Ako predchádzať vráskam a ako ich redukovať?

Jedným z typických príznakov starnutia sú vrásky. Niet divu, že sa proti nim snažíme bojovať všetkými možnými spôsobmi – ale krásne hladkú pleť nemusíte získať len pomocou botoxu alebo iných bolestivých kozmetických procedúr. Základom je prevencia a vhodná starostlivosť o pokožku. Pozrime sa teda na to, ako vlastne vrásky vznikajú a ako sa ich čo najefektívnejšie zbaviť.

Typy vrások

Skôr ako začneme bojovať proti nevzhľadným vráskam, je dôležité si uvedomiť, že existuje mnoho typov vrások. Určenie typu vrások na tvári je kľúčom k nájdeniu správnej liečby proti vráskam alebo indikátorom pre zmenu životného štýlu.

Napodobňovanie vrások

Mimické rany

Mimické vrásky, ktoré sa môžu objaviť bez ohľadu na vek, sú spôsobené častými pohybmi mimických svalov pri mračení, smiechu alebo iných výrazoch tváre. Predtým, ako si dáte dávku botoxu v snahe obmedziť pohyb tvárových svalov, je však potrebné dodať, že na ne má veľký vplyv aj obsah kolagénu v pokožke alebo jej hydratácia. Napríklad kyselina hyalurónová, ktorá vypína a hydratuje pokožku, môže pomôcť znížiť výskyt mimických vrások.

Elastické vrásky

Elastické vrásky a záhyby sa vyskytujú najmä nad hornou perou a okolo krku. Ide o relatívne jemné, plytké vrásky, čo znamená, že ich možno do určitej miery riešiť peelingom alebo laserovým ošetrením. Elastické vrásky sa objavujú pri nadmernom vystavení UV žiareniu alebo fajčení.

Kompresné vrásky

Každý z nás sa pravdepodobne niekedy ráno zobudil s tvárou odretou od vankúša. Z dlhodobého hľadiska to však môže viesť k tzv. kompresívne vrásky, t. j. vrásky spôsobené nevhodnou polohou pri spánku. Ak sa chcete vyhnúť tlakovým vráskam, spite na chrbte.

Gravitačné vrásky

Gravitačné rany

Gravitačné vrásky sa objavujú po štyridsiatom roku života. Nájdeme ich predovšetkým v dolnej časti tváre, t. j. na krku, brade alebo okolo úst a nosa. Sú spôsobené stratou tonusu kože, úbytkom tukového podkožného tkaniva tváre alebo atrofickými zmenami tvaru kostí a tvárových svalov.

Atrofické vrásky

Atrofické vrásky tiež súvisia so zmenou vrstiev kože, ktoré sú spôsobené predovšetkým úbytkom a atrofiou kolagénových vlákien v koži. Prevenciou je ochrana pokožky pred UV žiarením a dostatočná starostlivosť, prípadne aj užívanie kolagénu ako doplnku stravy.

Vrásky z dehydratácie

Ak sa vrásky objavia v mladom veku, príčinou ich vzniku môže byť dehydratácia organizmu. Vrásky spôsobené dehydratáciou sa objavujú najmä na čele. Skôr ako ich začneme odstraňovať drahými sérami a krémami, musíme najprv upraviť pitný režim.

Čo ovplyvňuje výskyt vrások

Ako je zrejmé z rôznych typov vrások, existuje množstvo faktorov, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú ich vznik. Najmä v mladom veku je to už spomínaný nedostatočný pitný režim, ktorý vedie k ochabovaniu a nedostatočnej regenerácii pokožky. 

Životný štýl a jazvy
Životný štýl má veľký vplyv na výskyt vrások.

Ďalším významným faktorom ovplyvňujúcim vznik vrások je životný štýl. Vrásky sa objavujú predčasne najmä u silných fajčiarov alebo u ľudí, ktorí nadmerne konzumujú nezdravé tuky alebo alkohol. Kofeín môže mať prekvapivo vplyv aj na vrásky. To nielenže dehydratuje telo, ale tiež spúšťa stresovú reakciu v našom tele, ktorá môže z dlhodobého hľadiska viesť k vráskam a akné.

Najlepší krém proti vráskam – TOP na trhu

Vrásky ovplyvňuje aj starostlivosť, ktorú venujeme svojej pokožke, preto sa musíme uistiť, že sa o ňu staráme a hydratujeme ju vhodnými krémami. Na druhej strane časté peelingy alebo agresívne účinné látky v niektorých typoch prípravkov starostlivosti o pleť môžu zhoršiť vzhľad vrások.

Posledným a do istej miery najdôležitejším rizikovým faktorom vzniku vrások je slnko. Ak nechcete riskovať vznik hlbokých alebo jemných vrások či dokonca pigmentových škvŕn, pred odchodom z domu sa natrite vhodným opaľovacím krémom, ideálne s ochranným faktorom SPF 50 alebo vyšším

Ako sa zbaviť vrások

Vrásky a botox
Botox je jedným z okrajových riešení na vyhladenie vrások.

Ak sa už objavili vrásky, neznamená to, že musíme zložiť zbrane a boj sa skončil. V prvom rade je potrebné upraviť svoj životný štýl, t. j. prestať fajčiť a upraviť stravu alebo pitný režim. Zároveň si musíme vybrať správnu starostlivosť o vráskavú pleť – zvyčajne obsahuje účinné látky, ktoré pleť nielen hydratujú, ale aj pomáhajú obnoviť kolagén a elastín. 

Starostlivosť o pleť proti vráskam

Masáž a pletenie
Starajte sa o svoju pokožku každý deň.

Pravidelné a starostlivé odstraňovanie make-upu by malo byť absolútnym základom starostlivosti o pleť. Pri pleti so sklonom k vráskam a dehydratácii sa vyhýbajte odličovacím prípravkom s obsahom alkoholu, ktorý pleť vysušuje a dráždi. Zároveň do svojej kozmetickej rutiny zaraďte produkty, ktoré pomáhajú odstraňovať vrásky.

Vysokokvalitný hydratačný krém

Kvalitný nočný a denný krém, ktorý dodá pleti potrebnú hydratáciu, by nemal chýbať v žiadnej kozmetickej taštičke. Mal by obsahovať aktívne zložky, ktoré hydratujú pokožku, napríklad kyselinu hyalurónovú, a zároveň ju pomáhajú regenerovať. 

Ak máte skôr mastnú pleť, ideálnou voľbou sú gély a krémy na báze vody, zatiaľ čo suchšej pleti prospejú hutnejšie a mastnejšie krémy. Pred ich nanesením nezabudnite tvár ľahko navlhčiť napríklad minerálnou alebo ružovou vodou v spreji. Vlhkosť krému následne pomôže tzv. zapracovať do pokožky.

Cielená starostlivosť

Okrem denných a nočných krémov je vhodné doplniť svoju kozmetickú rutinu o cielenú starostlivosť, predovšetkým o očný krém. Pomáha nielen riešiť vrásky okolo očí, ale aj oživiť unavené oči a zmierniť vačky a kruhy pod očami. Okrem toho kvalitný očný krém nedráždi ani nezhoršuje citlivú pokožku v oblasti očí, ako to môže byť v prípade krémov, ktoré nie sú určené pre túto citlivú oblasť.

Séra proti vráskam

Nasaďte proti vráskam naozaj silný kaliber – koncentrované séra proti vráskam. Veľmi účinné sú najmä kolagén, kyselina hyalurónová, koenzým Q10, retinol alebo niacínamid. Chybu neurobíte ani s peptidmi alebo kyselinou glykolovou.

Regenerácia a peeling

Peeling, ktorý odstraňuje odumreté kožné bunky a urýchľuje regeneráciu pokožky, pomôže odstrániť už vzniknuté vrásky. Zvoľte si radšej chemický peeling ako mechanický peeling s použitím rôznych gélov s malými čiastočkami. Môžete navštíviť kozmetičku alebo dermatológa, prípadne vyskúšať domáci chemický peeling vo forme AHA a BHA kyselín

SFP

Napriek tomu by mal byť opaľovací krém neoddeliteľnou súčasťou vašej kozmetickej taštičky. Zabráni tvorbe nových vrások spôsobených UV žiarením a zároveň poskytuje ochranu pred rakovinou kože.

Čo musí krém proti vráskam obsahovať?

Aby bol krém proti vráskam skutočne účinný, mal by okrem nosných a hydratačných zložiek obsahovať aspoň jednu z vyššie uvedených účinných látok. Nezabudnite však, že niektoré z nich sa nesmú navzájom kombinovať alebo nie sú vhodné napríklad pri vystavení slnku. Ak si teda kúpite krém proti vráskam na noc, pravdepodobne nebude veľmi vhodný na denné použitie ako denný krém. Dvojnásobne to platí pre fotosenzibilizujúce účinné látky, ako je retinol.

Často kladené otázky 

Pomôže mi masáž tváre na vrásky?

Veľmi obľúbenou technikou je masáž tváre. Treba však povedať, že fungujú predovšetkým ako prevencia tvorby a prehlbovania už existujúcich mimických vrások. Pomáhajú uvoľniť napäté svaly tváre, ktoré sú príčinou vzniku nevzhľadných vrások, najmä na čele a v nosovo-pohlavnej oblasti. Okrem toho pomáhajú rozprúdiť krv a lymfu, čo podporuje regeneráciu a výživu pokožky.

Ako menopauza ovplyvňuje pokožku?

Menopauza je obdobie, keď dochádza k prudkým hormonálnym zmenám, ktoré môžu tiež viesť k vzniku vrások. Pokožka môže byť suchšia, citlivejšia a náchylnejšia na tvorbu jemných vrások a celkovú stratu hustoty pokožky. Riešením je špeciálna starostlivosť o pleť určená pre ženy v tejto vekovej skupine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *