Príčiny a nebezpečenstvá mikrospánku
Asi nikoho neprekvapí, že jednou z najčastejších príčin vážnych dopravných nehôd je mikrospánok. Trvá to len niekoľko sekúnd a následky môžu byť nedozerné. Hoci je mikrospánok zradným nepriateľom nielen pre vodičov, dá sa s ním celkom účinne bojovať. Či už ste sa s následkami mikrospánku stretli na vlastnej koži, alebo chcete minimalizovať jeho riziko, nasledujúce riadky sú určené práve vám – dozviete sa, čo vlastne mikrospánok je, aké sú jeho príznaky a príčiny a ako mu účinne predchádzať.
Čo je to mikrospánok?
Ako už názov napovedá, mikrospánok je krátka epizóda spánku trvajúca menej ako tridsať sekúnd. Mikrospánok je často taký krátky – niektoré odborné zdroje uvádzajú len pätnásť sekúnd(1)– že si ho ani sami neuvedomujeme, ani naše okolie. Bohužiaľ, ak aj tento krátky mikrospánok príde v nesprávnom čase, môže mať za následok vážnu dopravnú nehodu alebo inú rizikovú situáciu.
Jedným z dôvodov, prečo je mikrospánok na prvý pohľad prakticky „neviditeľný“, je, že môže prebiehať s otvorenými očami (2) – aj keď sa nášmu okoliu, napríklad spolujazdcovi v aute, môže zdať, že sme úplne bdelí a sledujeme cestu, v skutočnosti nie sme schopní okamžite reagovať v prípade nebezpečenstva. Stručne povedané, počas mikrospánku mozog spracováva vonkajšie informácie inak ako zvyčajne, bez ohľadu na to, či máme zavreté viečka alebo nie.
Čo sa deje v mozgu počas mikrospánku?
Ak by sme sa chceli bližšie pozrieť na procesy, ktoré prebiehajú v mozgu počas mikrospánku, musíme sa zamerať predovšetkým na mozgové vlny, ktoré sú generované elektrickou aktivitou neurónov. Pomocou meraní EEG sa zistilo(3), že mozgové vlny sa počas mikrospánku výrazne spomaľujú, čo svedčí o zníženej aktivite mozgu. Na druhej strane, magnetická rezonancia počas mikrospánku ukázala, že mnohé časti mozgu, ktoré sú počas normálneho spánku neaktívne, zostávajú počas mikrospánku normálne aktívne. Mikrospánok je teda stav medzi spánkom a bdelosťou.
Prejavy mikrospánku
Ako už bolo spomenuté, hoci si mikrospánok najčastejšie spájame so zatvorenými očami, existujú prípady, keď mikrospánok prebieha s otvorenými očami. Pomerne jasným ukazovateľom je aj tzv. „búchanie špačkov“, t. j. charakteristické kývanie hlavou. Varovným signálom môže byť aj časté zívanie a nadmerné žmurkanie.
Keďže sa tento prejav neobjaví vždy (najmä pri extrémne krátkych epizódach mikrospánku), vodítkom k mikrospánku môže byť celkový pocit dezorientácie alebo ťažké, klesajúce viečka. Vonkajší pozorovateľ (napríklad spolujazdec v aute) si môže všimnúť spomalený pohyb očí alebo neprirodzené rozšírenie zreničiek.
Nebezpečné následky mikrospánku
Je asi zrejmé, že najväčšie riziko mikrospánku hrozí pri šoférovaní auta, najmä pri jazde vysokou rýchlosťou na diaľnici. Môže však ohrozovať aj celý rad profesií, od obsluhy ťažkých strojov až po náročné chirurgické zákroky. Stručne povedané, mikrospánok je nebezpečný v každej situácii, ktorá si vyžaduje maximálnu koncentráciu a sústredenie.
Najčastejšie príčiny mikrospánku
Príčina samotného mikrospánku je tiež pomerne jasná. V drvivej väčšine prípadov je príčinou mikrospánku vyčerpanie a únava alebo monotónna činnosť, ktorá nás takpovediac uspáva – typicky jazda po diaľnici. Pokiaľ ide o únavu, tá môže súvisieť s nedostatkom spánku a nevyspatím, ako aj s narušením spánkového cyklu.
Hoci mikrospánku sa nevyhne nikto, obzvlášť náchylní sú ľudia pracujúci na nočné zmeny, vodiči na dlhé vzdialenosti alebo ľudia trpiaci poruchami spánku, nespavosťou či obštrukčným apnoe . Zvýšené riziko mikrospánku hrozí aj ľuďom s nadváhou, vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou. Opatrní by ste však mali byť aj vtedy, ak nepatríte do žiadnej z rizikových skupín, ale napríklad sa chystáte na dlhú cestu po výdatnom obede, keď sa cítite ospalí. Rizikom je aj spánkový dlh.
Ako zabrániť mikrospánku
Prirodzene sa vynára otázka, ako najúčinnejšie predchádzať mikrospánku. V prvom rade by sme sa nemali vystavovať rizikovým situáciám, ako napríklad sadnúť si za volant alebo obsluhovať stroje, keď sme nadmerne unavení a vyčerpaní. Buďte obzvlášť opatrní, ak trpíte poruchami spánku, nedostatkom spánku alebo inými problémami so spánkom. Ak máte pred sebou dlhú cestu, neváhajte pravidelne zastavovať a na pár minút si pospať. Prečo spíme? Existuje 7 najdôležitejších dôvodov.
Pokiaľ ide o mikrospánok za volantom, v súčasnosti sú veľmi populárne rôzne systémy a bezpečnostné asistenty, ktoré dokážu sledovať a znižovať pozornosť vodiča, a tak predchádzať potenciálne nebezpečným situáciám. Hoci nejde o stopercentne účinnú metódu, nepochybne ide o skvelý bezpečnostný prvok, ktorý zachránil život už nejednému vodičovi.
Ak však vaše auto nemá špeciálny systém proti mikrospánku, nezanedbávajte staré dobré spôsoby boja proti únave za volantom – káva , otvorené okno alebo zapnuté rádio. Ak jazdíte so spolujazdcom, požiadajte ho, aby udržal vašu pozornosť a bdelosť živým rozhovorom. Aj keď sa možno čudujete, káva a spánok k sebe nepatria.
Je potrebné mikrospánok riešiť s lekárom?
Keďže mikrospánok sám o sebe nie je nebezpečný – riziko spočíva v samotnej situácii, keď k nemu dôjde – zvyčajne ho nemusí riešiť lekár; stačí dostatočný odpočinok a plánovanie cesty. Na druhej strane je vhodné poradiť sa s lekárom, ak je mikrospánok alebo únava a vyčerpanie spôsobené poruchou spánku alebo nespavosťou, ktorá ešte nebola vyriešená.