Ako správne spať
Dobre spať môže byť niekedy umenie. Kvalitu odpočinku môžu ovplyvniť desiatky faktorov. Či už ide o duševnú pohodu, zdravie, teplotu v miestnosti alebo celkový životný štýl. Dôsledná hygiena spánku by mala byť samozrejmosťou, preto sa pozrime na to, ako ju dodržiavať a ako si ešte viac spríjemniť nočný odpočinok.
Výber správneho matraca
Kvalitný matrac a dobrý spánok idú ruka v ruke. Pri výbere matraca sa nehanbite ho vyskúšať a chvíľu si na ňom poležať. Mäkký matrac môže byť pri ležaní tak akurát, ale tvrdší matrac je určite lepší pre vašu chrbticu a pohybový aparát. Ak je matrac príliš mäkký, stavce sa môžu „prepadnúť“ a počas spánku sa môžu neprirodzene nakloniť, čo vedie k bolestiam chrbta a nepríjemným pocitom uprostred noci.
Kúpte si dobrý vankúš
Malé deti by vankúš nemali používať vôbec. Pre dospelých je už potrebná, ale mala by byť nižšia, tvrdá a najlepšie anatomicky tvarovaná. Veľké perové vankúše, v ktorých sa vám počas noci stráca a deformuje hlava, sú už dlho tabu. Nízke a pevné vankúše pomáhajú udržať v správnej polohe nielen krčné stavce, ale aj nosovú priehradku, ktorá je dôležitá pre dostatočný prísun kyslíka do tela počas spánku. Nedostatok kyslíka vedie okrem iného k zlej funkcii orgánov alebo bolestiam hlavy.
Neopierajte sa o predmety
Ak máte vo zvyku spať na stoličke s podrúčkami, o ktoré si „opierate“ hlavu, alebo ak spíte vo vlaku s hlavou opretou o okno, pripravujete si veľké problémy s chrbticou. Pravidelné spanie v týchto neprirodzených polohách deformuje chrbticu, čo môže viesť k chronickej bolesti. Ak stále radi spíte vo vozidle alebo v spomínanom kresle, zaobstarajte si dobrý vankúš na krk. Je to vankúš v tvare podkovy, ktorý si dáte okolo krku a udržiava krk a hlavu v správnej polohe v prípade, že zaspíte.
Ideálna poloha na spanie
Aj výber polohy na spanie je dôležitý pre dostatočný odpočinok. Ľudia najčastejšie spia na bruchu, na boku, na chrbte alebo v tzv. polohe plodu. Väčšina z nás však počas noci mení polohy a nakoniec sa zobudí s bolesťou celého tela v pokrčenej polohe.
Najideálnejšie je spať na boku. Je však veľmi zdravý pre chrbticu, ak dodržíte podmienky správneho výberu vankúša.
Podľa niektorých odborníkov je však najzdravšie spať na chrbte. Dýchacie cesty sú úplne čisté, chrbtica je v rovine (pokiaľ neležíte na príliš vysokom vankúši) a dokonca sa dá predísť vráskam.
Poloha na chrbte je u mnohých ľudí veľmi obľúbená, ale patrí medzi najmenej vhodné polohy. Pomôže vám to s chrápaním, ale výmenou za boľavý chrbát a krk. Vyhnúť by sa mu mali aj ženy, ktoré sú hrdé na svoj vzhľad. Tvoria sa vrásky a ležanie na prsiach spôsobuje ich ovisnutie a stratu pružnosti.
Ľudia, ktorí spia v polohe „gule “ alebo v polohe plodu, môžu opäť trpieť bolesťami chrbta a krčnej chrbtice. Táto poloha už nie je vhodná pre pohybový aparát dospelých. Obmedzuje dýchanie a môže spôsobiť krvácanie a následné mravčenie končatín.
Zdriemnite si počas dňa
Obedňajšia siesta osvieži a dodá energiu vášmu telu aj mysli. Denný spánok dospelého človeka by však nemal trvať dlhšie ako hodinu. Ak spíte dlhšie, môžete mať v noci problémy so zaspávaním alebo si narušiť prirodzený biorytmus.
TIP: Okuliare blokujúce modré svetlo vám pomôžu lepšie spať. V našom porovnaní nájdete najlepšie okuliare blokujúce modré svetlo.
Fyzická aktivita prispieva k lepšiemu spánku
Je to paradox, ale nedostatok fyzickej aktivity vedie k nadmernej únave počas dňa a tiež k nekvalitnému spánku. Cvičenie si rovnomerne rozložte na celý deň, najideálnejší čas na cvičenie je ráno a popoludní. Večer by sa už telo malo pripravovať na spánok a udržiavať sa v pokoji. Ak nie ste zvyknutí cvičiť a v blízkej budúcnosti to neplánujete, aspoň sa pravidelne prechádzajte.
Pred spaním nejedzte ťažké jedlá
Ak sa večer „napcháte“ veľkou porciou nezdravého jedla, vaše telo bude musieť počas spánku vynaložiť veľa energie na jeho trávenie, čo výrazne naruší váš spánkový cyklus. Preto si najneskôr 2 hodiny pred spaním dajte niečo ľahké, najlepšie s dostatkom kvalitných bielkovín, aby ste sa cítili sýtejší a lepšie spali.
Nepite alkohol
Dať si pred spaním „panáka“ alebo pohár vína sa môže zdať ako dobrý nápad, veď alkohol má sedatívny účinok, ktorý ľudí uspáva. Alkohol však obsahuje veľa cukrov a takzvaných prázdnych kalórií a na telo pôsobí ako jed, takže sa ho telo snaží čo najrýchlejšie zbaviť. Z týchto dôvodov metabolizmus pracuje na plné obrátky a spotrebúva energiu. Človek sa tak ráno prebúdza vyčerpaný aj po 10 hodinách spánku.
Vyžeňte starosti z mysle
Ísť spať s hlavou plnou starostí nie je dobrý nápad. Pred spaním odložte všetky pracovné úlohy, povinnosti a iné veci, ktoré vás trápia, inak sa budete hodiny prehadzovať v posteli bez výsledku. Ak sa cítite vystresovaní a neviete sa zbaviť starostí, skúste si večer oddýchnuť pri horúcom kúpeli, čítaní knihy alebo dokonca pri cvičení jogy. Ak ide o pracovné záležitosti, napíšte si svoje myšlienky na papier a vráťte sa k nim ráno.