Najlepšie vitamíny proti únave
Poznáte to – len čo ráno otvoríte oči, už pociťujete prvé príznaky únavy. Po návrate z práce vás skôr láka pohodlie postele ako čas strávený s rodinou. Ak ste s tým aspoň čiastočne oboznámení, ste na správnom mieste. Dnes sa pozrieme na únavu a budeme sa na ňu pozerať naozaj komplexne. Prezradíme vám nielen najčastejšie príčiny únavy a vyčerpania, ale poradíme vám aj to, ako s nimi nadobro skoncovať!
TOP 3 produkty proti únave
Vysokokvalitný VITAMÍN C, ktorý vaše telo dokáže spracovať bez väčších strát.
Cena od 500,-
Veľmi obľúbený a kvalitný komplex vitamínov B. Obsahuje všetky vitamíny skupiny B, ale aj ich koenzýmy.
Cena od 495 , –
1000 mg vysoko vstrebateľného bisglycinátu horčíka bez balastných látok (éterov)
Cena od 599.-
Prečo sme unavení?
V prvom rade treba poznamenať, že únava je do istej miery úplne normálna. Asi málokto z nás bude po dlhom dni v práci plný energie. Problém nastáva vtedy, keď pociťujeme únavu od chvíle, keď sa prebudíme, alebo keď výrazne zasahuje do nášho života. Aby sme však mohli účinne bojovať proti únave, musíme zistiť, čo za ňou vlastne stojí.
Jednou z najčastejších príčin nadmernej únavy je nedostatočný pitný režim. Stačí aj naozaj mierna dehydratácia a únava je preč. Bohužiaľ, v tej chvíli často siahneme po šálke kávy, ktorá namiesto toho, aby nás postavila na nohy, dehydratáciu len prehĺbi.
Ak ste svedomití v pití, príčina môže spočívať vo vašej strave. Okrem konzumácie potravín s vysokým glykemickým indexom je častou príčinou chronickej únavy napríklad dlhodobý nedostatok železa alebo niektorých vitamínov. Na tieto sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.
Ako sa vyrovnať s únavou?
Predtým, ako sa budeme venovať vitamínom a minerálom vhodným pri únave, je však potrebné spomenúť aj iné spôsoby boja proti únave. Pre väčšinu z nich budeme musieť zmeniť svoj životný štýl. Ako to robíte?
Nahraďte sedavý spôsob života aktívnejším
Ak pracujete v kancelárii alebo v inom sedavom zamestnaní, určite budete súhlasiť – celý deň za obrazovkou počítača je často náročnejší ako hodina v posilňovni. Ak sa teda po celom dni cítite úplne vyčerpaní, namiesto toho, aby ste si ľahli do postele, skúste sa poobede prejsť alebo ísť do posilňovne.
Pozornosť venovaná kvalite spánku
Asi vás neprekvapí, že hlavnou zbraňou proti únave je spánok. Dobrý nočný spánok by však mal trvať aspoň sedem až osem hodín, preto sa snažte obmedziť popoludňajšie zdriemnutie, ktoré vám aj tak veľa odpočinku neprinesie. Oveľa účinnejší je neprerušovaný nočný spánok v dostatočnej tme.
Pridanie kalórií a bielkovín
Ak si chcete udržať štíhlu líniu tým, že sa snažíte obmedziť príjem kalórií, chronická únava môže prameniť z nedostatočného stravovania. Nezabúdajte, že naše telo potrebuje na svoje fungovanie dostatok všetkých živín, najmä bielkovín. Tie môžete získať napríklad z mäsa alebo vajec, ako aj zo strukovín.
Aké vitamíny a minerály si vybrať pri únave?
Ako sme už spomenuli, vitamíny a minerály zohrávajú významnú úlohu v boji proti únave. Z dlhodobého hľadiska vedie ich nedostatok k narušeniu mnohých fyziologických procesov, čo v konečnom dôsledku vedie k chronickému vyčerpaniu, ktorému nepomáhajú ani hodiny spánku. Najčastejšie sa stretávame s nedostatkom vitamínov B, C, D a A. Z minerálnych látok nám často chýba najmä železo a horčík.
