Odpočinok – 8 spôsobov relaxácie
Určite to dobre poznáte – prídete domov z práce a jediné, čo chcete, je padnúť na gauč alebo do postele a zaslúžene si oddýchnuť. Popoludňajší spánok však rozhodne nie je jediným spôsobom, ako načerpať nové sily po dlhom a únavnom dni. Či už nemáte čas na popoludňajší spánok, alebo vám prekáža, riešenie môže spočívať v netradičných spôsoboch odpočinku, o ktoré sa s vami podelím v dnešnom článku.
Prečo je odpočinok dôležitý?
Milovníci odpočinku a leňošenia budú súhlasiť, že odpočinok je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Bohužiaľ, moderný spôsob života tomu príliš nepraje – odpočinok často vnímame ako neproduktívne ničnerobenie, ktorým len strácame drahocenný čas.
Táto mentalita však môže mať nebezpečné účinky na naše fyzické a duševné zdravie. Hoci ľudské telo a myseľ sú schopné fungovať „na maximum“, nadmerný fyzický a najmä psychický stres si z dlhodobého hľadiska vyberá svoju daň. Tak ako svaly po športovom výkone potrebujú dostatočnú regeneráciu, aj náš mozog potrebuje odpočinok. V opačnom prípade strácame schopnosť sústrediť sa na danú činnosť, začíname robiť chyby a znižujeme svoju celkovú efektivitu a produktivitu. Nehovoriac o ďalekosiahlejších dôsledkoch, ako je obávaný, ale podceňovaný syndróm vyhorenia. [1] .
Prečo nám nestačí len spať?
Možno si myslíte, že počas dňa nepotrebujete odpočívať – v noci spíte „povinných“ osem hodín, tak v čom je problém? Hoci je dobrý spánok samozrejme dôležitým faktorom, určite nie je plnohodnotnou náhradou pravidelného odpočinku.
8 spôsobov odpočinku
Ako som naznačil v úvode, relaxácia rozhodne neznamená len sedieť na gauči a pozerať televíziu. Existuje dokonca osem spôsobov, ako relaxovať, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé telo a myseľ. A aké sú?
1.Fyzický odpočinok
Prvý typ odpočinku, t. j. fyzický, asi nikoho dvakrát neprekvapí. Je veľmi ľahké rozpoznať, že naše telo potrebuje odpočinok – potreba fyzického spánku sa prejavuje napríklad bolesťou svalov, zlou kvalitou spánku alebo zhoršenou regeneráciou po športe. Hoci fyzická relaxácia môže zahŕňať len spomínané pasívne leňošenie na gauči a sledovanie nekonečného maratónu televíznych programov, ideálnou alternatívou je napríklad masáž alebo akupunktúra.
2. Aktívny odpočinok
S aktívnym odpočinkom úzko súvisí aj fyzický odpočinok. Mala by to byť fyzická aktivita nízkej intenzity, napríklad plávanie v bazéne, jemná joga a strečing, pokojná prechádzka alebo možno bicyklovanie. Nezabúdajte však, že aktívny odpočinok nie je o výkone, ale skôr o nenásilnom pohybe svalov a kĺbov stuhnutých po náročnom fyzickom cvičení alebo dlhých hodinách pred obrazovkou počítača.
3. Duševný odpočinok
Ak máte pocit, že sa vaša schopnosť sústrediť sa na úlohu zhoršuje, pravdepodobne je čas na mentálny alebo psychický oddych . To je obzvlášť dôležité, ak si vaša práca vyžaduje stopercentnú mentálnu koncentráciu. Počas pracovného dňa je vhodné niekoľkokrát si urobiť krátke prestávky, aby si váš mozog mohol oddýchnuť od nepretržitej práce a sústredenia. Môžete ho stráviť napríklad dychovými cvičeniami, zapisovaním myšlienok a nápadov do zápisníka alebo sedením na lavičke v parku.
4. Kreatívny odpočinok
Dochádzajú vám nápady alebo máte tvorivý blok? Potom je čas na tvorivú prestávku, ktorá pomôže naštartovať vašu múzu a inšpiráciu. Nové nápady vám prinesie napríklad prechádzka v prírode, výlet do hôr, oživenie dávno zabudnutého koníčka alebo čítanie knihy. Inšpirovať sa môžete aj návštevou múzea, umeleckej galérie alebo divadelného predstavenia .
5. Emocionálny odpočinok
Moderný život je plný stresu, a to nielen v práci, ale aj vo vzťahoch s rodinou, priateľmi a sebou samým. Preto sa z času na čas pokúste „reštartovať“ svoje emócie introspektívnymi úvahami o témach a pocitoch, ktoré vás v poslednom čase trápia, zapisovaním zážitkov, trápení a obáv do zápisníka alebo možno rozhovormi s blízkymi priateľmi. Skvelým spôsobom, ako získať kontrolu nad svojimi emóciami, je aj cvičenie všímavosti alebo techniky koncentrácie a meditácie.
6. Sociálny odpočinok
Ak ste introvert, pravdepodobne vám nemusím hovoriť o spoločenskom uvoľnení . Zároveň si však treba uvedomiť, že aj ten najväčší extrovert si z času na čas potrebuje oddýchnuť od spoločenských vzťahov a situácií. Skrátka, nebojte sa odmietnuť príležitostné pozvanie na spoločenskú udalosť, aj keď máte voľný večer, a dobite si spoločenské baterky časom stráveným osamote alebo s niekoľkými blízkymi priateľmi.
7. Zmyslový odpočinok
Svet moderných technológií je plný zmyslových vnemov, ktoré k nám nepretržite doliehajú od rána do večera. Nemusíte sa však vydať na pustovnícku cestu do hôr, kde nie je mobilný signál – stačí, ak si večer vypnete alebo stlmíte upozornenia z mobilného telefónu, alebo si cez víkend doprajete poriadny digitálny detox bez elektroniky. Uľavíte tak aj svojim očiam, pretože znížite množstvo modrého svetla.
8. Duchovný odpočinok
Ak v poslednom čase prežívate menšiu existenčnú krízu, možno je čas na trochu duchovna. Ak ste veriaci, môžete ísť po dlhom čase do kostola na omšu; ak náboženstvo nie je vašou šálkou kávy, môžete vyskúšať vyššie spomenuté techniky mindfulness.
Ako si naplánovať odpočinok počas dňa
Vzhľadom na to, koľko podôb môže mať účinný odpočinok, je vhodné nenechať ho na náhodu. Úspech spočíva v plánovaní – obyčajné predsavzatie, že si dnes viac oddýchneme, zvyčajne nefunguje, a to ani v prípade ambicióznych workoholikov.
Moderné technológie, ako sú rôzne plánovacie aplikácie a kalendáre, vám pomôžu zorganizovať si odpočinok. Podobnú funkciu plnia aj aplikácie Mindfulness, ktoré vám v naplánovanom čase pripomenú, že je čas na duševný oddych a relaxáciu, napríklad vo forme dychových cvičení alebo meditácie.
Na druhej strane, ak máte problém dodržať koniec pracovného času, skúste si naplánovať deň odpočinku v popoludňajších hodinách, ktorý zahŕňa nejaký záväzok, napríklad rezerváciu sauny alebo zorganizovanie stretnutia s priateľmi. Bude pre vás oveľa ťažšie jednoducho ignorovať čas odpočinku a pokračovať v práci.
Záver
Bez ohľadu na to, aký typ odpočinku si vyberiete, majte vždy na pamäti pravidelnosť. Zatiaľ čo celodenný odpočinok raz týždenne nemá veľký vplyv na vašu produktivitu a zdravie, niekoľko krátkych prestávok počas dňa môže urobiť skutočné zázraky.