Najlepšie zimné prikrývky
Vyťahujete v zime hrubé periny po babičke? Potom možno nastal čas na zmenu. V súčasnosti je k dispozícii množstvo moderných materiálov s vynikajúcimi tepelnoizolačnými a hypoalergénnymi vlastnosťami, vďaka ktorým sa vám bude spať ako vo sne bez ohľadu na teplotu za oknami. Na čo myslieť pri výbere zimnej prikrývky alebo pre koho je vlastne zimná prikrývka dobrou voľbou, vám poradím v dnešnom článku.
Porovnanie najlepších zimných prikrývok
Celkovo najlepší
Prikrývka Kamilka THERMO zimná
140×200 cm
Prečo má toto hodnotenie
Termo prikrývka obsahuje dve samostatné prikrývky z dutého vlákna pevne spojené po obvode prikrývky. Tento proces vytvára medzi prikrývkami vzduchovú kapsu, ktorá izoluje teplo.
Redakčný TIP
Zimná deka NanoSPACE
140×200 cm
Prečo má toto hodnotenie
Značka NanoSpace sa zameriava na antialergické prikrývky. Je to česká značka, ktorá dbá na vysokú kvalitu. Veľmi mäkký materiál, ktorý je priedušný a zároveň vás chráni pred roztočmi a alergénmi.
Ako vyhodnotiť zimné prikrývky
✅ Zahriatie | Áno |
✅ Je umývateľný | Áno |
✅ Cena a kvalita | Stojí to za to |
Recenzie zimných prikrývok
1. Prikrývka Bellatex Kamilka THERMO winter
Ak hľadáte zimnú deku, ktorá je ideálnym kompromisom medzi cenou a kvalitou, stavte na termo deku Kamilka od spoločnosti Bellatex. Poťah a výplň sú vyrobené zo 100 % polyesteru, vďaka čomu je deka vhodná pre alergikov. Samotná prikrývka sa skladá z dvoch vrstiev dutého vlákna, ktoré vďaka vzduchovej kapse medzi nimi zvyšujú tepelnoizolačné vlastnosti. Významnou výhodou plne syntetických materiálov je aj jednoduchá údržba a rýchle schnutie.
Výhody, prečo ÁNO
- Tepelné spracovanie
- Antialergické
- Povrch z mikrovlákna
- Pomer cena/výkon
Nevýhody, prečo NIE
- K dispozícii len v jednej veľkosti
2. Zimná deka NanoSPACE
Túto zimnú prikrývku so špeciálnou vrstvou z nanovlákien, ktorá zabraňuje hromadeniu a množeniu roztočov, si zamilujú všetci silní alergici. Zatiaľ čo povrchový materiál pozostáva z trojvrstvového laminátu z 99 % polyesteru a 1 % polyamidu, je vyplnený polyesterovým dutým vláknom. Prikrývku možno prať až do 40 stupňov Celzia, čo ešte zvyšuje jej hypoalergénne vlastnosti. Napriek vysokej tepelnej izolácii je to relatívne ľahká prikrývka.
Výhody, prečo ÁNO
- Hypoalergénne
- Jednoduchá údržba (možno prať v práčke)
- Nízka gramáž
Nevýhody, prečo NIE
- Vysoká cena
- K dispozícii len v jednej veľkosti
3. Inšpirácia Zimná deka
Ak hľadáte naozaj lacnú zimnú prikrývku do 1000 Kč, prikrývka Inspiration od spoločnosti Calme vám dokonale poslúži. Opäť ide o model vyrobený zo syntetických materiálov, ktoré umožňujú pranie do 60 stupňov Celzia a minimálnu náchylnosť na roztoče. Zatiaľ čo povrch je vyrobený zo 100 % polyesteru, výplň tvorí duté vlákno s vysokou tepelnoizolačnou schopnosťou. Vďaka panelovému šitiu nehrozí posunutie výplne.
Výhody, prečo ÁNO
- Nízka cena
- Nízka hmotnosť
- Hypoalergénne
- K dispozícii aj v súprave vankúšov
Nevýhody, prečo NIE
- Mierne nižšia hrejivosť v porovnaní s drahšími alternatívami
4. Prikrývka Bellatrix Kamilka Lux celoročná/zimná
Zimná deka Kamilka Lux v sebe spája skvelú cenu a vysokú kvalitu. Hrejivé duté vlákno dopĺňa poťahový materiál z polyesterového mikrovlákna. Deku možno prať v práčke a schne naozaj rýchlo. Nechýba ani pozdĺžne prešívanie a vysoká gramáž, vďaka čomu zahreje aj počas naozaj chladných dní.
Výhody, prečo ÁNO
- Priemerná cena
- Vhodné pre alergikov
- Jednoduchá údržba
- K dispozícii vo viacerých veľkostiach
Nevýhody, prečo NIE
- Pravdepodobne nie je tak teplo
Tip pre zimné spánky: vyskúšajte elektrickú deku
Pokud máte pocit, že vás ani ta nejkvalitnější zimní přikrývka nedokáže dokonale zahřát, vsaďte na pořízení elektrické deky. Speciální vyhřívaná dečka zahřeje i toho největšího zimomřivce!
Ako si vybrať najlepšiu zimnú prikrývku?
Keď sa povie zimná prikrývka, pravdepodobne si predstavíte ťažkú prešívanú perinu plnenú perím. Ako som však uviedol v úvode, hmotnosť (alebo gramáž) určite nie je jediným rozhodujúcim faktorom pri výbere zimnej prikrývky, hoci určite zohráva dôležitú úlohu. Do úvahy by sa však mal brať aj materiál výplne a poťahu, stupeň hrejivosti, typ šitia alebo ďalšie prvky.
Rozmery
Skôr ako sa však pozrieme na tieto faktory, pripomeňme si, že v prvom rade je potrebné zvážiť požadovanú veľkosť prikrývky. Hoci to samozrejme nie je nevyhnutné pre tepelnú izoláciu počas chladných zimných dní, pravdepodobne máte doma obľúbené posteľné prádlo, ktoré by ste neradi úplne zmenili.
Našťastie sú zimné prikrývky k dispozícii v štandardizovaných veľkostiach, rovnako ako letné alebo celoročné prikrývky. Preto si pred kúpou skontrolujte, či vybraný poťah zodpovedá rozmerom posteľnej bielizne, ktorú na ňom chcete použiť.
Hoci sa vyskytujú aj atypické veľkosti, najbežnejšie veľkosti sú štandardné:
- Jednolôžko: 140 cm x 200 cm
- Rozšírené jednolôžko: 140 cm x 220 cm
- Manželská posteľ (francúzska prikrývka): 200 cm x 220 cm
- Predĺžená manželská posteľ (francúzska prikrývka): 220 cm x 240 cm
- Detské jednolôžko: 90 cm x 135 cm
Povlakový materiál
Hoci sa v súvislosti s prikrývkami zvyčajne diskutuje najmä o výplňovom materiáli (o tom neskôr), z hľadiska tepla a údržby je dosť dôležitý aj poťahový materiál. V prvom rade si ujasnite, či chcete čisto prírodný materiál (napríklad 100 % bavlnu), alebo vám nevadia umelé materiály v podobe polyesteru. Kompromisom medzi týmito dvoma materiálmi môžu byť zmesi bavlny a polyesteru, ktoré kombinujú ich najlepšie vlastnosti.
A akými výhodami sa môžu pochváliť? Zatiaľ čo bavlna ponúka vysokú priedušnosť, umelé materiály sú ideálne pre alergikov. Z hľadiska údržby sa oplatí použiť vyššie uvedené zmesi bavlny a polyesteru, ktoré zvyčajne umožňujú pranie pri teplote do 95 °C, a teda dokonalú hygienu.
V prípade, že siahnete po prikrývke plnenej dutým vláknom, vrchným materiálom by malo byť mikrovlákno vyrobené zo 100 % polyesteru, ktoré vďaka svojej vysokej hustote neprepúšťa duté vlákna výplne.
Je vám teplo?
Podívejte se na nejlepší letní přikrývky.
Výplňový materiál
Duté vlákno je jedným z najobľúbenejších materiálov na výrobu zimných prikrývok. Tajomstvo účinnej tepelnej izolácie spočíva v jej názve – keďže je dutá, v jednotlivých vláknach zostáva vzduch, ktorý je výborným izolantom. Tento materiál sa tiež vyznačuje jednoduchou údržbou a odporúča sa pre alergikov, pretože sa v ňom nerodia roztoče.
Ak dávate prednosť prírodným materiálom, alternatívou je ovčia vlna, ktorá dobre izoluje a odoláva rôznym mikroorganizmom. Perie je obľúbené aj kvôli izolácii a odvodu potu, ale kvôli vysokému obsahu prachu nie je vhodné pre alergikov. Zároveň si perie vyžaduje menej údržby, pretože sa nedá prať v práčke.
- Duté vlákno: Umelý, ľahký, priedušný, hypoalergénny, výborná izolácia, jednoduchá údržba (pranie pri vyšších teplotách)
- Ovčia vlna: prírodná, výborne izoluje, čiastočne hypoalergénna, ľahko sa udržiava (pranie pri nižších teplotách)
- Perie: prírodné, výborne izoluje, nevhodné pre alergikov, náročné na údržbu (chemicky čistené)
Gramáž
Napriek tomu, že moderné materiály ponúkajú naozaj vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, pri kúpe zimnej prikrývky je vhodné siahnuť po kusoch s vyššou gramážou, t. j. 400 g/m2 a viac.
Teplo
Ak sa vám zo všetkých tých materiálov a hmotností trochu točí hlava, pomerne jednoduchým ukazovateľom môže byť stupeň zahriatia. Hoci nejde o štandardizovanú stupnicu, ktorú nájdeme u všetkých výrobcov, pri výbere prikrývky sa s ňou stretávame čoraz častejšie. Zvyčajne sa hodnotí na stupnici od 1 do 5, pričom 1 je najnižšia teplota a 5 je najvyššia. Prikrývky s hrejivosťou štyri a viac sú ideálne na zimu a tri v silne vykurovaných bytoch. Jednička a dvojka sú menej teplé prikrývky ideálne na leto a prechodné obdobia.
Quiltovanie
Dostatočné prešitie je nevyhnutné na udržanie výplňového materiálu na mieste, rozloženého po celej ploche prikrývky. To platí dvojnásobne pre periny, ktoré bez prešívania ľahko strácajú svoj tvar a objem.
Cena
Podobne ako iné druhy prikrývok, aj zimné prikrývky sú dostupné v niekoľkých cenových kategóriách. Zatiaľ čo menej kvalitné kúsky sa dajú kúpiť za stovky dolárov, pri skutočne kvalitných materiáloch a renomovaných výrobcoch musíte počítať s cenou niekoľko tisíc. Dvojnásobne to platí, ak hľadáte prikrývku so špeciálnou hypoalergénnou alebo tepelnou úpravou.
Kedy je vhodná zimná prikrývka?
Zároveň je potrebné dodať, že zimná prikrývka rozhodne nie je nevyhnutnosťou pre každého. Ak bývate vo vykurovanom byte s celoročnou stálou teplotou, celoročné prikrývky sú zvyčajne lepšou voľbou. Na druhej strane oceníte zimnú prikrývku v dome, ktorý vyžaduje kúrenie, alebo ak radi spíte s otvoreným ventilátorom.