Bolesť krčnej chrbtice – ako spať, aby ste sa vyhli tomuto problému?
Bolesť krku sa môže stať neznesiteľnou súčasťou každého dňa. Aby ste sa vyhli týmto nepríjemnostiam, musíte sa uistiť, že sa počas dňa hýbete, sedíte a robíte správne veci. Jedným z najdôležitejších faktorov je však poloha počas spánku, ktorej sa budeme venovať aj v tomto článku. Ako teda spať, aby sme sa ráno neprebudili s bolesťami krku, a čo by sme ešte mali robiť pre zdravie pohybového aparátu počas spánku?
Príčiny bolesti krčnej chrbtice
Medzi hlavné príčiny bolesti krčnej chrbtice patrí nesprávne sedenie pri stole alebo počítači, časté pozeranie do mobilného telefónu, zlé držanie tela spôsobené svalovou slabosťou a predovšetkým nevhodná poloha pri spánku.. Aby bol spánok zdravý pre vašu chrbticu, musí sa zachovať jej prirodzený tvar. Preto je potrebné podporiť zakrivenie krčnej a najlepšie aj bedrovej oblasti. Konečná poloha, v ktorej spíte, však musí byť pohodlná.
Najideálnejšie je spať na chrbte. Chrbtica je rovná, neohýba sa do strán a nie je dôvod na bolesť. V tomto prípade však nesmieme zabudnúť na ergonomický vankúš a vhodný matrac. Kolená môžete tiež mierne podložiť, aby ste dosiahli ešte prirodzenejšiu polohu chrbtice. Môžete spať aj na boku, ale zabudnite na krútenie, keď každá ruka a noha smeruje inam. Pritiahnite si nohy k hrudníku a zaujmite tzv. polohu plodu. Stavce budú pekne natiahnuté a vyvážené, takže sa ráno nemusíte obávať bolesti.
Spanie na bruchu je najmenej vhodné. Túto polohu pravdepodobne nie je možné upraviť, pretože hlava musí byť kvôli dýchaniu neprirodzene otočená na stranu. Tým sa vytvára tlak na stavce a krčné svalstvo sa neuvoľňuje, čo je dôvodom vzniku bolesti. Dámy sa potom môžu presvedčiť, že okrem nepríjemných pocitov v oblasti krku vedie spanie na bruchu aj k zvýšenej tvorbe vrások.
Investujte do kvalitného vankúša
Pri bolestiach krčnej chrbtice je nevyhnutný kvalitný ergonomický vankúš, ktorý udrží hlavu v správnej polohe počas celej noci.(Ako vybrať najlepší vankúš) Vždy si vyberte konkrétny kus podľa polohy, v ktorej spíte. Jeden vankúš je vhodný na spanie na boku a druhý na spanie na chrbte. Pri nakupovaní sa však nemusíte zameriavať len na anatomicky tvarované . Ponuka je pestrá a už existujú vankúše „bežných tvarov“, ktoré sa od tých bežných líšia výplňou. Tá môže pozostávať z pamäťovej, studenej alebo lenivej peny, ale aj z rôznych moderných materiálov s tisíckami mikropolštárikov, ktoré pružne reagujú na telesnú teplotu a dokonale sa prispôsobia každému človeku zvlášť.
Je tiež dobré zvoliť vhodnú výšku vankúšov. Nedávajte si príliš veľa pod hlavu, poškodilo by to vašu chrbticu. Preto si namiesto toho stiahnite nižšiu verziu. Na výber je aj tvrdosť vankúša. Môžete si vybrať medzi mäkkým, stredne tvrdým a tvrdým. Nikdy nie je dobré zachádzať do extrémov, preto sa odporúča stredne tvrdý vankúš, ktorý poskytuje určité pohodlie, ale aj dostatočnú oporu pre stavce.
Nezabudnite na matrac
Bez poriadneho matraca sa nezaobídete. Jej výber však nie je pre amatérov. Ak máte obavy, aby ste sa nepomýlili, nechajte si poradiť od odborníkov v špecializovaných predajniach matracov a spacích potrieb. Pri výbere ideálneho matraca je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Patrí medzi ne výška, hmotnosť, vek a zdravotný stav. Okrem toho je samozrejme dobré zohľadniť aj polohu pri spánku.
Ak spíte na chrbte, môže byť pre vás vhodný tvrdší matrac. Poskytuje dostatočnú oporu chrbtici, ktorá sa nikde neohýba. Ak však spíte na boku alebo na bruchu, mali by ste sa mu vyhnúť. Kvôli nízkej elasticite sa materiál nedokáže dostatočne prispôsobiť ramenám a bokom. Výsledkom je bolesť v týchto oblastiach. V tomto prípade je vhodný mäkký matrac s vrstvou pamäťovej peny alebo studenej peny, ktorá sa dobre prispôsobí. Mäkký matrac ocenia aj deti a dospelí s nízkou hmotnosťou. Tí ťažší však potrebujú tvrdší výkon.
Zaspávanie pred televízorom a spanie na gauči
Ak máte vo zvyku zaspať na gauči pred televízorom a potom tam stráviť celú noc, máte problém. Väčšina pohoviek a gaučov nie je určená na spanie a ich tvar alebo tvrdosť nie sú vhodné na zdravé ležanie. Prechody medzi jednotlivými sedacími časťami pohovky, ktoré sú často ešte klzké, vyvíjajú tlak na chrbticu počas spánku. Výsledkom je stuhnutosť krčnej a bedrovej chrbtice. Pravdepodobne si so sebou na gauč neberiete ani anatomický vankúš a spíte v polosede s hlavou podopretou ozdobnými vankúšmi, čo tiež nepomáha pri bolestiach krku.
Spanie na gauči však nie je škodlivé len pre zdravie vašej chrbtice. Povrch pohovky zvyčajne obsahuje veľa nečistôt a baktérií, pretože na nej sedíte v oblečení, ktoré ste mali na sebe vonku alebo na toalete, často s neumytými rukami alebo domácimi zvieratami, ktoré na nej ležia. Nie je nič horšie pre vašu pokožku ako kontakt s takýmto povrchom.