Probiotiká môžu pomôcť pri spánku
Probiotiká sú jedným z pomerne obľúbených doplnkov stravy, po ktorých siahame najmä počas liečby antibiotikami alebo pri cestovaní do zahraničia. Odborníci na črevný mikrobióm však poukazujú na obrovský potenciál, ktorý majú probiotiká na nielen v oblasti fyzického, ale aj duševného zdravia – ako naznačuje jedna prebiehajúca klinická štúdia, pravidelné užívanie probiotík môže pomôcť lepšie spať, ako aj zmierniť úzkosť a depresiu.
Čo sú probiotiká?
Ako naznačuje názov odvodený od latinského slova „život“, probiotiká sú neoddeliteľnou súčasťou funkčného ľudského tela. Hoci by sme ich našli predovšetkým v črevách, obývajú prakticky celé naše telo a podieľajú sa na mnohých životných procesoch. Jednou z ich hlavných úloh je zabrániť premnoženiu patogénnych baktérií a kvasiniek, čím nás chránia pred rôznymi zdravotnými problémami. Zistite viac o tom, čo sú probiotiká a ako nám pomáhajú.
Ako trávenie ovplyvňuje kvalitu nášho spánku?
Ako však naznačuje štúdia, ktorej sa budeme podrobnejšie venovať neskôr v článku na , probiotiká alebo lepšie trávenie môžu zohrávať významnú úlohu v kvalite nášho spánku. Hoci ide o pomerne novú štúdiu, súvislosť medzi spánkom a trávením nie je pre lekárov a odborníkov na spánok nová.
Doteraz sa k vzťahu medzi týmito dvoma procesmi pristupovalo skôr opačne – nedostatok spánku sa spájal napríklad s väčším hladom alebo priberaním. Štúdia z roku 2016 však naznačuje, že tento vzťah funguje aj opačným smerom, čo znamená, že zdravé trávenie môže zlepšiť kvalitu spánku a pomôcť v boji proti nespavosti .
Zdravé črevá podporujú normálny duševný stav
Zdravý mikrobióm súvisí aj s naším celkovým duševným stavom. Opäť sa ukázalo, že os mozog – črevo nie je len jednosmerná. Zatiaľ čo predtým sa príčinná súvislosť pozorovala len z jedného hľadiska (depresia a úzkosť vedúce k tráviacim problémom alebo žalúdočným vredom), výskumníci v uvedenej štúdii preukázali aj opačný účinok. Laicky povedané, probiotiká alebo vyvážený črevný mikrobióm a zdravý tráviaci trakt môžu mať významný terapeutický vplyv na náš psychický stav.
Štúdia ukazuje súvislosť medzi spánkom a probiotikami
Cieľom randomizovanej štúdie, ktorá sa uskutočnila v univerzitnej nemocnici v juhokórejskom Soule , bolo potvrdiť predklinické štúdie na myšiach, ktoré naznačovali súvislosť medzi miernou depresiou a úzkosťou a zložením črevnej mikroflóry. Štúdie sa zúčastnilo 22 zdravých dospelých osôb s príznakmi stresu, depresie, úzkosti alebo nespavosti. Účastníci potom osem týždňov užívali probiotiká obsahujúce laktobacily a bifidobaktérie.
Výsledky naznačujú, že vybrané probiotiká mali priaznivý účinok na depresiu aj spánok u zdravých dospelých. Ukázala tiež, že užívanie týchto probiotík viedlo k výraznému zníženiu hladiny protizápalových cytokínov. V dôsledku toho pomáhajú obnoviť rovnováhu cytokínov v tele, čo môže byť užitočné ako prevencia niektorých ochorení.
Najlepšie probiotiká?
Na trhu je veľa probiotických produktov, ale ako si vybrať ten správny? Naše porovnanie vám poradí, kde nájdete najlepšie probiotiká dostupné na našom trhu.
Ďalšie výhody pravidelného užívania probiotík
Používanie probiotík je však vhodné aj z iných hľadísk . Mali by byť neoddeliteľnou súčasťou stravy ľudí trpiacich častými zápalmi, infekciami alebo mykózami. Sú tiež užitočné na udržanie zdravého imunitného systému alebo na produkciu vitamínu K:
- Pri alergiách a neznášanlivosti laktózy
- Pri zápalových ochoreniach čriev
- Pri zlej funkcii pankreasu, pečene a žlčníka
- Pri cukrovke
- Na ekzém
- Pri hubových ochoreniach
- Pri hnačke alebo zápche
- Pri užívaní antibiotík
Ako dodať telu probiotiká?
Najprirodzenejším spôsobom, ako dodať telu potrebné probiotické baktérie, je pestrá strava bohatá na fermentované a kvasené potraviny. Preto je vhodné zaradiť do svojho jedálnička fermentované mliečne výrobky alebo fermentovanú zeleninu. Zdravie probiotických baktérií môžeme podporiť aj dostatkom vlákniny z ovocia a zeleniny, ktoré sú potravou pre probiotické baktérie.
Ak z nejakého dôvodu nemôžete konzumovať dostatok potravín prirodzene bohatých na probiotické baktérie, vhodnou alternatívou sú probiotiká vo forme výživového doplnku. V ideálnom prípade by mal obsahovať aj prebiotiká, t. j. „potravu“ pre tieto probiotické baktérie. Zároveň sa odporúča obmedziť konzumáciu alkoholu, ktorý ničí probiotické baktérie.