Ako ovplyvňuje modré svetlo spánok?

Asi sa zhodneme na tom, že nie je nič lepšie ako pocit, keď sa zobudíte do krásneho letného dňa plní energie. Jedným z dôležitých faktorov, ktoré ovplyvňujú našu náladu, je modré svetlo, ktoré je súčasťou slnečných lúčov. Hoci slnečné svetlo pozostáva zo svetla mnohých rôznych vlnových dĺžok, práve modré svetlo má najväčší a najvýznamnejší vplyv na naše vnútorné hodiny, ktoré ovplyvňujú pravidelný cyklus bdelosti a spánku.

To platí nielen pre prirodzené modré svetlo zo slnečného žiarenia, ale aj pre umelé modré svetlo z displejov a obrazoviek . Oba typy modrého svetla výrazne ovplyvňujú nielen našu bdelosť, ale aj sústredenie a koncentráciu. Napriek mnohým pozitívnym účinkom modrého svetla však treba zvážiť aj negatívne dôsledky.  Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí a v prípade modrého svetla pred spaním to platí dvojnásobne.

Ako modré svetlo negatívne ovplyvňuje spánok?

Hneď na začiatku treba povedať, že naše oči nedokážu dostatočne dobre blokovať modré svetlo(čo je to modré svetlo? ). Prevažná väčšina jeho vĺn prechádza cez sietnicu, kde pomáha mozgu vytvárať zo svetla obrazy, teda to, čo vidíme. Hoci je tento proces nevyhnutný pre fungovanie zraku, výrazne ovplyvňuje aj náš cirkadiánny rytmus, t. j. pravidelné striedanie bdelosti a spánku.

Farebné spektrum

Zatiaľ čo v prípade prirodzeného modrého svetla je tento účinok žiaduci (veď práve vďaka nemu sa ráno prebúdzame, cez deň bdieme a večer zaspávame), v prípade umelého modrého svetla je to úplne inak. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že modré svetlo na rozdiel od svetla iných vlnových dĺžok narúša schopnosť tela pripraviť sa na spánok tým, že blokuje tvorbu spánkového hormónu melatonínu.

Dôsledky sú zrejmé: po nadmernom vystavení modrému svetlu sme večer menej unavení, čo vedie k tomu, že zaspávame dlhšie.

Zdroje modrého svetla

Ak sa pozrieme na štatistiky, zistíme, že na stránke strávime používaním elektroniky v priemere až sedem hodín denne. V praxi to znamená, že väčšinu dňa sme vystavení modrému svetlu. To by nebolo až také zlé, ak vezmeme do úvahy, že modré svetlo je pre naše telo počas dňa prirodzené. Oveľa horší je výsledok inej štatistiky, ktorá hovorí, že deväť z desiatich ľudí siahne večer pred spaním po mobilnom telefóne. Potom už nie je ďaleko k nespavosti.

Nočný pohľad do telefónu
Spoznávate sa? Prinajmenšom si nasaďte okuliare s modrým svetlom.

Hoci sa svetlo vyžarované z displejov môže zdať biele, v skutočnosti vyžarujú svetlo s vlnovou dĺžkou 400 až 490 nm, čo zodpovedá modrému svetlu.

Medzi príklady zdrojov modrého svetla patria:

  • Televízia
  • Smartfóny
  • Tablety
  • Žiarivky
  • LED diódy
  • Počítačové monitory

Ako obmedziť modré svetlo?

Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako sa pred modrým svetlom chrániť. Najjednoduchším riešením je, samozrejme, vypnúť všetky zariadenia alebo svetlá, ktoré vyžarujú modré svetlo, avšak pre väčšinu z nás to nie je možnosť. Existujú však aj iné spôsoby:

Vtelenie modrého svetla

Okuliare proti modrému svetlu: šošovky týchto okuliarov majú špeciálnu vrstvu, ktorá dokáže blokovať vlnovú dĺžku modrého svetla. Na rozdiel od rôznych aplikácií ide o univerzálne riešenie.

Náš tip

Na trhu je veľa okuliarov blokujúcich modré svetlo, ale často ide o predražené napodobeniny. Poďte si vybrať najlepšie okuliare s modrým svetlom v našom porovnaní.

Obmedzte čas strávený používaním elektroniky na dve až tri hodiny pred spaním.

Znížte jas obrazovky. Mobilné telefóny často ponúkajú tzv.  Nočný režim, ktorý zmení pozadie aplikácií z bieleho na čierne, aby sa znížilo modré svetlo.

Mobilná aplikácia proti modrému svetlu. Tieto aplikácie zvýšia teplotu farieb displeja zariadenia. Fungujú na telefónoch, tabletoch a počítačových monitoroch.

Výmena žiaroviek. Najviac modrého svetla vyžarujú LED diódy a žiarivky. Konvenčné žiarovky, ktoré sú, žiaľ, zakázané, vyžarujú najmenej. Vo všeobecnosti sú vhodné žiarovky s teplejším svetlom .

Večerné používanie červeného nočného svetla. Červené svetlo najmenej narúša náš cirkadiánny rytmus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *