Nespavosť: čo ju spôsobuje a ako ju riešiť

Hoci v hororových filmoch sa zdá, že námesačnosťou trpí každý, v praxi to nie je veľmi častá porucha spánku. Námesačnosť poznáme skôr z televízie ako zo skutočnej skúsenosti, preto okolo tohto ochorenia koluje mnoho domnienok a mýtov. Ak vás zaujíma, čo je to vlastne námesačnosť a či sa dá riešiť, ste na správnom mieste. V dnešnom článku vám poviem, čo spôsobuje námesačnosť, kto je na ňu najviac náchylný a či sa dá účinne riešiť.

Čo je námesačnosť?

Čo je Namesake

Námesačnosť alebo somnambulizmus je spánková porucha(1), pri ktorej počas spánku vykonávame rôzne činnosti. Napriek svojmu anglickému názvu nemusí byť námesačnosť nevyhnutne spojená s chôdzou v noci. Námesačníci môžu napríklad len sedieť na posteli alebo upratovať. V niektorých prípadoch majú námesačníci dokonca otvorené oči a náhodnému svedkovi sa môže zdať, že sú úplne bdelí. O tom, že takýto jedinec je námesačný, svedčí skutočnosť, že:

  • Odpovedá pomaly alebo neodpovedá vôbec,
  • Na svoje „nočné potulky“ si nepamätá,
  • Ak sa zobudí uprostred námesačnej epizódy, je zmätený a dezorientovaný.

Medzi ďalšie, menej zjavné príznaky námesačnosti patrí napríklad znížený krvný tlak alebo spomalené dýchanie, čo sú javy, ktoré si zvyčajne spájame s hlbokým spánkom.

Čo sa deje v mozgu počas námesačnosti?

Ak sa pozrieme do mozgu počas námesačnej epizódy, zistíme niekoľko zaujímavých vecí. Hlavným dôvodom, prečo sa námesačníci dokážu pohybovať počas spánku, keď je telo za normálnych okolností znehybnené spánkovou paralýzou, je náhly prechod do spánku REM, keď sa zachovávajú niektoré prvky bdelého stavu.

Mozog v Namesake

Treba však dodať, že námesačnosť sa môže vyskytnúť aj vo fáze mimo REM. Spoločným menovateľom je teda najmä striedanie čiastočnej bdelosti a spánku, keď je motorický systém aktivovaný bez dosiahnutia úplnej bdelosti. Čo sa s nami deje, keď spíme?

Kto je najviac náchylný na námesačnosť?

V prevažnej väčšine prípadov sa námesačnosť vyskytuje u malých detí a dospievajúcich. V dospelosti sa námesačnosť vyskytuje len u 4 % celkovej populácie(2). Navyše v niektorých prípadoch môže ísť o ojedinelý jav, ktorý sa už nemusí opakovať.

Dôvod relatívne častého výskytu námesačnosti u detí je jednoduchý – deti jednoducho ešte nemajú plne vyvinutý centrálny nervový systém. S postupom času a zvyšujúcim sa vekom sa námesačnosť postupne vytráca.

Príčiny námesačnosti

Námesačnosť môže byť spôsobená viacerými faktormi. Zvyčajne ide o prejav genetickej predispozície – ak máte v rodine námesačnosť, je až desaťkrát pravdepodobnejšie, že vy alebo vaše deti budú trpieť námesačnosťou(3). Odhliadnuc od genetiky sú však najčastejšími príčinami námesačnosti:

  • Nedostatok spánku,
  • Nepravidelný spánok,
  • Konzumácia alkoholu,
  • Nadmerný stres,
  • užívanie liekov, sedatív, neuroleptík, stimulantov alebo antihistaminík.

Riziká námesačnosti

Riziká namericity

Keďže počas námesačnosti spíme, je asi zrejmé, že nám hrozí viacero nebezpečenstiev. Hoci samotný stav námesačnosti nie je škodlivý, námesačník si môže ublížiť napríklad pádom zo schodov alebo z okna. V niektorých prípadoch sa námesačníci dokonca pokúšajú manipulovať s predmetmi, čo môže viesť k vážnym zraneniam. V extrémnych prípadoch sa môže vyskytnúť aj agresívne správanie voči okoliu, o ktorom námesačník po prebudení nevie.

Čo robiť, ak je niekto námesačný?

Ak vy alebo niekto z vašej domácnosti trpí námesačnosťou, v prvom rade zabezpečte spálňu pred možným zranením. Odporúča sa nielen bezpečne uzavrieť okná (alebo nainštalovať sieťky), ale aj zamknúť dvere a odstrániť ostré alebo inak nebezpečné predmety. A je asi samozrejmé, že námesačník by nemal spať na hornom poschodí poschodovej postele, odkiaľ môže počas námesačnosti ľahko spadnúť na podlahu.

Ak stretnete človeka, ktorý je uprostred námesačnej epizódy, nepokúšajte sa ho zobudiť. Výsledkom by bol len zbytočný zmätok a dezorientácia. Oveľa lepšie urobíte, ak námesačníka nenásilne odvediete späť do postele.

Je potrebné námesačnosť riešiť s lekárom?

Ako už bolo povedané, námesačnosť sama o sebe neškodí – v praxi to predovšetkým znamená, že konzultácia s lekárom zvyčajne nie je nevyhnutne potrebná. Je však na mieste, ak námesačnosť vedie k častým rizikovým situáciám alebo zraneniam.

Ak vám námesačnosť výrazne zasahuje do života, lekár vás môže poslať na EEG, aby sa v spánkovom laboratóriu vyšetrili zmeny spôsobené mozgovou aktivitou.

Liečba námesačnosti

Jedným z dôvodov, prečo je návšteva lekára často zbytočná, je minimálna dostupná liečba. Lekár vám zvyčajne odporučí úpravu spánkového režimu, zabezpečenie vhodných podmienok pre nerušený spánok alebo obmedzenie stresu a povzbudzujúcich nápojov. Niektorí odborníci tvrdia, že krátky spánok počas dňa alebo lieky na upokojenie môžu pomôcť(4), ale tie sa predpisujú len v kritických prípadoch.

Najlepším riešením – najmä pre deti – je teda len dostatočné zabezpečenie priestoru a trpezlivosť. Námesačnosť spravidla úplne vymizne do dvanásteho roku života bez pomoci liekov a iných zásahov.

Zdroje

  1. https://www.sleepfoundation.org/parasomnias/sleepwalking
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23450499/
  3. https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleepwalking-causes
  4. https://zdravi.euro.cz/leky/co-zpusobuje-namesicnost/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *