Čo sú probiotiká a prečo ich zaradiť do stravy?
O výhodách probiotík počúvame zo všetkých strán – odporúčajú ich lekári, reklamy a rôzne internetové stránky o zdraví. Ak ste sa doteraz bránili zaradeniu probiotík do svojho jedálnička, po prečítaní dnešného článku možno zmeníte názor. Probiotiká môžu ponúknuť oveľa viac ako len lepšie trávenie.
Čo sú probiotiká?
Keď sa povie probiotiká, možno sa vám vybaví pojem antibiotiká. Podobnosť medzi nimi nie je čisto náhodná – oba názvy vychádzajú z gréckeho slova „biotic“, čo znamená „život“. Avšak zatiaľ čo antibiotiká ničia život alebo baktérie, probiotiká ich podporujú. Samozrejme, baktérie, ktoré sú pre náš organizmus prospešné. Probiotiká sú kultúry mikroskopických organizmov, ktoré majú mnoho dôležitých funkcií, napríklad ničia patogénne baktérie, produkujú určité vitamíny a majú priaznivý vplyv na imunitu a trávenie.
Probiotiká vs. probiotiká
Možno ste sa pri návšteve internetovej lekárne alebo e-shopu s výživovými doplnkami pozastavili nad pojmom prebiotiká. Nie, nie je to omyl – hoci prebiotiká úzko súvisia s probiotikami, pri pohľade na zloženie zistíme, že ide o odlišné produkty. Zatiaľ čo probiotiká sa skladajú z probiotických baktérií, prebiotiká sú potravou, ktorou sa tieto baktérie živia. Keď ich teda pravidelne berieme, podporujeme ich v raste, množení a zakladaní nových kolónií.
Prebiotiká však nemusíme telu dodávať len prostredníctvom výživových doplnkov. Tie zvyčajne obsahujú najmä inulín a pektín, t. j. nerozpustnú vlákninu. Nájdete ho napríklad v ovocí, zelenine alebo čakanke .
Kde sa nachádzajú probiotické baktérie?
Asi nikoho neprekvapí, že probiotické baktérie sa nachádzajú predovšetkým v našich črevách. Nie sú však jedinou oblasťou nášho tela, kde ich môžeme nájsť. Probiotické baktérie sa zvyčajne nachádzajú predovšetkým na miestach, ktoré sú v kontakte s vonkajším svetom. Patria medzi ne:
- Ústa
- Koža
- Pľúca
- Močová rúrka
- Šatka
Kedy dochádza k bakteriálnej nerovnováhe ?
V ideálnom prípade sú baktérie v našom tele v rovnováhe a tešíme sa dobrému zdraviu. Táto rovnováha je však pomerne krehká. Môže byť narušená napríklad infekciou alebo zápalom, užívaním antibiotík, silným stresom, nadmerným pitím alkoholu a niektorými liekmi. Narušenie rovnováhy baktérií v tele a premnoženie patogénnych baktérií môže viesť k mnohým nepríjemným zdravotným problémom. Najčastejšie sú:
- Zápcha
- Hnačka
- Kvasinková infekcia (vo vagíne alebo ústnej dutine (soor))
- Ekzém
- Vývoj zápalového ochorenia čriev
Na je čas doplniť hladinu prospešných probiotických baktérií, či už prostredníctvom pestrej stravy alebo probiotík.
Ako probiotiká fungujú?
Hlavnou úlohou probiotík je udržiavať zdravú rovnováhu v našom tele. Hoci nie sú liekom ani liečivom v pravom zmysle slova, môžu čiastočne „bojovať“ s patogénnymi baktériami a zbaviť nás ťažkostí, ktoré spôsobili.
Treba však dodať, že konkrétna funkcia probiotík závisí od kmeňa probiotických baktérií – zatiaľ čo niektoré kmene pomáhajú pri trávení, iné nás chránia pred zlými baktériami, pomáhajú vytvárať dôležité vitamíny alebo pomáhajú pri vstrebávaní liekov do krvi.
Aké sú výhody probiotík?
Vďaka rozmanitým funkciám probiotických baktérií nám môžu pri pravidelnom užívaní ponúknuť širokú škálu zdravotných výhod. Treba však opäť dodať, že nepôsobia ako liek, ale skôr ako podporný doplnok stravy pri daných zdravotných problémoch.
