Muž Relaxuje A Zvysuje Zivotni Energii

Ako získať energiu

S nástupom zimy, keď chodíme do práce a z práce za tmy, nie sú vyčerpanie a únava ničím výnimočným. Ak však bojujete proti vyčerpaniu predovšetkým kofeínom, vedzte, že má na vaše telo skôr opačný účinok. V dnešnom článku na vám prinášame niekoľko užitočných tipov, ako získať energiu bez prímesi kofeínu.

Dodržujte pitný režim

Asi každý z nás pozná príslovie, že by sme mali vypiť až dva litre tekutín denne. Málokto však vie, do akej miery má nedostatočný pitný režim vplyv na únavu a vyčerpanie. Aj malá dehydratácia môže spôsobiť napríklad ospalosť alebo pálenie očí. 

Ak máte problémy s dodržiavaním pravidelného pitného režimu, skúste z neho urobiť rutinu na . Noste so sebou do práce šálku dobrého čaju a v kabelke alebo ruksaku fľašu vody.  V ideálnom prípade sa snažte výrazne znížiť príjem kofeínu, ktorý môže svojimi dehydratačnými účinkami únavu ešte zhoršiť.

Začnite deň raňajkami

Ak idete do práce hneď po prebudení bez raňajok, nemôžete sa čudovať, že vám čoskoro dôjde energia. Najlepšie sú potraviny s nízkym glykemickým indexom , ktoré vám dodajú energiu na celý deň. Dobrou voľbou sú napríklad ovsené vločky. V prípade, že si ráno nemôžete dať nič iné ako šálku čaju alebo kávy, zvoľte si malé občerstvenie hneď po príchode do práce. Ale rozhodne nebuďte hladní až do obeda.

Pridať pohyb

Možno by ste sa namiesto prechádzky radšej schúlili do perín, ale to by bola chyba. Ak sa presvedčíte ísť von alebo do posilňovne, vaše telo sa vám odmení prívalom energie a endorfínov. Okrem toho vám pobyt na čerstvom vzduchu pomôže v noci zaspať.

Pozor na dĺžku popoludňajšieho spánku

V prípade, že sa nepresvedčíte na prechádzku a aj tak skončíte v posteli alebo na gauči, skúste výrazne obmedziť dĺžku popoludňajšieho spánku. Zatiaľ čo desať až dvadsať minút spánku môže byť príjemným osviežením, dlhší spánok má úplne opačný účinok. Nielenže sa prebudíte úplne dezorientovaní, ale môžete si aj výrazne narušiť spánkový cyklus.

Sloficek

Porovnanie spánkových režimov

Vyvážený spánkový cyklus je základom boja proti únave. V ideálnom prípade by sme mali zaspávať a vstávať vždy v rovnakom čase, spať sedem až osem hodín. Ak máte problém so zaspávaním , pokúste sa odstrániť všetky faktory, ktoré majú negatívny vplyv na váš spánok. Patrí medzi ne modré svetlo z obrazoviek a displejov – vymeňte večer televízor a mobilný telefón za dobrú knihu. 

V situácii, keď máte problém s ranným vstávaním, sa snažte dodržiavať rovnaký spánkový režim počas víkendov a sviatkov. Ak budete vstávať vždy v rovnakom čase, vaše telo sa naučí vstávať o v určitú hodinu automaticky a bez budíka.

Spánok v úplnej tme 

Funguje váš spánkový cyklus ako hodinky, a napriek tomu sa budíte vyčerpaní? Na vine môže byť nedostatočná tma počas spánku, či už v dôsledku jasného mesačného svetla, pouličných lámp alebo svetla z vedľajšej miestnosti. Naše telo potrebuje úplnú tmu, aby mohlo produkovať spánkový hormón melatonín. Dlhodobý nedostatok tohto hormónu môže spôsobiť, že sa cítime unavení napriek tomu, že sme sa práve zobudili. Melatonín na spanie možno tiež doplniť a v našom článku sa dozviete, ako na to.

Doplnkové vitamíny a minerály

V neposlednom rade by sme nemali zabúdať na dostatok vitamínov a minerálov. V prípade chronickej únavy je možné, že máme nedostatok niektorých z nich. Najbežnejšie sú vitamín C a komplex B. Toto sú najlepšie vitamíny proti únave. Z minerálov by sme sa mali zamerať na príjem horčíka a železa. 

Tieto dôležité živiny by sa mali v ideálnom prípade prijímať zo stravy . Ak to nedokážete alebo vám to vaše stravovacie návyky neumožňujú, siahnite po doplnkoch stravy. Vždy sledujte najmä vstrebateľnosť výrobku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *