Ako sa zbaviť nočných môr
V noci by sme si mali príjemne oddýchnuť a načerpať sily na ďalší deň. Môže sa však stať, že sa zobudíte úplne vystrašení, spotení a s pocitom, že vám srdce doslova vyskakuje z hrude. Všetci z času na čas zažívame nočné mory. Väčšinou ide o náhlu záležitosť. Pre niektorých ľudí sa to však môže stať pravidlom. Vtedy je čas začať riešiť nočné mory.
Ak sa tento problém nerieši, môže prerásť do úzkosti a strachu zo spánku. To vedie k nespavosti alebo dlhému spánku, a tým k chronickej únave a dokonca k zhoršeniu duševného a fyzického zdravia. Nie je dobré podceňovať častý návrat týchto zlých snov. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, čo ich spôsobuje, prečo sa vlastne objavujú, a hlavne – ako sa ich zbaviť.
Čo sú nočné mory
Ide o takzvané„úzkostné sny„. Od obyčajných zlých snov sa líšia tým, že počas nich človek pociťuje skutočný strach a hrôzu, čo zvyčajne vedie k prebudeniu. Tieto sny sú veľmi živé, človek si ich priebeh po prebudení dobre pamätá a rýchlo sa v nich orientuje. Nočnú moru často sprevádzajú aj prudké pohyby, výkriky alebo plač..
Nočné mory môžu sprevádzať aj spánkovú paralýzu. Je to veľmi nepríjemná skúsenosť pre každého, kto ju zažil. Vo chvíľach medzi spánkom a bdelosťou si mozog už uvedomuje realitu, ale ešte ju nedokáže rozlíšiť od sna. Okrem toho má dotyčná osoba pocit „ochrnutia“ a nie je schopná kričať. Nočná mora v tejto fáze môže pripomínať realistické zvukové, vizuálne a hmatové halucinácie a vyvoláva veľké pocity úzkosti a strachu.
U malých detí sa nočné mory odborne nazý vajú pavor nocturnus alebo „nočné mory“ a sú trochu iné ako u dospelých. Dieťa sa zvyčajne zobudí s krikom alebo plačom, posadí sa alebo vstane a na príhodu si nepamätá. Nemusíte sa však obávať, tieto stavy u detí zvyčajne prichádzajú okolo 4. roku života a po určitom čase samé vymiznú.
Prečo máme nočné mory
Väčšina snov sa odohráva vo fáze REM spánku. Ak spíte dlho a tvrdo, fáza REM je najdlhšia, a preto sa vám sníva viac. Zlé sny však nesúvisia len s dĺžkou spánku. Môžu sa vyskytnúť, aj keď ich je nedostatok. Snenie vo všeobecnosti súvisí so zážitkami počas dňa, myšlienkami alebo spomienkami. Môžu sa objaviť aj negatívne, a tak vznikajú nočné mory. Tie sú bežné u ľudí, ktorí sa nachádzajú v zlom životnom období, sú často vystresovaní a zažívajú nepríjemné situácie. Veľmi časté sú aj u psychiatrických pacientov užívajúcich antidepresíva. Naopak, stabilizátory nálady môžu u týchto ľudí zabrániť vzniku nočných môr.
Ako sa zbaviť nočných môr?
Kľúčom k úspechu je samozrejme dodržiavanie spánkovej hygieny, t. j. pravidelný režim, nefajčenie a nepitie alkoholu, nejedenie tučných jedál vo večerných hodinách, obmedzenie večerných aktivít a účinkov modrého svetla. Spite tiež len na mieste, kde sa cítite bezpečne. Ak zaspávate čo i len s podvedomým strachom, je veľmi pravdepodobné, že sa počas spánku objaví.
Ďalším dôležitým krokom je vyrovnať sa s obavami, stresom a nepríjemnými situáciami už počas dňa. Niekedy to však nie je také jednoduché, a ak sú tieto problémy už neznesiteľné a nedokážete si s nimi poradiť sami, nebojte sa vyhľadať pomoc odborníka.
Ak sa vám nočné mory zdajú sporadicky, nemusíte sa nimi zaoberať. Ich pravidelný návrat však môže spôsobiť poruchy spánku, zhoršenie psychického stavu alebo dokonca problémy so srdcom. Pokúste sa teda zistiť, čo vás trápi a prečo trpíte týmito zlými snami. Vedzte, že keď si tieto veci ujasníte a zmierite sa s nimi, nočné mory vás opustia tak rýchlo, ako prišli.
TIP: Nemôžete sa dobre vyspať? Prečítajte si nášho sprievodcu lepším spánkom
Čo znamenajú nočné mory?
Niektorí ľudia však veria, že každý sen má svoj význam. Niektorí terapeuti sa dokonca pýtajú na ich pokroky počas sedení a vyvodzujú z nich určité závery. Medzi najčastejšie nepríjemné sny, ktoré takmer vždy končia úľakom a prebudením, patrí pád. Znamená to len nespokojnosť, veľký stres a obavy. Na druhej strane, sen, v ktorom sa ocitnete uprostred požiaru alebo inej katastrofy, môže byť pozitívny. Vaše podvedomie sa vám snaží dať najavo, že ste pripravení urobiť niekoľko ťažkých rozhodnutí, ktoré vás budú stáť úsilie a vyvedú vás z vašej komfortnej zóny. Príznakom depresie a poklesu životnej energie môžu byť nočné mory týkajúce sa zubov – či už pokazených alebo vypadnutých, vašich alebo cudzích.
Hoci ide o veľmi nepríjemný zážitok, ktorý môže výrazne narušiť spánok, nie je dobré sa nočných môr úplne zbaviť. Aj Sigmund Freud sa vo svojich teóriách stotožňuje s tým, že vďaka týmto snom sa mozog vyrovnáva s nepríjemnými zážitkami, ktoré sa snaží vytesniť počas bdelého života. Tie sú však skryté v podvedomí a môžu spôsobovať nevysvetliteľné úzkosti. Spôsobí ich aj zlý sen, ide však o jednorazovú záležitosť, ktorá vás môže zbaviť dlhodobého problému.