Zlepšenie trávenia
Pravdepodobne najčastejšie odporúčanie užívať probiotiká je pri problémoch s trávením . Môžu napríklad pomôcť v prípadoch hnačky spôsobenej antibiotickou liečbou alebo nemocničnou infekciou. Niektorí ľudia s intoleranciou laktózy tiež uvádzajú, že užívanie probiotík im pomáha odstrániť nepríjemné nadúvanie a hnačku, ktoré sú dôsledkom neschopnosti tráviť laktózu. Podobne účinné môžu byť aj pri zápche, zápalových ochoreniach čriev alebo bolestiach brucha.
Posilnenie imunity
Vzhľadom na to, že probiotické baktérie zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane čriev pred patogénnymi baktériami, vírusmi a kvasinkami, sú probiotiká tiež neoddeliteľnou súčasťou funkčnej imunity a obrany. S súvisí aj ich schopnosť podporovať prirodzenú tvorbu a vstrebávanie niektorých vitamínov a minerálov, ako je napríklad vitamín B12.
Zdravé zuby a ďasná
Škodlivé baktérie sa však nenachádzajú len v črevách, ale aj na začiatku tráviaceho traktu, v ústach . Nie sú ničím iným ako zubným povlakom, ktorý je príčinou zubného kazu. Hoci by sme nemali zabúdať predovšetkým na jej mechanické odstraňovanie pravidelným čistením zubov, práve dostatok „dobrých“ baktérií v podobe probiotík môže výrazne pomôcť pri problémoch s ústnou dutinou. Nielenže ničia baktérie spôsobujúce zubný kaz, ale tiež pomáhajú znižovať pH v ústach, čím opäť znižujú riziko vzniku zubného kazu.
Prevencia potravinových alergií
Hoci táto oblasť pôsobenia probiotík nie je do značnej miery preskúmaná, výskum naznačuje, že probiotiká by mohli zohrávať dôležitú úlohu v prevencii potravinových alergií. Hoci ich konzumácia pravdepodobne nepomôže ľuďom s vyvinutými alergiami alebo intoleranciami, odborníci poukazujú na výhody užívania probiotík počas tehotenstva a dojčenia.
Najbežnejšie typy probiotických baktérií
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že všetky probiotické baktérie sú rovnaké, opak je pravdou. Existuje množstvo kmeňov, ktoré majú rôzne účinky na naše zdravie.
Baktérie mliečneho kvasenia – laktobacily
Pravdepodobne najznámejšie probiotické baktérie sú laktobacily, t. j. Lactobacillus casei, rhamnosus, acidophilus a reuteri. Dokážu napríklad premeniť laktózu na kyselinu mliečnu, ktorá ničí patogénne baktérie. Z tohto hľadiska môžu nielen pomôcť pri trávení, ale aj zničiť baktérie, ktoré spôsobujú črevné problémy, ako je napríklad salmonela.
Bifidobaktérie
Bifidobaktérie majú schopnosť zvyšovať účinok laktobacilov. Sú obzvlášť dôležité z hľadiska , pretože sú prvými baktériami, s ktorými prichádzame do kontaktu pri narodení. Nachádza sa nielen v pôrodných cestách, ale napríklad aj v materskom mlieku. Jeho funkcia spočíva v budovaní imunitného systému.
Kvasinky
Hoci kvasinky v vzťahu k zdraviu často vnímame skôr negatívne, existujú aj kmene, ktoré sú pre nás prospešné. Príkladom sú kvasinky Saccharomyces boulardii, ktoré zvyšujú odolnosť čreva voči patogénnym baktériám. Vďaka tomu sa osvedčil nielen pri užívaní antibiotík, ale aj ako prevencia črevných porúch počas cestovania.
Prírodné zdroje probiotík
Ak chcete svojmu telu prirodzene dodať probiotické baktérie, zaraďte do svojho jedálnička potraviny, ktoré ich obsahujú. Patria sem fermentované výrobky, ako je jogurt, kefír, kimči, tempeh, miso a kombucha. Nachádzajú sa aj vo fermentovanom syre Cottage.
Ako si vybrať vhodnú formu probiotík?
Ak dávate prednosť potravinovým doplnkom, môžete si vybrať medzi kapsulami, kvapkami, tabletami alebo čapíkmi. Môžete tiež využiť náš článok o najlepších probiotikách, v ktorom vám poradíme, ako si vybrať tie najkvalitnejšie probiotiká. Vhodná forma závisí najmä od typu ťažkostí, ktoré chcete ich užívaním vyriešiť. Okrem formy berte do úvahy aj to, aké kmene probiotík výrobok skutočne obsahuje. Rovnako dôležité je ich množstvo – hodnota CFU by sa mala pohybovať v rozmedzí od108 do1011 životaschopných jednotiek.