Teraz sa však bližšie pozrieme na konkrétne vitamíny a doplnky, ktoré možno použiť na doplnenie chýbajúcich živín.
Lipozomálny vitamín C
Kto nepozná vitamín C? Väčšina z nás si tento dôležitý vitamín spája predovšetkým s imunitou. Uplatnenie však nachádza aj v boji proti únave a vyčerpaniu. Okrem iného je mimoriadne dôležitý pre správne vstrebávanie železa, ďalšieho účinného bojovníka proti únave.
Nie každý doplnok stravy s vitamínom C sa však môže pochváliť rovnakými účinkami a vstrebávaním. Preto siahnite po lipozomálnom vitamíne, napríklad vo forme výživového doplnku MOVit Energy. Vďaka svojmu prvotriednemu zloženiu a najmä lipozomálnej forme je skutočne účinný a dokonale sa vstrebáva. Podporuje nielen našu obranyschopnosť, ale napríklad aj náš nervový systém alebo energetický metabolizmus.
B Komplex
Ďalšími dôležitými vitamínmi v boji proti únave sú vitamíny tzv. B komplex. Patria sem riboflavín (B2), niacín (B3), kyselina pantoténová (B5), pyridoxín (B6) a kobalamín (B12).
Aby sme však dosiahli čo najvyššiu absorpciu, musíme tieto vitamíny dopĺňať v dvojitej forme, a to nielen klasický vitamín, ale aj jeho koenzým. Túto formu komplexu B nájdete napríklad v doplnku stravy Viridian. Ich komplex B je preto vhodný aj pre ľudí, ktorí trpia poruchou vstrebávania vitamínov. Môžeme ich však doplniť aj vtedy, ak sme vystavení napríklad zvýšenému fyzickému alebo psychickému stresu.
Horčík 1000 mg (horčík 200 mg + vitamín B6)
Ak by sme mali vyzdvihnúť doplnok stravy, ktorý je skutočne účinný proti únave, určite by to bol horčík alebo magnézium. Tento minerál nielenže pomáha znižovať vyčerpanie, ale pomáha aj pri regenerácii svalov a normálnej činnosti nervového systému. Je tiež nevyhnutný pre kvalitný a hlboký spánok, ktorý nás skutočne osvieži.
Opäť je dôležité zvoliť dostatočne vstrebateľnú formu – môžete napríklad siahnuť po horčíku v kombinácii s vitamínom B6 Performance Magnesium 1000 mg. Obsahuje 1000 mg bisglycinátu horčíka, t. j. 200 mg elementárneho horčíka, a môže sa pochváliť až 80 % absorpciou. Ak sa užíva večer pred spaním, znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu, čím prispieva k lepšiemu spánku.
Citrát železa (železo), 25 mg
Posledným minerálom, ktorý by sme nemali zabúdať dopĺňať, je železo. To úzko súvisí s produkciou energie v našom tele, t. j. s energetickým metabolizmom, produkciou červených krviniek a hemoglobínu alebo prenosom kyslíka v krvi.
Ideálnym doplnkom stravy je napríklad citrát železa Swanson. Aby sa dosiahla čo najvyššia absorpcia, železo by sa malo užívať spolu s vitamínom C, ktorý zvyšuje jeho absorpciu a využiteľnosť v našom tele.
Ako rýchlo doplniť energiu?
Vyššie uvedené vitamíny a minerály sú dôležité najmä z dlhodobého hľadiska. Ak potrebujete rýchlo doplniť energiu, mali by ste radšej siahnuť po produktoch, ktoré majú okamžitý účinok. A aké sú?
Veľmi účinný je napríklad MCT olej, tuk so stredne dlhým reťazcom. Vďaka svojej forme získava energiu rýchlejšie. Kofeín má podobný účinok, ale môže spôsobiť problémy so spánkom a narušiť celkový spánkový cyklus.
Najmä počas tréningu alebo inej fyzickej námahy siahnite po dextróze. Vďaka vysokému glykemickému indexu pôsobí takmer okamžite ako rýchly zdroj energie. Ak sa venujete výbušným športom, môžete vyskúšať aj kreatín.
Vždy je však dôležité myslieť na dlhodobý horizont a snažiť sa riešiť nedostatok energie priamo pri zdroji.