Najlepšie esenciálne a éterické oleje – vône, ktoré vám pomôžu zaspať
Hoci má aromaterapia, pri ktorej sa používajú predovšetkým éterické oleje, množstvo pravidiel, pre príjemne prevoňaný byt či ľahšie zaspávanie si vystačíme so základnými vedomosťami. Aby ste však využili blahodarné účinky éterických olejov na sto percent, je potrebné vybrať si nielen vhodnú vôňu, ale aj skutočne kvalitné výrobky. V dnešnom článku vás zasvätíme do tajov aromaterapie pre lepší spánok a podelíme sa s vami o niekoľko tipov na kvalitné esenciálne oleje.
Výber víťazných esenciálnych olejov a éterických olejov podľa testov a skúseností používateľov
Vlastnosti: relaxácia a spánok
Balenie: 30 ml
Krajina pôvodu: USA
Zloženie: pomarančový olej, mandarínkový olej, levanduľový olej, harmančekový olej, olej ylang ylang, zmes santalového dreva (olej z hroznových jadierok a santalového dreva)
Vlastnosti: upokojenie a spánok
Balenie: 10 ml
Krajina pôvodu.
Zloženie: levanduľa, linalové drevo, konopné kvety, majoránka, linalol, benylbenzoát, limonén, geraniol, izougenok, eugenol
Vlastnosti: upokojenie a spánok
Balenie: 10 ml
Krajina pôvodu: Litva
Zloženie:Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Cinnammomum Camphora Leaf Oil, Anthemis Nobilis Flower Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Origanum Majorana Herb Oil, Tocopherol, Limonene, Linalool, Coumarin, Geraniol *Z prírodných esenciálnych olejov
5 najlepších esenciálnych olejov
Čo sú esenciálne oleje
Éterické oleje, niekedy nazývané esenciálne oleje, sú oleje získavané z kvetov, listov alebo stoniek a iných častí rastlín, zvyčajne destiláciou s vodnou parou alebo lisovaním. Vzhľadom na to, že obsahujú skutočne koncentrované množstvo účinných látok, nachádzajú využitie v mnohých oblastiach, predovšetkým však v aromaterapii. Zároveň však treba dbať na to, aby sa (najmä pri použití na pokožku) dostatočne zriedili iným olejom, najčastejšie mandľovým, olivovým alebo jojobovým. V opačnom prípade môže vysoká koncentrácia éterických olejov a iných látok spôsobiť podráždenie pokožky. CBD je látka, o ktorej budeme v budúcnosti ešte mnohokrát počuť.
Pri kúpe esenciálneho oleja majte na pamäti aj to, že ide o prchavú látku, ktorá má tendenciu rýchlo sa vyparovať do priestoru. Z tohto hľadiska je dôležité kupovať éterický olej v menšom balení, v prípade, že sa čiastočne spotrebuje, prelejte ho do menšej fľaše, v ktorej bude minimum vzduchu.
TERAZ esenciálny olej pre pokojný spánok
V tomto produkte NOW na nás čaká skutočná nálož účinných esenciálnych olejov. Esenciálny olej pre pokojný spánok obsahuje esencie pomaranča, mandarínky, levandule, harmančeka, ylang ylang a santalového dreva. Nosnou látkou je olej z hroznových jadierok, ktorý má tiež príjemnú vôňu a rôzne terapeutické účinky.
Zmes éterických olejov Nobilis Tilia Upokojujúca
V zmesi esenciálnych olejov Nobilis Tilia nájdete aj levanduľu a majoránku. Okrem toho vám vďaka éterickým olejom z linalového dreva a kvetov canangy pomôže pri psychosomatických problémoch nervového pôvodu, vďaka čomu sa vám bude ľahšie zaspávať. Keďže ide o 100 % prírodný esenciálny olej bez zbytočných konzervačných látok, možno ho používať nielen na aromaterapiu, ale aj na kúpele alebo relaxačné masáže.
Bioaktívna zmes You & Oil KID pre pokojný spánok
Ak vás od kvalitného spánku delí stres, úzkosť a podráždenosť, vyskúšajte tento voňavý olej od spoločnosti You & Oil. Obsahuje upokojujúce účinky levandule a harmančeka. Duo uvoľňujúcich byliniek dopĺňa majoránka, ktorá je známa svojím pozitívnym účinkom na spánok a zaspávanie. A keďže olej vytvorili skutoční odborníci na aromaterapiu, vďaka presnému pomeru jednotlivých zložiek si môžete vychutnať tzv. synergický účinok, t. j. zosilnenie účinkov jednotlivých bylín.
Nobilis Tilia Cedr
Céder je jedným zo skutočne univerzálnych esenciálnych olejov. Pomáha nielen pri problémoch so zaspávaním, ale uvoľňuje aj dýchacie cesty, zmierňuje akné a celulitídu alebo pomáha pri zápaloch močových a pohlavných ciest. Cedrový esenciálny olej od českej značky Nobilis Tilia sa tiež môže pochváliť čistým, 100 % prírodným zložením bez akýchkoľvek prísad, farbív a konzervačných látok.
