Tvrdosť (tuhosť) matraca: aký matrac si vybrať?
Základom dobrého spánku je správny matrac. Nemala by byť príliš mäkká, ale ani príliš tvrdá, aby sme ráno mohli vyskočiť z postele s pocitom, že sme sa dobre vyspali a nič nás nebolí. Ako si vybrať tvrdý matrac a na čo sa zamerať?
Tvrdosť (tuhosť) matracov
Vo všeobecnosti sú mäkké matrace vhodné pre ľudí s nižšou hmotnosťou a tvrdé matrace pre ťažších ľudí. Musím však zohľadniť aj našu obľúbenú polohu pri spánku alebo to, či na matraci spíme sami alebo s partnerom.
Výrobcovia a predajcovia často uvádzajú tvrdosť matraca v stupňoch od 1 do 5, pričom 1 je najjemnejší matrac a 5 alebo v niektorých prípadoch 6 je najtvrdší matrac. Našťastie mnohí výrobcovia matracov obsahujú slovné odporúčanie, ktoré vám uľahčí orientáciu, takže si môžete matrac kúpiť online bez obáv.
Mäkké matrace
Mäkké matrace sú ideálnou voľbou pre všetky osoby do 100 kilogramov. Sú obzvlášť pohodlné, ak preferujete spánok na boku alebo na bruchu, a vo všeobecnosti sa odporúčajú ženám a seniorom s nižšou hmotnosťou. Ich pružnosť a schopnosť prispôsobiť sa telu ocenia aj ľudia trpiaci bolesťami kĺbov alebo dlhodobo pripútaní na lôžko, pretože znižujú riziko vzniku preležanín.
Pozor
V našom porovnávacom teste nájdete najlepší matrac, na ktorom ste kedy spali.
Stredný matrac
Kompromisom medzi mäkkými a tvrdými matracmi je stredne tvrdý matrac. Tieto matrace môžu byť dobrou voľbou, ak sa neviete rozhodnúť medzi mäkkým a tvrdým matracom, ako aj pre manželské postele, kde každý z partnerov uprednostňuje inú tvrdosť.
Ľudia s hmotnosťou od 70 do 100 kilogramov môžu dobre spať na matraci strednej tvrdosti. Ich kúpou neurobíte chybu ani vtedy, ak zvyčajne spíte na boku alebo počas spánku často meníte polohy. Vzhľadom na vyššiu oporu chrbtice, ako ponúkajú extra mäkké matrace, by ste po nich mali siahnuť aj v prípade, že máte sedavé zamestnanie alebo nedostatok pohybu.
Náš tip
Vyberáte si nový matrac? Pozrite si nášho sprievodcu výberom matraca.
Tvrdé matrace
Ako už bolo spomenuté, tvrdé matrace zaručujú pohodlný spánok najmä ľuďom s vyššou telesnou hmotnosťou, približne do 120 kilogramov. Pri hmotnosti nad 120 kg sú k dispozícii aj veľmi tvrdé matrace, často označované ako stupeň šesť.
Vo všeobecnosti sú tvrdé matrace vhodnejšie pre mužov alebo soby, ktoré sú zvyknuté spať výlučne na chrbte.
Výber tvrdosti podľa polohy na spanie
Hoci hmotnosť je hlavným ukazovateľom vhodnej tvrdosti matraca, nesmieme zabúdať na polohu, v ktorej zvyčajne spíme. Ak si nie ste istí, skúste sledovať polohu, v ktorej zaspávate a v ktorej sa budíte niekoľko nocí po sebe. Poloha počas spánku v kombinácii s oporou, ktorú poskytuje matrac, má v skutočnosti úplne zásadný vplyv na polohu (a tým aj na zdravie) našej chrbtice a veľkých kĺbov, ako sú boky, kolená a ramená.
Spanie na boku
Pri spaní na boku je najčastejším problémom nesprávne nastavenie chrbtice. Môže sa to stať dvoma spôsobmi: ak je matrac príliš mäkký na vašu hmotnosť, vaše ramená a boky sa prepadnú; ak je príliš tvrdý, vaša chrbtica sa prepadne. V oboch prípadoch sa môžete pripraviť na bolesti chrbta, ramien a bedier.
Z tohto dôvodu si vyberajte predovšetkým medzi mäkkými pre ľudí s nižšou hmotnosťou a stredne tvrdými pre ťažších ľudí. Tvrdý matrac je spravidla úplne nevhodný na spanie na boku, s výnimkou ľudí s veľkou nadváhou.
Spanie na chrbte
Pevný matrac zase oceníte pri spánku na chrbte, pretože pomáha udržiavať prirodzené zakrivenie chrbtice a lepšie rozkladá hmotnosť celého tela, čím sa presúvajú tlakové body. Vyhnite sa však spánku na príliš vysokom vankúši, ktorý vám čoskoro spôsobí nepríjemné bolesti krku – najlepšou alternatívou je vankúš z pamäťovej peny.
Spanie na bruchu
Ak radi spíte na bruchu, vrátime sa k mäkkým a stredne tvrdým matracom. Táto poloha spánku vo všeobecnosti nie je veľmi zdravá, ale vďaka matracom so správne umiestnenými tlakovými zónami v oblasti kolien, bokov a ramien, ktoré poskytujú dostatočnú oporu, sa nemusíte obávať rizika bolesti chrbta.
Keď meníte polohu počas spánku
Určite nie je pravidlom, že celú noc spíme v jednej polohe. Ak meníte polohu aj niekoľkokrát za noc, stredne tvrdý matrac je pre vás ideálnym kompromisom. To vám poskytne dostatočnú oporu, nech už sa rozhodnete spať v akejkoľvek polohe.
Aká je stupnica tvrdosti matraca?
Ide o orientačné hodnotenie tvrdosti matraca, stupnica má zvyčajne 5 úrovní. Hodnota č. 1 označuje najjemnejší matrac, hodnota č. 5 znamená veľmi tvrdý matrac.
Pri výbere matraca podľa tvrdosti sa môžete riadiť svojou hmotnosťou; čím viac vážite, tým tvrdší a tvrdší by mal byť matrac, aby vášmu pohybovému aparátu poskytol najlepšiu podporu pri spánku.
Triedy tvrdosti matracov
T1 | veľmi mäkký matrac |
T2 | mäkký matrac |
T3 | stredne tvrdý matrac |
T4 | tvrdý matrac |
T5 | veľmi tvrdý matrac |
Rozšírená stupnica obsahuje dva ďalšie stupne: T6 a T7 sú extrémne tvrdé matrace určené pre ťažkých spáčov.
Namiesto písmen T (tuhosť, tvrdosť) sa niekedy uvádza písmeno H (z anglického hardness), takže stupnica bude obsahovať hodnoty H1 – H5.
Vyberáte si matrac?
V našom porovnávacom teste nájdete najlepší matrac, na ktorom ste kedy spali.
Zodpovedá stupnica tvrdosti skutočne tomu, ako tvrdý je matrac?
Stupnica tvrdosti matraca by sa mala brať ako približné vodítko. Často ide o subjektívny dojem, či je napríklad matrac označený na stupnici ako T4 pre vás dostatočne tvrdý, alebo sa doň na váš vkus príliš zaboríte.
V ideálnom prípade si môžete na matrac ľahnúť a vyskúšať, aký je pocit a aké je pohodlný. Neponáhľajte sa, matrac si kupujete na niekoľko rokov, preto si ho vyberajte starostlivo.
Zaujímavé je, že ľudia, ktorí sú zvyknutí spať na bruchu, by si mali vybrať mäkší matrac; ak spíte na boku, je vhodný stredne tvrdý matrac, zatiaľ čo pre ľudí, ktorí spia na chrbte, je vhodný tvrdší matrac.
Matrac s dvojitou tvrdosťou
Dobrou voľbou môže byť matrac, ktorý je na každej strane inak tvrdý. Na jednej strane je matrac mäkší, ak ho otočíte, získate pevnejší základ na spanie.
Ak si kupujete nový matrac a nie ste si istí, aký mäkký/tvrdý by mal byť, na vašom zozname by mal byť matrac s dvojitou tvrdosťou.
Ako zvýšiť tvrdosť matraca
Napriek starostlivému výberu je nový matrac príliš mäkký, neposkytuje dostatočnú oporu pre váš pohybový aparát počas spánku? Chcete zvýšiť tvrdosť svojho matraca?
Riešením môže byť matracová podložka , niekedy nazývaná matracový topper.
Posteľ je nízky matrac, vysoký 4-7 cm. Jeho účelom je spevniť alebo zmäkčiť povrch hlavného matraca, na ktorom je umiestnený.
Prístelku vyberajte podľa účelu, ktorý má spĺňať. Podobne ako tradičné posteľové matrace majú aj prístelky rôzne úrovne tvrdosti.
Prístelka slúži aj ako vyrovnávací matrac pre pohovku alebo ako príležitostný matrac pre hostí.
Aká je tvrdosť matraca pre deti?
Rodičia často diskutujú o tom, aký tvrdý by mal byť matrac pre ich deti.
Opäť to vychádza zo skutočnosti, že deti vážia menej ako dospelí, preto siahame po mäkšom matraci. Optimálna tvrdosť detského matraca je stupeň č. 2.
Pre novorodencov vyberáme mäkký a vzdušný matrac, aby mohol pod zadočkom dieťaťa cirkulovať vzduch a dieťa sa toľko nepotilo. Vhodné matrace sú vyrobené z PUR peny a majú výšku približne 8 cm.
Ak chcete pre svoje dieťa matrac z prírodného materiálu, správnou voľbou je často tvrdší matrac z kokosového vlákna.