Najlepšie liečivé huby
Patríte medzi nadšených hubárov, ktorí sa každý rok vyberú do lesa s košíkom na chutnú opekačku? Alebo sa hubám vyhýbate? Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, s príchodom zimy je čas vyskúšať huby, ktoré v českých lúkach a hájoch pravdepodobne nenájdete – tie liečivé. Tento evergreen čínskej medicíny alebo ajurvédy vám pomôže nielen posilniť imunitu, ale aj ochrániť vás pred voľnými radikálmi.
Najznámejšie liečivé huby (adaptogény)
Hoci je v centre pozornosti najmä hliva ustricová, liečivé huby zahŕňajú množstvo druhov s rôznorodými účinkami. Ktoré sa určite oplatí vyskúšať?
Reishi
Korunovanou kráľovnou liečivých húb je bezpochyby Reishi, ktorú možno poznáte pod jej českým názvom lesklokôrovka. Vďaka svojim blahodarným účinkom si vyslúžila prezývku „huba nesmrteľnosti“ (čo samozrejme treba brať s rezervou) a stala sa obľúbenou zložkou mnohých výživových doplnkov a vitamínových komplexov.
Medzi jeho hlavné deklarované účinky patrí podpora prirodzenej imunity, ktorú oceníte v zime. Najmä ľudia s predispozíciou k srdcovým ochoreniam budú mať prospech z jeho schopnosti pomáhať udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi a podporovať obehový systém. Niektoré štúdie (1) dokonca sa hovorí o jeho potenciáli pri urologických a onkologických problémoch, ale v tomto smere je potrebný ďalší výskum.
Polyporus
Zatiaľ čo Reishi je populárna aj v západnej medicíne, polyporus alebo choroš orechový je kľúčovou liečivou hubou najmä v tradičnej čínskej medicíne. Tá mu pripisuje antibakteriálne účinky, vďaka ktorým sa tradične používa na liečbu rán.
Liečitelia tradičnej čínskej medicíny poukazujú aj na jej priaznivý účinok na močové cesty, ale žiaľ, vedecké štúdie v tejto oblasti stále chýbajú. Ak vás trápia močové kamene, môžete sami vyskúšať účinok, ktorý sľubuje tradičná čínska medicína.
Cordyceps
Podobne prehliadaná v západnej medicíne a oceňovaná v čínskej medicíne je húsenica čínska alebo cordyceps. Táto liečivá huba dostala svoje meno nielen podľa svojho vzhľadu, ktorý nápadne pripomína húsenicu, ale aj preto, že parazituje na húseniciach a larvách. Nemusíte sa však obávať – ak si húsenicu kúpite vo forme výživového doplnku, s najväčšou pravdepodobnosťou bola vypestovaná v laboratóriu!
Lion’s me
Koralovec koralový je známy aj pod svojím anglickým názvom Lion’s mane (Levia hriva). Hoci je u nás veľmi vzácny, pri troche šťastia ho môžete nájsť na kmeňoch dubov a bukov. Našli by sme ho najmä v Číne, kde sa používa nielen v kuchyni (jeho chuť vraj pripomína chren), ale aj v tradičnej medicíne. TCM pripisuje koralu účinky v tráviacom a vnútornom ústrojenstve alebo nervovom systéme. Bohužiaľ, podobne ako v prípade iných liečivých húb, ani tu nie je dostatok vedeckých štúdií, ktoré by tieto účinky stopercentne potvrdili.
Chaga
Oddenok šikmý, známy predovšetkým ako čaga, je liečivá huba rastúca v Rusku a Číne. Preto nie je divu, že je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny aj ľudového ruského liečiteľstva. Oba tieto liečebné smery ho používajú pri problémoch s oslabenou imunitou alebo na podporu trávenia a zažívacieho traktu. Ak sa ju rozhodnete kúpiť vo forme kvalitného výživového doplnku, počítajte s o niečo vyššou cenou – vzhľadom na jej dlhé vývojové štádium je veľmi ťažké pestovať čagu v laboratórnych podmienkach, preto je potrebné ju zbierať v prírode.
Hliva ustricová
Aj keď sú pre vás liečivé huby stále španielskou dedinou, určite ste už počuli o hliva ustricováktorá sa môže pochváliť s vysokým obsahom vitamínov alebo betaglukánov. Za jej popularitu vďačíme nielen dlhému zoznamu jej údajných účinkov (ktoré, podobne ako v prípade iných liečivých húb, bohužiaľ stále nie sú potvrdené legislatívou Európskej únie), ale aj tomu, že ju možno nájsť v českých lesoch, záhradách a sadoch.
Morčací chvost
Hliva ustricová je svojím vzhľadom a účinkami veľmi podobná aj liečivej hube nazývanej morčací chvost, outkovka pestrá alebo koriolus. Túto chorobu spôsobujúcu hubu možno nájsť na pňoch a iných odumretých častiach stromov, na ktorých parazituje. Hoci sa na jeho účinky zameralo pomerne veľké množstvo štúdií (2) , jeho predaj je opäť v rozpore s legislatívou Európskej únie a mnohí výrobcovia ho predávajú ako veterinárny výrobok.
Maitake
Maitake, liečivá huba s poetickou prezývkou „tancujúca huba“, známa aj pod českým názvom trstinová lupina, je obľúbená nielen pre svoje údajné liečivé účinky, ale aj pre svoju lahodnú chuť. V súčasnosti sa výskum zaoberá najmä jeho potenciálom v oblasti rakoviny (3) čo by mohlo byť dôsledkom vysokého obsahu bioaktívnych zložiek, ako je grifolán, nenasýtené mastné kyseliny alebo prekurzor vitamínu D ergosterol .