Taoasis Lavender
V aromaterapii je levanduľa účinnou prvou pomocou pri bolestiach hlavy, únave, vyčerpaní, strese a nervozite. Vďaka tomu sa môže používať ako pomocník pri problémoch s nespavosťou a zaspávaním alebo pri chronickom strese. Vďaka obsahu iba 100 % prírodných zložiek je tento olej vhodný aj na ošetrenie drobných odrenín pokožky alebo uštipnutí hmyzom.
Ktoré vône pomáhajú ku kvalitnejšiemu spánku
K dispozícii je množstvo esenciálnych olejov a môže byť trochu ťažké zorientovať sa v širokej ponuke. Vopred namiešané zmesi sú stávkou na istotu, avšak s naším sprievodcom vôňami pre lepší spánok si môžete namiešať ideálnu zmes vôní sami.
Šalvia: Hoci šalvia patrí medzi zanedbávanejšie vône, rozhodne má svoje miesto medzi esenciálnymi olejmi na lepší spánok. Jeho korenistá bylinná vôňa pomáha znižovať a potláčať strach a zároveň upokojuje telo a myseľ. Za zmienku stoja aj antibakteriálne účinky. Tejto vôni by sa mali vyhýbať tehotné ženy, pretože môže vyvolať predčasný pôrod.
Ylang ylang: ylang ylang je stálicou medzi upokojujúcimi a relaxačnými esenciálnymi olejmi a je obľúbený aj pre svoju sladkú kvetinovú vôňu. Oceníte ju najmä vtedy, ak potrebujete upokojiť rozrušené nervy alebo znížiť krvný tlak. V aromaterapii sa používa u ľudí trpiacich úzkosťou alebo depresiou. Opäť nie je veľmi vhodný v tehotenstve, ale tentoraz skôr v prvom trimestri.
Citrusy: Citrusové oleje, ako je citrón, pomaranč, mandarínka a yuzu, sú známe svojimi upokojujúcimi účinkami a schopnosťou znižovať srdcovú frekvenciu. Sú obľúbené na prevoňanie miestností aj ako súčasť horúceho kúpeľa.
Jazmín: Hoci ide o pomerne drahý esenciálny olej, jazmín je jednou z najobľúbenejších vôní pre lepší spánok. Ocenia ho najmä ženy s hormonálnymi ťažkosťami, okrem iného pomáha pri nedostatku libida. Tento olej nie je vhodný ani v tehotenstve.
Vetiver: táto zemitá vôňa sa už od staroveku používa na upokojenie a uzemnenie tela pred spánkom. Vzhľadom na svoju skutočne silnú vôňu sa často používa ako súčasť vonnej zmesi spolu s ľahšími vôňami.
Cédrové a santalové drevo: drevité vône majú tiež upokojujúce účinky a údajne pomáhajú navodiť meditatívny stav a zvyšujú tvorbu spánkového hormónu melatonínu.
Neroli: Za vyskúšanie stojí aj charakteristická vôňa éterického oleja neroli, ktorý pôsobí proti úzkosti a pomáha navodiť uvoľnenie tela i mysle. Preto je často súčasťou zmesí na lepší spánok.
Najlepší spôsob použitia esenciálneho oleja pred spaním
Hoci existuje mnoho spôsobov použitia esenciálnych olejov, na spanie sú ideálne aróma difuzéry a aróma lampy. Jednoducho rozptýľte primerané množstvo oleja (približne 5 kvapiek) približne tridsať minút pred spaním. Vyhnite sa difúzii počas noci, ktorá môže narušiť spánok a spôsobiť napríklad bolesti hlavy. To je tiež riziko, ak to s olejom preženiete a vôňa bude príliš silná.
Dbajte na to, aby ste použili primerané množstvo oleja, najmä pri silne aromatických esenciálnych olejoch, ako sú ylang ylang alebo citrusy. Z tohto dôvodu sa tieto oleje často používajú v zmesiach, ktoré tlmia ich silu.
Okrem difúzie môžete pred spaním vyskúšať aj aromatickú masáž alebo obklady. Hoci sa v aromaterapeutickej literatúre niekedy odporúča nakvapkať si éterické oleje na vankúš, tejto metóde sa vyhnite – nielenže si olejom ľahko zničíte peknú posteľnú bielizeň, ale olej sa vám môže počas noci dostať do očí.
Aký je rozdiel medzi esenciálnym olejom a éterickým olejom?
Pri kúpe esenciálneho oleja sa môžeme stretnúť aj s názvom esenciálny. V podstate ide o rovnaký produkt, len s iným názvom. Sú to jednoducho 100% prírodné oleje získané z rastlín lisovaním alebo destiláciou.
Vonné oleje sú niečo iné. Hoci sú k dispozícii oveľa lacnejšie, je dôležité si uvedomiť, že nejde o prírodný produkt, ale o umelú (syntetickú) vôňu vyrobenú v laboratóriu. V praxi to znamená, že nemožno očakávať významné terapeutické účinky. Okrem toho nie sú vždy vhodné na použitie priamo na pokožku, preto si vždy pozorne prečítajte pokyny výrobcu. Bezpečnou stávkou, aj keď o niečo drahšou, budú vždy esenciálne alebo éterické oleje.