Chrápanie – čo ho spôsobuje, ako ho riešiť a na čo si dávať pozor?

Chrápanie je jednou z najčastejších príčin nekvalitného spánku. Či už hlasné chrápanie trápi vás osobne, vášho partnera alebo potomka, pravdepodobne vás zaujíma, ako ho odstrániť alebo aspoň znížiť jeho hlasitosť a intenzitu. V nasledujúcich riadkoch sa preto budeme venovať nielen príčinám a liečbe chrápania, ale aj zdravotným rizikám, ktoré často prináša.

Čo je chrápanie?

Ak si prečítame odborné publikácie, na stránke sa stretávame s chrápaním pod odborným názvom ronchopatia. Je to zvuk, ktorý vzniká počas spánku na stránke v dôsledku vibrácií štruktúr horných dýchacích ciest, t. j. mäkkého podnebia, stien hltana alebo jazylky. Najčastejšími príčinami sú teda zúžené dýchacie cesty, či už z hľadiska nevhodnej polohy pri spánku(ako správne spať?) alebo napríklad prechladnutia. Chrápanie je jedným z najčastejších problémov so spánkom.

Ste si istí, že nechrápete?

 Hoci chrápanie nepredstavuje v prevažnej väčšine prípadov závažné zdravotné riziko, s chrápaním sú spojené vážnejšie poruchy spánku, ako napríklad spánkové apnoe. Včasné odhalenie je však dôležité pre jeho liečbu a prevenciu ďalších zdravotných komplikácií spojených s 

Ak máte spoločnú spálňu s partnerom alebo spolubývajúcim, pravdepodobne viete o svojom chrápaní. Ako však zistiť chrápanie na , ak žijete sami? Jednoducho sa skúste počas noci nahrať na mobilný telefón alebo diktafón. To vám umožní nielen zistiť, či chrápete, ale aj odhaliť nebezpečné spánkové apnoe na základe typického zvukového vzoru. spánkové apnoe charakterizované chrápaním sprevádzaným lapaním po dychu.

Chrápanie

Prečo chrápeme?

Odhliadnuc od spánkového apnoe, ktorému sa budeme venovať v článku na , existuje mnoho príčin chrápania. V prípadoch prechodného chrápania ide najčastejšie o zápal prínosových dutín alebo dýchacích ciest, nádchu, alergiu alebo astmu. Na druhej strane, dlhodobé chrápanie je zvyčajne príznakom príliš veľkých mandlí, jazyka alebo mäkkého podnebia. Rovnako častou príčinou chronického chrápania je vychýlená nosová priehradka, zlomený nos alebo nosové polypy v minulosti. Medzi anatomické príčiny chrápania patria aj rôzne ortodontické chyby, napríklad príliš malá alebo dozadu posunutá čeľusť. 

 Chrápanie sa môže vyskytovať len prechodne v určitých fázach života. Zatiaľ čo niektoré ženy trápilo hlasné chrápanie v detstve, niektoré ženy ho zažívajú v neskorom tehotenstve. Dôležitým faktorom pri vzniku chrápania je aj vek – s pribúdajúcim vekom jednoducho postupne slabnú svaly hrdla, ktoré sú potom náchylnejšie na vibrácie, ktoré spôsobujú typický zvuk chrápania.

Okrem týchto fyziologických aspektov je však potrebné zohľadniť aj životný štýl a spánkové návyky, najmä :

  • konzumácia alkoholu (uvoľňuje svaly hrdla)
  • Fajčenie (dráždi dýchacie cesty)
  • Užívanie sedatív (uvoľňujú svaly hrdla)
  • Obezita (tuk v stenách hltana zužuje dýchacie cesty) 

Tipy proti chrápaniu alebo čo zaručene pomáha chrápaniu

Chrápanie v tehotenstve 

Hoci chrápanie postihuje najmä mužov (až 40 % dospelých mužov trpí chrápaním), výnimkou nie sú ani ženy. Najčastejšie sa chrápanie vyskytuje najmä v poslednom trimestri tehotenstva. Je to spôsobené nielen prírastkom hmotnosti a potrebou spať na chrbte, ale aj hormónom relaxínom, ktorý telo začína produkovať v príprave na pôrod. 

Medzi ďalšie časté príčiny chrápania v tehotenstve patrí rozšírenie ciev v oblasti dýchacích ciest a častejšie dýchanie ústami. Hoci chrápanie v tehotenstve nie je nebezpečné, je opäť potrebné zvážiť možnosť vážnejšej poruchy spánku – ak zvukový obraz chrápania naznačuje spánkové apnoe, je vhodné okamžite navštíviť lekára.

Chrápanie u detí

Chrápanie sa bohužiaľ nevyhýba ani malým deťom. V tomto prípade však ide zvyčajne o krátke epizódy spôsobené obštrukciou dýchacích ciest v dôsledku nádchy, astmy alebo alergie. Ak chrápanie pretrváva a výrazne narúša spánkový cyklus, je vhodná aj návšteva ORL lekára. Príčinou môže byť napríklad nadváha, ochabnuté svaly horných dýchacích ciest alebo zväčšené nosové a mandľové mandle. Nie je zriedkavé, že lekár odporučí ich chirurgické odstránenie.

Má chrápanie zdravotné riziká?

Muz Chrape

Ak trpíte tzv.. primárne chrápanie, sa vo všeobecnosti nemusíte obávať zdravotných rizík. Nielenže sa proti nemu dá celkom účinne bojovať zmenou životného štýlu alebo rôznymi prípravkami proti chrápaniu, ale nie je sprevádzané ani inými nepríjemnými vedľajšími príznakmi. Primárne chrápanie je teda najviac nepríjemné pre ľudí, ktorí zdieľajú spálňu s you.

Pozor na spánkovú apnoe

Úplne iná situácia nastáva na stránke , ak trpíte tzv. spánkové apnoe(čo je spánkové apnoe), porucha, pri ktorej sú dýchacie cesty na krátky čas úplne zablokované. Výsledkom je nielen hlasné chrápanie, ale aj nedostatok kyslíka, čo môže viesť k mŕtvici, srdcovej arytmii, cukrovke, kardiovaskulárnym problémom alebo depresii.

Ako zistím, či mám spánkové apnoe?

Spánková apnoe

Najčastejším príznakom spánkového apnoe je chrápanie, ale často ho sprevádzajú aj ranné bolesti hlavy a hrdla alebo sucho v ústach , prípadne zvýšená únava a ospalosť počas dňa. Pacienti sa často budia aj opakovane počas noci, ale bohužiaľ si tieto nočné prebudenia zvyčajne nepamätajú. Odborník, napríklad ORL lekár, zubár alebo kvalifikovaný pracovník spánkového laboratória, vám pomôže určiť, či skutočne trpíte spánkovým apnoe.

Kedy navštíviť lekára ?

Bez ohľadu na to, či máte podozrenie, že spánková apnoe alebo chrápanie zhoršuje kvalitu spánku vás alebo vášho partnera, je vhodné navštíviť lekára , ak sa k tomu pridruží chrápanie:

  • Vysoký krvný tlak
  • Časté nočné močenie
  • Rozptýlenie 
  • Únava a ospalosť
  • Časté bolesti hlavy
  • Dýchanie, dusenie
  • Obezita

Ako sa lieči chrápanie?

Konkrétna liečba chrápania sa líši v závislosti od typu chrápania, ktoré vás trápi. V prípade primárneho chrápania lekári odporúčajú najmä zmenu životného štýlu, t. j. obmedzenie fajčenia, zníženie hmotnosti a obmedzenie alkoholu a sedatívnych liekov alebo návykových látok. Často môže pomôcť porovnanie spánkového cyklu alebo zmena polohy počas spánku – chrápanie je horšie, keď spíte na chrbte.

Ak sú za nadmerným chrápaním anatomické príčiny, napríklad zväčšené mandle, je chirurgický zákrok skutočne účinnou liečbou.  Keďže sa však k chirurgickému zákroku pristupuje len v krajnom prípade, váš lekár vám pravdepodobne najprv odporučí kvapky proti chrápaniu, nosové spreje alebo nosové pásky.

Liečba spánkového apnoe

Spánkové apnoe si vyžaduje špecifickejšiu liečbu. Okrem zmeny režimu a životného štýlu sa často odporúča zakúpenie tzv. pretlakovej ventilácie, ktorá pomáha zabrániť úplnej obštrukcii dýchacích ciest počas spánku . V ťažších prípadoch alebo u ľudí, ktorí nemôžu spať s pripojeným dýchacím prístrojom, sa pristupuje aj k operácii. Treba však povedať, že táto alternatíva je o niečo menej účinná a sprevádzajú ju viaceré zdravotné riziká.

Zdroje

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/snoring/symptoms-causes/syc-20377694
https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-apnea/snoring

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *