Ako si vybrať matrac

Kvalitný spánok je absolútnym základom nielen našej fyzickej, ale aj duševnej kondície. Jeho tajomstvo však nespočíva len v správnom výbere postele alebo lôžkovín, ale predovšetkým v matraci. Kým dobre zvolený matrac nám umožní načerpať energiu na ďalší deň, nevhodný matrac môže spôsobiť nielen nespavosť, ale aj problémy s chrbticou alebo krčnou chrbticou. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako si vybrať matrac, ktorý splní všetky vaše požiadavky a bude vám slúžiť dlhé roky.

1. Výber tvrdosti matraca

Najdôležitejším kritériom pri kúpe matraca by mala byť jeho tvrdosť. Pri výbere sa rozhodne nespoliehajte na tvrdosť svojho súčasného matraca – nielenže sa naša telesná konštitúcia mohla od jeho kúpy zmeniť, ale často sme ho kúpili len na základe neodborného odporúčania priateľov alebo rodiny. 

2. Výber typov matracov a druhov matracov

Keď navštívite akýkoľvek e-shop s matracmi, okrem rozdelenia podľa tvrdosti uvidíte aj kategórie podľa použitého materiálu alebo typu matraca. Celkovo existuje päť typov matracov: penové, latexové, pružinové, kombinované (penové a pružinové) a zónové. Je však potrebné dodať, že tieto kategórie sa často prekrývajú, a to tak z hľadiska územného plánovania, ako aj použitých materiálov.

3. Voľby pri bolestiach chrbta

Ak vás bolí chrbát, je veľká pravdepodobnosť, že zdrojom bolesti je nevhodne zvolený matrac. Aj keď je však príčina inde, oplatí sa investovať do matraca, ktorý vašu bolesť zmierni a nebude ju ďalej zhoršovať.

Pri výbere chrbta pre človeka trpiaceho bolesťami chrbta sa musíme zamerať predovšetkým na typ bolesti. Hoci matrac nevylieči akútnu bolesť chrbta spôsobenú nosením ťažkých bremien, poskytne výraznú úľavu, najmä v prípade chronickej bolesti. Opäť je však potrebné zvážiť, ktorej časti chrbta chceme uľaviť od bolesti.

Bolesť dolnej časti chrbta

Ak trpíte bolesťami v dolnej časti chrbta, t. j. v dolnej časti chrbta alebo v dolnej časti chrbta (L1 až L5), nie ste sami – bolesti chrbta sú tu najčastejšie. Našťastie existujú matrace, ktoré môžu výrazne uľaviť od bolesti bedrovej oblasti. 

Typ matraca, po ktorom by sme mali siahnuť, opäť úzko súvisí s našou polohou na spanie. Ak radi spíte na boku, zdrojom bolesti bedier môže byť nedostatočná opora ramien a bokov. To platí aj v prípade, že radšej spíte na bruchu – nesprávna tvrdosť spôsobí vychýlenie chrbtice z jej prirodzeného zakrivenia, čo sa prejaví nepríjemnou bolesťou v dolnej časti chrbta.

V oboch prípadoch je riešením stredne tvrdý matrac, ktorý sa dokáže prispôsobiť nášmu telu a poskytnúť dostatočnú oporu chrbtici. Pri spánku na boku je tiež dobré siahnuť po matraci s dostatočným zónovaním, ktorý účinne zabráni vychýleniu chrbtice z osi, a tým aj bolestiam chrbta.

Bolesť v strednej a hornej časti chrbta

Menej častá je bolesť hornej a strednej časti chrbta. Okrem zlého držania tela ho môže spôsobiť aj príliš tvrdý matrac alebo zle zvolený vankúš. Riešením je opäť matrac s dostatočným počtom zón na zníženie tlaku na stavce v tejto oblasti alebo vankúš z pamäťovej peny.

4. Rozpočet

Pri kúpe kvalitného matraca by ste mali počítať s o niečo vyššou investíciou, najmä ak si chcete kúpiť zdravotný alebo ortopedický matrac alebo matrac s vysokým počtom zón. Na druhej strane sa neoplatí míňať veľa peňazí za matrac do chaty alebo hosťovskej izby, ktorá sa zvyčajne využíva len minimálne.

Cenu ovplyvňuje nielen zvolený materiál a počet zón, ale aj rozmery matraca. Dvojnásobne to platí v prípade matraca pre starších ľudí, ktorý by mal byť v ideálnom prípade vysoký aspoň 25 cm kvôli ťažkostiam pri vstávaní. Pri kúpe matraca do manželskej postele zvážte, či sa vám finančne viac oplatia dva samostatné matrace alebo jeden veľký dvojmatrac.

Často kladené otázky pri výbere matraca

Jak často měnit matraci?

Navzdory poměrně vysoké částce, kterou za matraci zaplatíme, nám bohužel nebude sloužit celý život. Pokud toužíte po opravdu kvalitním spánku, je třeba počítat s nutností výměny matrace po přibližně sedmi až deseti letech, v případě odolných materiálů po patnácti letech. Více v článku Jak často měnit matraci.

A proč je vlastně nutné matraci měnit? Důvodem není pouze hygiena, ale především to, že po několikaletém užívání matrace výrazně poklesnou její funkční vlastnosti. To samozřejmě neplatí o matracích, které nejsou denně používány, tedy například ve zmiňovaném pokoji pro hosty. V každém případě opotřebení matrace poznáte především na základě proležení a deformací, a to zejména v bederní oblasti, kde je matrace nejvíce zatěžována.

Životnost matrace však může výrazně prodloužit vhodná péče, tedy například pořízení ochranného obalu, jeho pravidelné praní a také občasné otočí či vyvětrání matrace. Samozřejmostí by měl být i vhodný rošt určený pro daný typ matrace.

Jakou tvrdost matrace potřebuji?

Jelikož je tvrdost matrace tím nejdůležitějším kritériem při nákupu, přinášíme vám stručný návod, jak vybrat tu správně tvrdou matraci. V prvé řadě je namístě otázka, zda preferujete tvrdou matraci. Pokud zní odpověď ne, výběr se zužuje na měkké a středně tvrdé matrace. Zatímco ultra měkké matrace jsou vhodné pro osoby menšího vzrůstu, vyšší osoby by měly sáhnout po středně tvrdé matraci.

Pokud naopak preferujete tvrdší matrace, primárním ukazatelem je vaše hmotnost. Těžší osoby by měly zvolit tvrdé matrace; pokud jste spíše v lehčí váhové kategorie, nápovědou vám opět bude vaše výška. Zatímco pro menší osoby budou ideální tvrdé až nejtvrdší matrace, lidé vyššího vzrůstu by měli sáhnout po tvrdých matracích.

Co dělat, pokud matrace nemá snímatelný potah?

Ani v případě, že jste zakoupili matraci bez snímacího potahu, její hygienu rozhodně nezanedbávejte. Stačí navlhčeným hadříkem odstranit z povrchu matrace veškeré nečistoty (jak odstranit krev z matrace?). Na pomoc si můžete vzít jemný čistící prostředek, v ideálním případě určený přímo na matrace. Při čištění dejte pozor na to, že jsou houbička či hadřík dostatečně vyždímané, a nedošlo tak k nasáknutí vody do matrace. Následně nechejte matraci proschnout a vyvětrat.

Zhrnutie a záverečné rady

Ak ste si s pomocou nášho sprievodcu našli ten správny matrac, budete chcieť, aby vám vydržal čo najdlhšie, približne 15 rokov. Dosiahnete to predovšetkým starostlivou starostlivosťou, ktorá sa začína kúpou snímateľného poťahu matraca, ktorý stačí hodiť do práčky a matrac je ako nový. 

Nezabudnite na vetranie a otáčanie

Počas prania poťahu matraca nezabudnite matrac vyvetrať, aby ste zabránili rastu baktérií a rôznych plesní, ktorým sa darí v tmavom, teplom a vlhkom prostredí nevetraných matracov. Odporúča sa tiež z času na čas matrac otočiť, aby sa zabránilo deformáciám a preležaninám, najmä v prípade penových matracov. Matrac by sa mal otáčať približne raz za mesiac, najlepšie večer pred spaním. Ráno matrac neotáčajte alebo ho najskôr nechajte vychladnúť a vyvetrať.

Výber vhodného roštu

Aby matrac skutočne slúžil svojmu účelu, je potrebné zakúpiť vhodný rošt. Jeho typ závisí najmä od typu zvoleného matraca. Pozor by sme si mali dať najmä na latexové matrace, ktoré nie sú vhodné na umiestnenie na pevné dosky, a pružinové matrace, ktoré nepatria na polohovacie rošty.

Môžem si teda vybrať hlavne medzi lamelovými a lamelovými roštami. Lamelové rošty sa vyznačujú vysokou vzdušnosťou, treba však počítať s ich nižšou pružnosťou, vďaka čomu sú vhodné najmä pre deti. Laminátové rohože majú vysokú nosnosť a dobrú priedušnosť, ako aj vysokú flexibilitu, ale na druhej strane sú pomerne ťažké. Poslednou možnosťou sú doskové rošty, ktoré sú tiež často polohovateľné, bohužiaľ, vzhľadom na ich nízku dostupnosť na trhu môže byť ťažké ich nájsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *