Najlepší horčík – porovnanie a recenzie

Horčík je v súčasnosti pravdepodobne najnedostatkovejším minerálom v ľudskom tele. Napriek tomu je to veľmi dôležitý minerál, ktorý môže ovplyvniť 300 biochemických reakcií v tele. Dá sa povedať, že od nej závisí celé telo a jeho systémy. Horčík môže zlepšiť nielen kvalitu spánku, ale napríklad aj činnosť mozgu a srdca. Horčík (magnézium) pomáha zvládať stres, zlepšuje funkciu mozgu, regeneráciu a bojuje proti úzkosti. Obyčajný horčík za 30 Sk zo supermarketu vám však nepomôže. Chcete vedieť, aký je najlepší horčík? Či už vo forme tabliet alebo prášku.

Aký horčík je najlepší v roku 2024

Ide o taurát horečnatý, bisglycinát, citrát, malát – tieto typy horčíka sa ľahko vstrebávajú a dobre znášajú. Ale skôr, ako sa dostaneme ku všetkým funkciám a zdravotným prínosom užívania horčíka, predstavíme si tri najlepšie produkty, z ktorých každý má trochu iné využitie. Zatiaľ čo prvý z nich možno použiť pri problémoch so spánkom, ďalšie dva sú vhodné najmä pri športe alebo fyzickom cvičení, pretože znižujú mieru únavy a vyčerpania. Všetky majú veľký vplyv na naše fyzické a duševné zdravie.

Recenzie 8 najlepších horčíkových

1. BrainMax Sleep Faster

Tento produkt s obsahom horčíka je dobrou voľbou pre každého, kto má problémy s nespavosťou alebo chce len znížiť stres a upokojiť svoje telo. BrainMax Sleep Faster obsahuje 6 účinných látok, ktoré pomáhajú navodiť REM spánok. To je kľúčom k skutočne osviežujúcemu spánku a celkovému fyzickému a duševnému zdraviu.

Hoci nejde o tabletku na spanie, tento doplnok stravy dosahuje naozaj zaujímavé výsledky. Nielenže pomáha reštartovať vnútorné hodiny, ktoré sú často narušené nepravidelným spánkom, ale má pozitívny vplyv aj na psychické problémy. Ocenia ho aj športovci, ktorí potrebujú hlboký a kvalitný spánok na regeneráciu po náročnom tréningu. V jednej odmerke nájdete 2000 mg taurátu horčíka, čo zodpovedá 150 mg elementárneho horčíka. Dve dávky preto približne zodpovedajú odporúčanému dennému množstvu. BrainMax Sleep Faster recenze

Výhody, prečo ÁNO

  • Skvelé zloženie
  • Kvalitnejší spánok
  • Jednoduché používanie

Nevýhody, prečo NIE

  • Vyššia cena

2. Výkonný horčík 1000 mg

Ak hľadáte horčík, ktorý vám pomôže napríklad pri regenerácii alebo svalových kŕčoch, vyskúšajte Performance Magnesium 1000 mg. Nielenže ide o skutočne kvalitný produkt z Nemecka, ale obsiahnutý horčík je v chelátovej forme, ktorá sa vyznačuje výbornou vstrebateľnosťou. V jednej kapsule nájdete 200 mg elementárneho horčíka z bisglycinátu horečnatého. Obsah horčíka sa preto umelo nezvyšuje lacnými anorganickými zlúčeninami.

Tento produkt ocenia aj puristi, ktorí sa snažia vyhýbať umelým prísadám a farbivám, pretože v ňom nenájdete žiadne zbytočné étery. Okrem toho je horčík doplnený o 1,4 mg vitamínu B6 vo vzácnej, najlepšie vstrebateľnej forme P5P.

Výhody, prečo ÁNO

  • Lepšia regenerácia po cvičení
  • Kvalitnejší spánok

Nevýhody, prečo NIE

  • Užívanie 1 až 2 tabliet

3. Horčík Pro Energy Herbalus

Magnesium Pro Sleep od spoločnosti Herbalus je kombináciou prírodných zložiek, ktoré sú obohatené o vysokú koncentráciu horčíka. Nielenže dodáte svojmu telu vysoko vstrebateľný horčík, ktorý ovplyvňuje viac ako 300 biochemických procesov v ľudskom tele, ale vďaka výťažkom z yerba maté a zeleného čaju dodáte svojmu telu energiu, vitalitu, zlepšíte svoje kognitívne funkcie, osviežite svoje telo a odstránite vyčerpanie a únavu.

Výhody, prečo ÁNO

  • Lepšia regenerácia po cvičení
  • Kvalitnejší spánok

Nevýhody, prečo NIE

  • Užívanie 1 až 2 tabliet

4.Viridian Magnesium B6 & Saffron 60 kapsúl

Ak sa nechcete obmedzovať len na užívanie horčíka, môžem vám odporučiť Virdian magnézium, ktoré okrem horčíka v troch rôznych formách obsahuje aj vitamín B6 vo forme pyridoxín hydrochloridu a extrakt zo šafranu. Tieto látky spoločne prispievajú k lepšiemu spánku, rýchlejšiemu zaspávaniu, zmierneniu stresu a zlepšeniu duševnej pohody. Vegánov a vegetariánov poteší, že kapsule sú rastlinného pôvodu a neobsahujú živočíšnu želatínu. Jedna kapsula obsahuje 200 miligramov horčíka.

Výhody, prečo ÁNO

  • Tri formy horčíka
  • Vitamín B6 a šafran
  • Podpora spánku
  • Vhodné pre vegánov a vegetariánov
  • Bez spojív a balastných látok
  • 200 miligramov horčíka na dávku

Nevýhody, prečo NIE

  • Mierne vyššia cena

5. PROM-IN 100% horčík

100% bisglycinát horčíka obsahuje horčík vo forme vysoko využiteľného bisglycinátu horčíka. Táto forma predstavuje minerály v tzv. chelátové väzby. Výhodou minerálov v týchto väzbách je, že sú elektricky neutrálne a ľahšie sa v nezmenenej forme transportujú na miesto určenia v tele. 100% bisglycinát horčíka je ideálnym doplnkom stravy pre ľudí vystavených zvýšenej fyzickej záťaži.

Výhody, prečo ÁNO

  • Dobrá chuť vody
  • Účinné na kŕče a spánok

Nevýhody, prečo NIE

  • Mierne vyššia cena
  • Len jedna príchuť

6.Czechvirus horčík

Recenzie Czechvirus

Kód zľavy: HS7
Nákup na czechvirus.cz

Nie ste si istí, ktorá forma horčíka je pre vás vhodná? Roztok je komplexom niekoľkých foriem horčíka od obľúbenej českej spoločnosti Czech Virus. Okrem chelátovej formy bisglycinátu (ktorá je ideálna po cvičení) obsahuje aj citrát horčíka, ktorý prispieva k normálnemu tráveniu, a malát horčíka. Táto tiež chelátová forma horčíka sa vyznačuje vysokou biologickou dostupnosťou (telo ju dokáže ľahko a rýchlo využiť) a schopnosťou mierne dodávať energiu. Jedna dávka obsahuje neuveriteľných 450 miligramov elementárneho horčíka!

Výhody, prečo ÁNO

  • Komplexné zloženie
  • Vysoko absorbovateľný
  • 450 miligramov horčíka na dávku
  • Vynikajúca chuť

Nevýhody, prečo NIE

  • Horšia rozpustnosť vo vode

7.Extrifit chelát horčíka

Chelátová forma horčíka sa nachádza aj v magnéziu Extrifit, ktoré je dostupné vo forme pohodlných kapsúl, ktoré zvyšujú jeho stráviteľnosť. Jedna kapsula obsahuje 94 miligramov elementárneho horčíka, čo umožňuje efektívne rozloženie dávky počas dňa, čím sa zvyšuje jeho vstrebávanie a dostupnosť. Vzhľadom na to, že balenie obsahuje 120 kapsúl, musím tiež pochváliť vynikajúci pomer ceny a kvality.

Výhody, prečo ÁNO

  • Dobrá stráviteľnosť
  • Vysoká vstrebateľnosť
  • Dávka sa môže rozdeliť počas dňa
  • 94 miligramov horčíka v jednej kapsule

Nevýhody, prečo NIE

  • pravdepodobne nič

8. GS Vápnik Horčík Zinok PREMIUM

Britská značka GS (Green Swan) je jedným z najobľúbenejších výrobcov výživových doplnkov v našej krajine. Spoločnosť bola založená v roku 1977 a už desaťročia pomáha zlepšovať zdravie obyvateľstva vďaka širokej škále svojich výrobkov. Vďaka svojej dlhoročnej tradícii je to osvedčená značka, ktorá ponúka kvalitu za relatívne prijateľnú cenu. GS Magnesium Recenzie.

Výhody, prečo ÁNO

  • Tradičná značka
  • Účinné na kŕče a spánok

Nevýhody, prečo NIE

  • Niektorým ľuďom sa nemusí páčiť veľkosť tabliet

Čo je horčík (magnézium)?

Nakoniec sa dostávame k najdôležitejšej otázke – čo je to horčík? Na úvod treba povedať, že nejde o obyčajný doplnok stravy, ale o látku (konkrétne minerál), ktorá sa prirodzene vyskytuje v našom tele a je potrebná pre mnohé rôzne procesy. Patrí medzi ne napríklad syntéza bielkovín, produkcia energie a testosterónu, vstrebávanie vápnika… Sami vidíte, že sa bez neho nezaobídeme.

Napriek jeho nevyhnutnosti pre správne fungovanie organizmu ho má až 68 % populácie nedostatok. Príčinou je jednoducho povedané civilizácia – intenzívna poľnohospodárska výroba, ako napríklad hnojenie a používanie pesticídov, spôsobuje, že horčík sa z pôdy, a teda aj z potravín, ktoré jeme, vytráca. Okrem toho sa spotreba horčíka v ľudskom tele zvyšuje v dôsledku stresu, jednej z civilizačných chorôb.

Ako si vybrať najlepší horčík?

Horčík, známy aj pod latinským názvom magnesium, je nepochybne jedným z najčastejšie dopĺňaných minerálov. A niet divu – obyvateľstvo Českej republiky neustále trápi výrazný deficit. Môže sa to prejaviť napríklad problémami so spánkom, svalovými kŕčmi alebo slabou regeneráciou. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať nielen samotnému horčíku a jeho funkcii v tele, ale najmä jeho konkrétnym prínosom pre vaše zdravie.

Aké sú účinky horčíka

  • Zlepšuje funkciu mozgu
  • Prispieva ku kvalite spánku
  • Pomáha v boji s úzkosťou
  • Zlepšuje zvládanie stresu

Ako pomáha horčík pri nespavosti?

Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, horčík má okrem iného veľký vplyv na kvalitu spánku. Pýtate sa, ako to vlastne funguje? Jedným z dôvodov, prečo horčík pomáha pri zaspávaní, je jeho vplyv na celkové uvoľnenie svalov. Nielenže je nevyhnutnou súčasťou prevencie svalových kŕčov, ale tiež reaguje s vápnikom – to znamená, že ho presúva zo svalov do kostí, čím sa svaly rýchlejšie uvoľňujú.

Okrem toho chemicky aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za uvoľnenie a relaxáciu tela. V neposlednom rade horčík reguluje hormón melatonín (tzv. spánkový hormón), ktorý riadi cyklus spánok-bdenie.

Aké sú ďalšie zdravotné výhody horčíka?

Obrovské zdravotné výhody suplementácie horčíkom však nekončia pri riešení nespavosti a regenerácii. Je nevyhnutný napríklad pre svalové kontrakcie a podieľa sa aj na výrobe energie pre všetky bunky nášho tela, takže ho môžete užívať ako doplnok na ľahké zvýšenie energie. Má priaznivý účinok pri liečbe migrény a ocenia ho aj pacienti so srdcovými ťažkosťami, pretože jeho dostatok znižuje krvný tlak. Je dôležitý aj pre ľudí trpiacich cukrovkou alebo tých, ktorí sa snažia schudnúť, pretože sa podieľa na regulácii hladiny glukózy v krvi.

Ako a kedy užívať horčík pre dosiahnutie najlepších výsledkov?

Možno si myslíte, že užívanie horčíka je samozrejmosťou, ale ak chcete, aby horčík fungoval čo najlepšie, je dôležité, aby ste ho užívali v určitom dennom čase. Závisí to od typu horčíka, ktorý užívate, a tiež od jeho účelu.

Horčík ráno a dopoludnia

Ráno siahnite najmä po maláte horčíka, pretože má energizujúci účinok. Nielenže vám dodá energiu na celý deň, ale môže vám pomôcť aj v prípade, že trpíte chronickou únavou alebo únavovým syndrómom.

Magnézium popoludní a večer

Popoludní a večer si vyberte už spomínaný bisglycinát horčíka, ktorý vám pomôže doplniť horčík v tkanivách po náročnom pracovnom dni alebo športovom tréningu. Okrem pozitívneho vplyvu na celkovú regeneráciu tiež účinne pomáha znižovať hladinu stresového hormónu kortizolu.

Horčík pred spaním

Ak užívate horčík večer na lepšie zaspávanie a kvalitnejší spánok, najlepšou voľbou je L-treonát horčíka (magteín), ktorý má upokojujúci účinok na mozog a nervový systém. Ak sa však užíva v menšom množstve počas dňa, podporuje kognitívne funkcie a zmierňuje stres a úzkosť. Je to jediná forma horčíka, ktorá môže preniknúť do mozgu.

Aký je odporúčaný príjem horčíka podľa veku

Tak ako pri väčšine vitamínov a minerálov konzumovaných prostredníctvom doplnkov stravy je potrebné dbať na to, aby ste neprekročili odporúčané denné množstvo, čo by mohlo viesť k nepríjemným vedľajším účinkom, ako je hnačka alebo tráviace ťažkosti. Hoci sa ako DDD pre horčík bežne uvádza 375 mg, ide skôr o orientačný údaj, priemer. Keďže potrebné množstvo závisí najmä od veku, tu je súhrnný zoznam odporúčaného denného príjmu podľa vekových skupín:

Veková skupinaOdporúčané množstvo horčíka
Deti vo veku 9-13 rokov240 mg
Ženy mladšie ako 18 rokov360 mg (tehotné 400 mg)
Ženy vo veku 18-30 rokov310 mg (tehotné 350 mg)
Ženy nad 30 rokov320 mg (tehotné 360 mg)
Muži mladší ako 18 rokov410 mg
Muži vo veku 18-30 rokov400 mg
Muži nad 30 rokov420 mg

Opäť nezabudnite, že je vhodné z času na čas vymeniť formu horčíka (chelát za citrát atď.) a každé dva mesiace ho na niekoľko týždňov vysadiť.

Ako rýchlo doplniť horčík?

Pokiaľ ide o dlhodobé zvýšenie celkového obsahu horčíka v tele, ideálna je pestrá strava doplnená horčíkom vo forme tabliet, kapsúl alebo prášku rozpustného vo vode. Ak však trpíte žalúdočnými problémami, ak horčík vo veľkých dávkach spôsobuje hnačku alebo ak jednoducho potrebujete doplniť horčík čo najrýchlejšie, riešením je horčíkový olej.

Potraviny s najväčším množstvom horčice

Horčík je jednou z látok, ktoré sa môžu do tela vstrebávať transdermálnou absorpciou, keď sa látky dostávajú do lymfatického a obehového systému cez kožu. Preto horčík nemusí prechádzať tráviacim systémom, vďaka čomu sa nielen nepoškodzuje, ale pôsobí aj mnohonásobne rýchlejšie.

Najrýchlejšie sa vstrebáva najmä z podpazušia a lakťových a kolenných jamiek, ale môžete ho aplikovať priamo na boľavý sval. Ak počas niekoľkých prvých aplikácií pocítite mravčenie alebo začervenanie, neznepokojujte sa – je to úplne normálna reakcia a vaše telo si na vonkajšiu aplikáciu horčíkového oleja čoskoro zvykne.

Ak však začervenanie pretrváva, môžete vyskúšať napríklad epsomskú alebo horčíkovú soľ, ktorú môžete jednoducho nasypať do kúpeľa alebo použiť na prípravu kúpeľa na nohy. Tento prístup k doplnkom horčíka sa odporúča najmä u detí, pretože môže byť ťažké presvedčiť ich, aby užívali doplnky vo forme tabliet alebo kapsúl.

Aké potraviny majú najviac horčíka

  1. Obilniny: napríklad ovos, quinoa a pohánka sú vynikajúcim zdrojom horčíka. Sú tiež bohaté na vlákninu a ďalšie vitamíny a minerály.
  2. Fazuľa a strukoviny: Fazuľa a strukoviny sú vynikajúcim zdrojom horčíka. Môžete ich jesť samostatne alebo ich kombinovať s inými potravinami.
  3. Orechy a semená : orechy a semená, ako sú mandle, kešu, slnečnicové, tekvicové a sezamové semená, majú vysoký obsah horčíka.
  4. Zelenina: Niektoré druhy zeleniny sú bohaté na horčík, napríklad brokolica, špenát, šťaveľ, kapusta a zemiaky.
  5. Ovocie: niektoré druhy ovocia, ako sú banány, avokádo, sladké zemiaky, červená repa a jablká, sú tiež bohaté na horčík.
  6. Morské plody: Morské plody ako losos, sardinky a makrela sú bohaté na horčík a ďalšie dôležité minerály.

Ako sa prejavuje nedostatok horčíka?

unavený človek bez nálady s nedostatkom horčíka
Únava, zlá nálada, telo bez energie. Toto sú najčastejšie prejavy nedostatku horčíka v tele.

Zhrnuli sme teda základné druhy horčíka a čas jeho užívania, ale je dôležité spomenúť aj to, ako vlastne rozpoznať nedostatok horčíka.

Jedným z najznámejších príznakov sú svalové kŕče a nervové tiky. Medzi ďalšie príznaky nedostatku horčíka patrí okrem iného mravčenie pokožky, podráždenie, zmeny nálad a problémy so spánkom. Nedostatok horčíka môže tiež spôsobiť, že sa každé ráno budíte unavení a bez energie. V niektorých prípadoch môže byť dokonca dôvodom, prečo sa vám začali kaziť zuby. A keďže telo často túži po chýbajúcich živinách náhlymi chuťami, nedostatok horčíka sa môže prejaviť aj náhlou silnou chuťou na čokoládu, ktorá obsahuje horčík. Buďte ostražití aj vtedy, ak sa vám zrazu začnú lámať nechty a zhorší sa kvalita vašich vlasov.

Ďalšie prejavy nedostatku horčíka:

  • Svalové kŕče
  • Nevoľnosť
  • Problémy so spánkom
  • Problémy s dýchaním
  • Výpadky pamäte
  • Nedostatok energie
  • Časté bolesti hlavy

Často kladené otázky o horčíku

V prvom rade je potrebné objasniť, že by sme mali mať vždy dostatočný prísun horčíka v pestrej strave, pretože bez horčíka by toho v našom tele veľa nefungovalo. Pokiaľ však ide o výživové doplnky, zvyčajné trvanie kôry horčíka je približne dva mesiace. Potom by sa mal doplnok horčíka aspoň na niekoľko týždňov vysadiť, aby sa uvoľnil tráviaci systém.

Ideálny je samozrejme horčík v pestrej strave. Získavame ho najmä z listovej zeleniny, banánov, pohánky alebo niektorých rýb, ako je šťuka alebo tuniak. Pokiaľ ide o doplnky stravy, záleží najmä na účele, na ktorý horčík dopĺňate – L-treonát horčíka je najlepší na lepší spánok a malát horčíka na zvýšenie energie.

Ako už bolo spomenuté, najlepšie vstrebateľné formy horčíka sú chelátové formy, medzi ktoré patrí malát horečnatý, citrát a bisglycinát. Zatiaľ čo vstrebateľnosť citrátu horečnatého sa pohybuje v rozmedzí 80-90 %, vstrebateľnosť biglycinátu horečnatého je približne 70-80 %. Malát horečnatý má podobnú absorpciu ako biglycinát, 70 až 80 percent.
Na druhej strane, najmenej vstrebateľné sú horčíky bežne dostupné v supermarketoch, ktoré obsahujú horčík vo forme oxidu horečnatého, glutamátu, laktátu, sulfátu, aspartátu horečnatého a síranu horečnatého. V týchto formách je absorpcia a využitie takmer minimálne (iba 4 % v prípade oxidu).

Články a recenzie v kategórii Horčík

No posts

Zdroje

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *