10 tipov proti chrápaniu: čo pomáha pri chrápaní
Chrápanie je jednou z najčastejších príčin nespavosti – ale bohužiaľ nie u tých, ktorí ňou trpia, ale skôr u tých, ktorí sa o spálňu delia s . Hoci sa boj proti chrápaniu môže zdať ako boj s veternými mlynmi , existujú spôsoby, ako ho účinne znížiť alebo úplne odstrániť. V dnešnom článku na vám prinášame desať praktických tipov, ako sa vysporiadať s nadmerným chrápaním .
1. Zdravý životný štýl
Na začiatok možno trochu všeobecná rada, ktorá je však základom pokojnej noci bez chrápania – dajte si do poriadku svoj životný štýl. Ak máte sklon k chrápaniu , zamerajte sa predovšetkým na svoju hmotnosť. Nadbytočné kilogramy sú často dôvodom, prečo nás chrápanie vôbec trápi.
Okrem zdravej a vyváženej stravy nezabudnite obmedziť fajčenie a konzumáciu alkoholu alebo sedatív. Všetky tieto látky totiž môžu zhoršiť dýchanie počas spánku, a tým prispieť k chrápaniu. Zatiaľ čo alkohol alebo sedatíva uvoľňujú svaly hrdla, fajčenie zvyšuje náchylnosť na ochorenia dýchacích ciest, ktoré zvyčajne sprevádza nepríjemné chrápanie.
2. Hygiena spánku
Ruka v ruke so zdravým životným štýlom by mala ísť aj vhodná hygiena spánku. Ide najmä o pravidelný zákaz vychádzania v stanovenom čase na . Zároveň sa snažte vytvoriť čo najtichšie prostredie, aby ste mohli nerušene spať. Ak nemáte žalúzie, zvážte obstaranie zatemňovacích závesov, ktoré vytvoria potrebnú tmu na stránke v spálni.. Nezabudnite udržiavať teplotu okolo 20 stupňov Celzia a dostatočnú vlhkosť vzduchu. – príliš suchý vzduch môže chrápanie výrazne zhoršiť.
3. Otvorené okno alebo zvlhčovač vzduchu
Suchý vzduch, najmä v zimných mesiacoch, môžete vyriešiť pomocou rôznych difuzérov a vodných odparovačov. Ak je však na jar alebo v lete vonku príjemné počasie, jednoducho otvorte okno. Väčšina ľudí, ktorí trpia dýchacími problémami , dáva prednosť spánku s otvoreným oknom, aby sa zmiernili ich dýchacie ťažkosti. Výnimkou sú, samozrejme, okná spálne orientované na rušnú ulicu alebo prašnú cestu.
4. Spanie na boku
Proti hlasnému chrápaniu sa dá bojovať aj zmenou polohy pri spánku, pretože sa zvyčajne zhoršuje, keď ležíte na chrbte. Skúste sa preto naučiť spať v inej polohe – ideálne je spať na boku. Ak sa vám nedarí zostať celú noc na boku, vezmite si špeciálne vankúše, ktoré vám pomôžu spať na boku.
Mnohí chronickí chrápači sa tiež nedajú nachytať na trik s tenisovou loptičkou všitou do zadnej časti pyžama – ak sa nechtiac v noci prevrátite na chrbát, nepohodlie a tlak loptičky vás jednoducho prinúti vrátiť sa na bok. Ak sa však nechcete ráno zobudiť celí rozbití, berte túto radu s nadsázkou .
5. Kvapky a spreje proti chrápaniu
Oveľa príjemnejším riešením by pravdepodobne boli rôzne kvapky a nosové spreje proti chrápaniu, ktoré sú dnes bežne dostupné na v každej lekárni. Tie pomáhajú zvlhčovať sliznicu hrdla a nosa a zároveň znižujú vibrácie mäkkého podnebia, ktoré sú častou príčinou chrápania. Treba však dodať, že kvapky a nosové spreje fungujú najmä pri miernejších formách chrápania.
Aký je najlepší liek proti chrápaniu? Sprej, náplasť alebo maska?
Ak máte difuzér na zvlhčovanie vzduchu, môžete do nádoby s vodou nakvapkať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Ideálne sú svieže vône ako mentol, morská soľ alebo borovica. Okrem jemnejšieho chrápania bude príjemným bonusom aj príjemne prevoňaná spálňa.
V prípade, že je chrápanie iba sprievodným javom ochorenia dýchacích ciest alebo prechladnutia, zvyčajne pomáhajú bežné kvapky na upchatý nos.
6. Hodinky proti chrápaniu
Ak vám nevadí nosiť počas spánku hodinky, veľmi účinným riešením sú aj hodinky proti chrápaniu. Tie jednoducho snímajú vibrácie spôsobené chrápaním a v prípade potreby vysielajú niekoľko slabých impulzov, aby pomohli zastaviť chrápanie. A to bez toho, aby sa používateľ niekoľkokrát za noc budil. Pred kúpou hodiniek však zvážte, či je to pre vás tá správna cesta – nejde totiž o malú investíciu. Okrem iného nie sú vhodné ani pre ľudí s kardiostimulátorom .
7. Náplasti na nos proti chrápaniu
Chrápanie zvyčajne vzniká, keď počas noci dýchame s otvorenými ústami, t. j. ústami a nosom súčasne. To spôsobuje vibrácie mäkkého podnebia, ktoré sa potom prejavujú hlasným chrápaním. Z tohto dôvodu sa často používajú špeciálne náplasti na nos, ktoré pomáhajú uvoľniť nosové dýchacie cesty. Bohužiaľ, táto metóda nefunguje , ak je príčinou chrápania upchatý nos atď.
8. Vankúš proti chrápaniu
Chrápaniu spôsobenému upchatým nosom často pomáha špeciálny vankúš proti chrápaniu, ktorý udržiava hlavu v správnej polohe. Pre väčší účinok si môžete vybrať bylinnú výplň, ktorá vám pomôže uľahčiť dýchanie nosom, a to na v prípade suchého vzduchu a upchatého nosa a nádchy.
9. Navštívte lekára
Vyskúšali ste všetky babské rady, ale chrápanie stále pretrváva? Potom je možno načase navštíviť lekára , ktorý vám stanoví odbornú diagnózu. Môže ísť o tzv. spánkovú apnoe, ktorá má ďalekosiahlejšie dôsledky než len pre vášho nevyspatého blízkeho. Ak sa naozaj ukáže, že trpíte touto poruchou spánku, lekár vám zvyčajne odporučí zariadenie, ktoré vám pomôže lepšie prúdiť vzduch do pľúc, alebo operáciu.
10. Prevádzka
Hoci je chirurgický zákrok v podstate jediným skutočne trvalým riešením problémov s chrápaním, v prevažnej väčšine prípadov je to až posledná možnosť. Zároveň sa ho však netreba báť, najmä v prípade, že sa rozhodneme pre laserový resurfacing – zákrok sa zvyčajne vykonáva len v lokálnej anestézii. Musíme však vziať do úvahy pomerne vysokú cenu, ktorú, žiaľ, väčšina poisťovní nehradí a zákrok si musíme zaplatiť z vlastného vrecka.