našom porovnaní.
Ako vplýva nedostatok spánku na mozog?
Nedostatok spánku ovplyvňuje predovšetkým funkciu mozgu. Dochádza k neschopnosti udržať myšlienky a strate pamäti. S tým súvisí aj obmedzená schopnosť vyjadrovať sa. Strata pozornosti alebo bdelosti počas dňa je tiež častou príčinou dopravných nehôd. Keďže nedostatočný a nepravidelný spánok narúša váš cirkadiánny rytmus, nedostatok spánku môže byť paradoxne sprevádzaný nespavosťou.
Ak sa dostanete do ťažkej spánkovej deprivácie, môžu sa objaviť sluchové a zrakové halucinácie, paranoja a poruchy myslenia. Ak je nedostatok spánku veľmi dlhý, človek nemusí byť schopný vykonávať základné životné potreby z dôvodu nedostatočnej funkcie mozgu. Tento stav môže skončiť fatálne – vyčerpaním organizmu.
Vplyv nedostatku spánku na organizmus
Nedostatočný spánok má okrem negatívneho vplyvu na funkciu mozgu aj vplyv na hmotnosť, náchylnosť na infarkt, mŕtvicu a cukrovku a súvisí so správnou funkciou imunitného systému.
Oslabenie imunity
Nie nadarmo sme v detstve počúvali od svojich mám a starých mám slová: „Musíš to vyliečiť“. Spánok úzko súvisí s imunitným systémom. Uvoľňuje totiž špecializované proteíny nazývané cytokíny, ktoré nielenže pomáhajú telu spať hlbšie, ale aj bojovať proti zápalom a infekciám.
Priberanie na váhe
Ak málo spíte, môžete pribrať. Nevyspaté telo spaľuje menej kalórií, pretože si ich radšej necháva „v zálohe“ pre prípad, že by bolo opäť nevyspaté. Zvyšuje sa aj hladina cukru v krvi a stresových hormónov, ako je kortizol, čiže hormóny zodpovedné za hlad. Okrem toho sa výrazne spomalí celý organizmus vrátane metabolizmu.
Aké sú príznaky spánkového deficitu?
To, že vaše telo potrebuje viac odpočinku, ako mu poskytujete, zistíte jednoducho podľa nasledujúcich ukazovateľov.
- Zlá pamäť – nedokážete sa sústrediť počas každodenných činností a stále zabúdate, čo ste vlastne chceli urobiť? To je tiež príčinou nedostatku spánku.
- Výkyvy nálady – psychický stav, keď nadmerná únava skutočne trpí. Osoba je podráždená, nervózna a môže byť dokonca precitlivená alebo plačlivá.
- Prírastok na váhe – ako už bolo spomenuté vyššie, nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje aj vašu hmotnosť. Ak jete stále rovnako, ale priberáte, zamyslite sa, či by ste nemali viac odpočívať. U malého percenta ľudí sa však tento stav môže prejaviť rýchlym úbytkom hmotnosti!
- Neustále choroby a prechladnutia – trpí aj nevyspatá imunita. Ak máte pocit, že ste neustále prechladnutí alebo sa vám vracajú zápaly, skúste sa zamerať na čas odpočinku a predĺžte ho aspoň o hodinu.
- „Nemotornosť “ – zlá koordinácia je ďalším znakom únavy. Ak vám stále niečo vypadáva z rúk a neustále zakopávate o všetko, čo vám stojí v ceste, pravdepodobne ste sa dobre nevyspali a musíte s tým nasledujúcu noc niečo urobiť.