Shiitake
Ak patríte k milovníkom japonskej kuchyne, o liečivej hube shiitake nepočujete prvýkrát. Táto drevnatá huba rastie na kmeňoch padlých stromov a pre vysoký obsah vitamínov, minerálov a aminokyselín je známa ako elixír života. Môžete si ho vychutnať vo svojom obľúbenom ázijskom recepte alebo si doň zaradiť jeden z mnohých výživových doplnkov s jeho obsahom, ktorých je v súčasnosti k dispozícii veľké množstvo.
Garicus
Názov Agaricus vám nič nehovorí? Možno vám bude bližší český názov tejto liečivej huby – mandľa alebo hríb brazílsky. Je to jedlá huba so sladkou mandľovou chuťou, ktorá sa prirodzene vyskytuje v Brazílii a je jednou z mála liečivých húb, ktoré nerastú na dreve. Jej zdravotný potenciál je založený najmä na vysokom obsahu polysacharidov, ktoré sa spájajú s protirakovinovými účinkami. Hoci výskum účinnosti brazílskej huby pri liečbe a prevencii rakoviny je v začiatkoch, jej účinky na ľudskú imunitu sú dobre známe (4, 5).
Čo sú liečivé huby?
Hoci si liečivé huby, teda huby s priaznivými účinkami na celý rad telesných procesov, spájame predovšetkým s tradičnou čínskou medicínou, poznali ich už staré kultúry na celom svete. V medicíne sa používajú napríklad v Rusku, na Blízkom východe, v Egypte, vo Vietname a v Japonsku. A vzhľadom na rastúcu popularitu alternatívnej medicíny nie je divu, že sa čoraz častejšie objavujú aj na pultoch obchodov so zdravou výživou a bylinkami.
Samozrejme, vyvstáva otázka, čím presne sa liečivé huby líšia od húb, ktoré každé leto zbierame v českých lúkach a hájoch. V prvom rade ide v prevažnej väčšine prípadov o drevokazné huby, t. j. huby parazitujúce na drevinách. Druhým veľkým rozdielom je obsah zdraviu prospešných látok, ktoré sa v bežných hubách nachádzajú v oveľa menšej miere.
Aké sú nutričné výhody húb?
Nech už sa rozhodnete zaradiť huby do svojho jedálnička v akejkoľvek forme, dodáte svojmu telu vitamínovú bombu. Okrem vitamínov a minerálov obsahujú aj ďalšie cenné živiny, ako sú aminokyseliny, beta glukány a antioxidanty.
Antioxidanty
Antioxidanty sú látky, ktoré môžu chrániť naše bunky pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi, ktoré urýchľujú starnutie buniek. Zároveň podporujú našu imunitu a obranyschopnosť, čo určite oceníte v období chrípky a prechladnutia.
Beta glukány
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa medicinálne huby nazývajú elixírom mladosti alebo nesmrteľnosti, je vysoký obsah beta glukánov. Ide o prírodné polysacharidy, ktorým sa pripisujú priaznivé účinky na imunitný systém a celkovú odolnosť organizmu.
B komplex
Určite vás nemusím presviedčať o význame vitamínov B-komplexu; z nejakého dôvodu sú súčasťou prakticky všetkých vitamínových doplnkov. Huby sú obzvlášť bohaté na riboflavín, niacín a kyselinu pantoténovú(B12, B3 a B5), ktoré prispievajú k normálnemu stavu kardiovaskulárneho systému, zdravej pokožke a správnemu fungovaniu nervového systému.
Meď
Liečivé huby sú tiež skvelou voľbou, ak máte v strave nedostatok medi. Tento minerál je nevyhnutný pre distribúciu kyslíka v tele, ale je dôležitý aj pre celkové zdravie kostí, svalov a nervov.
Draslík
Rovnako dôležitým (ale určite nie posledným) minerálom obsiahnutým v hubách je draslík. Podobne ako meď je dôležitým prvkom pre správnu funkciu nervového systému a svalov a zohráva dôležitú úlohu aj z hľadiska funkcie srdca.
Ako dostať liečivé huby do tela?
Keďže mnohé liečivé huby nie sú u nás dostupné v surovej forme alebo jednoducho nelákajú ľudí, aby ich ochutnali, ideálnou alternatívou sú rôzne potravinové doplnky. Tie sú k dispozícii v mnohých rôznych formách.
Ak je vašou prioritou bezproblémové užívanie, odporúčam hlavne formu tabliet alebo kapsúl, ktoré môžete jednoducho zapiť vodou ako bežný doplnok stravy. Lacnejšou alternatívou pre odvážlivcov sú liečivé huby vo forme prášku, ktorý je potrebné rozmiešať vo vode.
Ak vám samotná typická chuť húb nevyhovuje, môžete vyskúšať aj rôzne jedlá s ich prídavkom, napríklad kávu s výťažkami z liečivých húb. Osobne nie som fanúšikom olejových tinktúr alebo kvapiek, ale sú drahšie. Nech si však vyberiete ktorúkoľvek možnosť, môžete si byť istí, že vaše telo sa vám odmení pevným zdravím a odolnou imunitou!
Zdroje
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/
- https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00680667
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5055164/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4531523/
- https://www.researchgate.net/publication/49655671_Does_the_Agaricus_blazei_Murill_Mushroom_Have_Properties_That_Affect_the_Immune_System_An_Integrative_Review